Математика:Те?деу шешуді? ?р т?рлі т?сілдері


24.02.16ж.Сабақтың тақырыбы: Теңдеу шешудің әр түрлі тәсілдеріСабақтың мақсаты: теңдеу шешуді қалыптастыру, білім, білік және дағдыларды игеру, теңдеу ерекшеліктерін түсіну және білімдерін тереңдете түсу,ә) салыстыру дағдысын, қорытынды жасай білу, негізгі ойды ажырата білу, өз пікірін қысқаша жеткізуді дамыту;б) айналасындағыларды тыңдай білуге, шапшаңдыққа, ізденімпаздыққа тәрбиелеу.Түрі: аралас,саяхат сабақКөрнекілігі: ,тест, сызба, суреттерСабақтың барысы: I. Ұйымдастыру бөлімі. Психологиялық дайындық. II .Үй тапсырмасын тексеру. Сәйкестендіру тест.
Ауызша есептеулер.Математикалық диктант.
III. Теңдеу шешудің әр түрлі тәсілдеріБалалар, бүгін біздер сабақта саяхатқа шығамыз."Білім еліне " саяхат.
"Мектеп" аялдамасы.№1. сх2= 80 с = 80:2 с= 40 40х2= 80 80= 80
80:с= 20 с = 80:20 с = 4 80:4 =20 20= 20
"Білгірлер"аялдамасы. №2.Ауызша орындау.
"Тапқырлар" аялдамасы. Есеп 3.
3түлкі тымақты- 50алтын тг
2бөрік-18алтын тг
Қайыс белдік- ? 2есе арзан бөріктен
Барлығы-?тг Шешуі:3*50= 150тг 2*18= 36 18-2= 16 150+36+16 = 202тг
Жауабы: 202тенге төледі.
"Мергендер" аялдамасы. №5. Теңдеу құр және оны шеш.
а) х-10= 36:9 х-10= 4 х= 4+10 х =14 14-10= 36:9 4 = 4
ә)х*3 30+21 х*3 = 51 х = 51:3 х = 17 17*3= 30+21 51= 51
"Шешендер" аялдамасы. №6. Фигуралардың әрқайсысының периметрін әр түрлі тәсілмен тап.
IY.Сергіту. Ойын:«Кім жылдам» Геометриялық фигуралардың аттарын табуШребең, ршашы, шрұүбшы, өдеглекң, Сұрақтар топқа: 1.15 ті 10 есе арттыр 2.Ең үлкен үш таңбалы сан3.3 ғасырда неше жыл бар? 4.24 теңгенің 4 тен бір бөлігі5.Ең кіші екі таңбалы сан? 6.20-ны 2 есе арттыр.Ү.«Кім жүйрік ойға- сол алады!»- логикалық сұрақтарға жауап.1.Нанды үш бөлікке бөлу үшін, нанды неше рет кесу керек?2.Торда 4 қоян бар 4 бала 4қоянды алып кетті , ал бір қоян торда қалды неге?3.Үстелде 4 стақан сүт бар.Алмаз бір стақан сүтті ішіп қойды.Үстелде неше стақан сүт бар?4.Екі адам 4 сағат шахмат ойнады.Олардың әр қайсысы неше сағат ойнады?5.Төрт қойдың неше аяғы бар?6.5 жұмыртқа 12 минутта піседі,10 жұмыртқа ше?7.Үш пат ат 30 км-ге шапса,әр ат қанша км шапқан? YI.Бекіту.Тест тапсырмалары:1.Х – 200=63:7 теңдеуіндегі х – тің мәнін тап А)191 Ә)29 б)2092.3000 : х = 35:7 теңдеудегі белгісіз санның мәнін тап. А)3000 Ә)600 Б)353.Қандай теңдеуде белгісіз сан қосумен табыладыА)489-х=100 Ә)х-100=480 Б)х:100 =4804.Қабырғаларының ұзындығы 5 см шаршының ауданын тап А)5 Ә)15 Б)256.Қабырғалары 3 см және 5 см болатын тік төртбұрыштың периметрін қай тәсілмен есептеуге болады? А) Р=5+3 Ә)Р=(5+3)*2 Б)Р=(5+3):2 7.1 т = кг А)100кг Ә)1000кг Б)10000кг
8.Ойлаган санды 3есе арттырса 24 шығады. Ойлаған санды тап?а) 8 ә) 5 б) 6
9.3сағатта неше минут бар? а) 120мин ә) 180мин б) 210мин
10.10*х= 90 теңдеуіндегі х-тің мәнін тап: а) 5 ә) 9 б) 6YII.Үйге тапсырма : № 7 78бетБағалау