?андай фукцияны квадратты? функция деп атайды? — а?1 бол?анда у ах2 функциясыны? графигін ?алай салады? — у=а(х-m)2 функциясыны? графигі у=ах2 функциясыны? графигімен салыстыр?анда ?алай орналасады? — у=а(х-m)2+n функциясыны? графигін ?алай салу?а бол


8-сынып Пән: алгебра Бекітемін:
№69 Сабақтың тақырыбы у=ах2+bx+c мұндағы а=0 функциясы,оның қасиеттері және графигі
Сабақтың типі Аралас сабақ
Мақсаты. Оқушылардың у=ах2+bx+c квадраттық функцияның графигі және оның қасиеттерін түсінтіру
Оқушылардың білімдерін бекіту және өз беттерімен ізденуге, қорытындылай білуге үйрету.
Өз өмірі мен әрекетіне жаупкершілікпен қарауға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже Оқушылар у=ах2+bx+c квадраттық функцияның графигі және оның қасиеттерін түсінеді
Негізгі түйінді идея у=ах2+bx+c функциясы,оның қасиеттері және графигіОқыту әдісі Диалогтық оқыту
І.Ұйымдастыру
Амандасу
Сыныпты түгендеу
Ынтымақтастық ортаны қалыптастыру
Жаңа сабақтың барысы. Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті
Үй жұмысын тексеру №266
Мақсат қою
у=ах2+bx+c квадраттық функцияның графигі және оның қасиеттерін түсіну
Өткен материалдар бойынша білімдерін тексеру Қандай фукцияны квадраттық функция деп атайды?
- а≠1 болғанда уах2 функциясының графигін қалай салады?
- у=а(х-m)2 функциясының графигі у=ах2 функциясының графигімен салыстырғанда қалай орналасады?
у=а(х-m)2+n функциясының графигін қалай салуға болады?
Ауызша: Функцияның графигі қай ширектерде орналасқан?
у=10х2 + 5
у= -7х2 – 3
у= -6х2 +8
у= (х-4)2
у = -4(х+3)2 Мұқият тыңдау, берілген сұрақтарға жауап беріп отыру
Жаңа материалды түсіндіру

у=ах2+вх+с түріндегі функцияны квадраттық функция деп атайды.
𝒎=-в2а n=-в2-4ас4аТоппен жұмыс
1.Парабола төбесінің координаталарын табыңдар:
у= (х-3)2 – 2
у= 5(х+2)2 – 7
у= х2 + 4х + 1
у= 2х2 – 6х + 11
у= х2 +2
2. у= -3х2 + 4х – 7 фукциясының графигі (1; -6) нүкте арқылы өте ме?
3. у= 2х2 параболасын: 1) Ох осі бойымен оңға 3 бірлікке; 2) Оу осі бойымен 4 бірлікке төмен; 3) Ох осі бойымен солға 2 бірлікке, одан әрі Оу осі бойымен 3 бірлікке төмен жылжытқанда алынатын парабола теңдеуін жазыңдар.
Жаңа материал бойынша түсінгендерін зерттеу Деңгейлік тапсырмалар:
1 – деңгей №267
1. параболаның төбесінің координаттарын тап:
а) у= 3(х-5)2 – 2
ә) у= х2 – 4х + 5
б) у= -х2 +3
в) у=(х + 3)2
2. Төмендегі функциялардың графиктерін салыңдар:
1) у= 2х2 +9
2) у= -(х+1)2 + 3
2– деңгей №268
1.Ох осінен оңға 3 бірлікке жылжыған параболаның у=х2 теңдеуін жаз.
2.Функцияның графигін сыз. у = 2х2 + 4х + 3
3– деңгей №269
1.у= 3х2 – 8х – 4 функцияның графигін сыз.
