Шешендік с?здерді? жанрлы? т?рлері



-51435317500Маңғыстау облысы Мұнайлы ауданы
Атамекен ауылы №7 орта мектеп
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Абдирахметова Гүлзада Орынбаевна
Күні: 16.10.2015ж Пәні: Әдебиет Сыныбы: 9 «в»
Сабақтың тақырыбы Шешендік сөздердің жанрлық түрлері
Мақсаты: Халқымыздың даналығы мен дәстүрлі шешендік асыл қазынасын оқыту мән-мағынасын ашу шешендік сөздердің жанрлық түрлеріне, мазмұнына түсінік беру.
Оқыту нәтижесі Шешендік өнердің мазмұны мен тарихы жайлы білімдері қалыптасады. Шешендердің туындыларымен танысып, білімдері толығып, түсінеді.
Түйінді идеялар 1) Жаңа тақырыппен жұмыс жасай отырып,оқушылардың тәуелсіз ойлауына және олардың ой қорыту, өзіндік түсініктеме беру қабілетіне ықпалын тигізеді.
2) Сыни тұрғыдан ойлау арқылы балалардың өз идеясын сенімді түрде білдіруіне, түрлі көзқарастарға көңіл бөлуге және оларды бағалауға мүмкіндік береді.
3)Алған білімдерін өмірде қолдана білуге дағдынады.
Блум таксаномиясы
Модуль ресурстар Сабақтың мазмұны
Мұғалімнің іс әрекеті Оқушының іс әрекеті
Ұйымдастыру кезеңі
3 мин Оқушылармен амандадасу, ынтымақтастық атмосферасын орнату және топқа бөлу,топ ережесін шығару Оқушылар шаттық шеңберіне тұрып, жақсы тілектерімен сабаққа деген ықыласын оянады,топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасы
4 мин Тест жұмысы
«Көршіңе тексерт» «Көршіңе тексерт» әдісі арқылы бір-бірінің жұмысын тексереді. Бағалайды.
Білу
5 мин Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
АКТ Флипчарттар, марерлер, Жаңа тақырып туралы видео ролик көрсету. Интербелсенді тақтадан ролик тамашалайды.
Түсіну
10 мин СТО. АКТ Стикерлер Жаңа тақырыпты мәтіндерге бөліп төрт топқа бөліп беріп, өзге топтарға түсіндіріп, постер қорғау. Оқушылар жаңа тақырыппен танысып, тусінгендерін постер арқылы жеткізеді.
Қолдану
7 мин Флипчарттар, АКТ, марерлер. «Билер сөйлейді» билердің шешендік сөздерінен жатқа оқу. Әр топтан бір оқушы жатқа бір шешендік сөз оқып береді.
Талдау
5 мин Оқыту мен оқудағы көшбасшылық. Дәптер, оқулық Әр топқа топтық тапсырмалар беріледі.
1-топ Венн диаграммасы
2-топ Семантикалық карта
3-топ РАФТ
4-топ Бес жолды өлең «Сэнкуий» Топ мүшелері өздеріне берілген тапсырманы орындап, оқып береді.
Жинақтау
5 мин СТО
Кесте, оқулық
Жеке жұмыс. Шешен болып болашаққа хат жазыңдар.
Шешендік өнердің басқа ғылымдармен қатысы
(қандай ғылымдармен)
Қазіргі кезде қандай мамандық иелеріне
шешендік өнер  қажет
Шешен болу үшін адам бойында қандай қасиеттер болу керек деп ойлайсыңдар.
Әр оқушы жеке өздері шешен атынан болашаққа пікірлерін хат, өтініш түрінде білдіреді.
Бағалау
3 мин Оқу үшін бағалау Бағалау парақшалары Топ басшысының бағалау парақшасын алып, салыстыра отырып сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға мадақтаулар айтып бағалау. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды.
Кері байланыс

3 мин Оқыту мен
оқудағы
жаңа тәсілдер Білім ағашы.
стикерлер
Сабақтан алған әсерлерін бөлісу үшін тақтадағы «Білім ағашына» стикерлерге пікірлерін жазу.
Топтар бір-бірін топтық бағалаумен пікір айтып және топ көшбасшысы бағалайды.
Оқушылар өздеріне берілген стикерлерге өз пікірлерін жазып қалдырады.