Рефлексия: 𝒎=-в2а n=-в2-4ас4а формулалары не үшін керек? Мысал келтіре отырып, түсіндіру
Әр оқушы өздігінен теңдеу құрастырады, есептің шешіміне қарап бағаланады
Сабақты бекіту Квадрат теңдеу, квадрат үшмүше, квадраттық функция ұғымдары арасындағы айырмашылықтарды атаңдар
Функцияның графиктерін түрлендірудің қажеті неде?
𝒎=-в2а n=-в2-4ас4а формулалары не үшін керек? Мысал келтіре отырып, түсіндіру
Рефлексия Өтілген сабақтан түсінген,түсінбегендерін айту
Үйге тапсырма №267-№269 Бағалау Критерилер Бал
Сұрақ –жауапқа қатысуы 5
І деңгей 3
ІІ деңгей 4
ІІІ деңгей 8
Деңгейлік тапсырмалар:
1 – деңгей
1. параболаның төбесінің координаттарын тап:
а) у= 3(х-5)2 – 2
ә) у= х2 – 4х + 5
б) у= -х2 +3
в) у=(х + 3)2
2. Төмендегі функциялардың графиктерін салыңдар:
1) у= 2х2 +9
2) у= -(х+1)2 + 3
2– деңгей
1.Ох осінен оңға 3 бірлікке жылжыған параболаның у=х2 теңдеуін жаз.
2.Функцияның графигін сыз. у = 2х2 + 4х + 3
3– деңгей
1.у= 3х2 – 8х – 4 функцияның графигін сыз.
Рефлексия: 𝒎=-в2а n=-в2-4ас4а формулалары не үшін керек? Мысал келтіре отырып, түсіндіру
Деңгейлік тапсырмалар:
1 – деңгей
1. параболаның төбесінің координаттарын тап:
а) у= 3(х-5)2 – 2
ә) у= х2 – 4х + 5
б) у= -х2 +3
в) у=(х + 3)2
2. Төмендегі функциялардың графиктерін салыңдар:
1) у= 2х2 +9
2) у= -(х+1)2 + 3
2– деңгей
1.Ох осінен оңға 3 бірлікке жылжыған параболаның у=х2 теңдеуін жаз.
2.Функцияның графигін сыз.у = 2х2 + 4х + 3
3– деңгей
1.у= 3х2 – 8х – 4 функцияның графигін сыз.
Рефлексия: 𝒎=-в2а n=-в2-4ас4а формулалары не үшін керек? Мысал келтіре отырып, түсіндіру
Деңгейлік тапсырмалар:
1 – деңгей
1. параболаның төбесінің координаттарын тап:
а) у= 3(х-5)2 – 2
ә) у= х2 – 4х + 5
б) у= -х2 +3
в) у=(х + 3)2
2. Төмендегі функциялардың графиктерін салыңдар:
1) у= 2х2 +9
2) у= -(х+1)2 + 3
2– деңгей
1.Ох осінен оңға 3 бірлікке жылжыған параболаның у=х2 теңдеуін жаз.
2.Функцияның графигін сыз. у = 2х2 + 4х + 3
3– деңгей
1.у= 3х2 – 8х – 4 функцияның графигін сыз.
Рефлексия: 𝒎=-в2а n=-в2-4ас4а формулалары не үшін керек? Мысал келтіре отырып, түсіндіру
Деңгейлік тапсырмалар:
1 – деңгей
1. параболаның төбесінің координаттарын тап:
а) у= 3(х-5)2 – 2
ә) у= х2 – 4х + 5
б) у= -х2 +3
в) у=(х + 3)2
2. Төмендегі функциялардың графиктерін салыңдар:
1) у= 2х2 +9
2) у= -(х+1)2 + 3
2– деңгей
1.Ох осінен оңға 3 бірлікке жылжыған параболаның у=х2 теңдеуін жаз.
2.Функцияның графигін сыз.у = 2х2 + 4х + 3
3– деңгей
1.у= 3х2 – 8х – 4 функцияның графигін сыз.
Рефлексия: 𝒎=-в2а n=-в2-4ас4а формулалары не үшін керек? Мысал келтіре отырып, түсіндіру