Екі ж?не одан да к?п квадратты? те?сіздіктер ж?йесін шешу Екі ж?не одан да к?п квадратты? те?сіздіктер жиынты?ын шешу


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
9.3CТеңдеулер мен теңсіздіктер Мектеп:
№43 ЖОББМ
Күні: Мұғалімнің аты – жөні:
Айдынғалиева А.С.
Сынып: 9b Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы: Екі және одан да көп квадраттық теңсіздіктер жүйесін шешу;
Екі және одан да көп квадраттық теңсіздіктер жиынтығын шешу;
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарласамына сілтеме) АУ 9.9Екі квадрат теңсіздіктер жүйесі мен жиынтығын шешеді,
АУ 9.10 Интервалдар әдісімен теңсіздіктерді шешу;
Сабақ мақсаттары Оқушылар квадарттық теңсіздіктерді шығара алады, теңсіздіктер жүйесін, теңсіздіктер жиынтығын шеше алады. Барлық есептерді шығара алады.
Жетістік критерийлері Теңсіздіктерді, теңсіздіктер жүйелерін, жиынтығын шығара алады.
Тілдік мақсаттар Оқушылар тақырыпқа қатысты сөздер мен сөз тіркестерін түсінеді. Сөйлем құрап айта алады.
Теңдеу, теңдеулер жүйесі, сызықтық теңдеу, квадраттық теңдеу, теңдеудің шешімі, жүйенің шешімі, алмастыру тәсілі, жаңа айнымалы енгізу тәсілі, алгебралық қосу тәсілі, т.б.
Equation – теңдеу
Equation system – теңдеу жүйесі
Linear equation – сызықтық теңдеу
Quadratic equation – квадрат теңдеу
Decision equation – теңдеуді шешу
Entering a new variable – жаңа айнымалы енгізу
Құндылықтарды дарыту Оқушылар сыныптастарымен бірлесіп жауап беру, ұқыптылыққа, тәрбиелілікке, алған білімдерін тиянақтай білу, жеке, өз бетімен тест тапсырмаларына жауап бере алу, жұптасып есептер шығара алады.
Пәнаралық байланыстар Информатика, сызу, геометрия
АКТ қолдану дағдылары Интерактивті тақта. Тақырыпқа арналған презентация. Оқушыларға жұмыстануға жеке тапсырмалар, үй тапсырмалары, рефлексияға арналған қағаздар, стикерлер.
Бастапқы білім Теңсіздіктерді интервалдар әдісімен, квадраттық теңсіздіктерді парабола әдісімен шеше алады.
Күтілетін нәтижелер Оқушылар теңсіздіктер, квадраттық теңсіздіктер жүйелерін шеше алады. Жүйе мен жиынтықты шешкенде мәндерінің бірігу аралығын таба алады.
Сабақтың барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс – әрекет Ресурстар
Сабақтың басы
2 минут
3минут35 минут
Сабақтың ортасы
35 минут
Сабақтың соңы
5 минут І.Ұйымдастыру:
Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау (оқу құралдары, оқушылардың сабаққа қатысуы, сыныптың сабаққа әзірлігі)
ІІ.Өткен материалдарға шолу:
Оқушылардың үй тапсырмасын орындағандарын қадағалау, тексеру.
ІІІ. Қайталау сабағы.
Оқушылардың білімдерін жетілдіру мақсатында оқушылар топқа бөлініп жұмыстанады.
Оқушыларды аттары жазылған смайликтер арқылы топқа бөлу.
Оқушылар топқа бөлінгеннен кейін ойынның мақсатымен таныстыру.
Оқушылар теңдеулер мен теңсіздіктер жүйелерін шығара алса, онда жекелеген теңдеулер мен теңсіздіктерді шығара алады.
Бірінші айналым. Оқушылар теңдеулер жүйелерін шешеді. Оқушыларға 17 есеп беріледі. Топ мүшелері жеке – жеке 10 есептен шығарулары керек. Топ болып барлығы 35 есеп шығарулары керек. Оқушылар есептерді дәптерлеріне жазулары керек.
Теңдеулержүйесіншешіңіз: Жауабы: (3;2), (2;3)
Теңдеулержүйесіншешіңіз: Жауабы: (-5;-1), (5;1)
Теңдеулержүйесіншешіңіз: Жауабы: (-3;-2), (3;2)
Теңдеулержүйесіншешіңіз: Жауабы: (4;3); (4;-3)
Теңдеулержүйесіншешіңіз: Жауабы: 0.
Теңдеулержүйесіншешіңіз: Жауабы: (1,6; 0,8)
Теңдеулержүйесіншешіңіз: Жауабы: (3;-1), (-3;1)
Теңдеулержүйесіншешіңіз: Жауабы: (-5;-5), (7;1)
Теңдеулержүйесіншешіңіз: Жауабы: (5;4)
Теңдеулержүйесіншешіңіз: Жауабы: (-0,5;-4,5), (4,5;0,5)
Теңдеулержүйесіншешіңіз: Жауабы: (7;1), (11,5)
Теңдеулержүйесіншешіңіз: Жауабы:
Теңдеулержүйесіншешіңіз:
Жауабы: (3,5; 0,3)
Теңдеулержүйесіншешіңіз:
Жауабы: (-4;-2), (-4;2), (4;-2), (4;2)
Теңдеулержүйесіншешіңіз:
Жауабы: шешіміжоқ
Теңдеулержүйесіншешіңіз:
Жауабы: (0;-5), (3;4), (-3;4)
Теңдеулержүйесіншешіңіз:
Жауабы: (-1;2),
Екінші айналым.
Оқушыларға теңсіздіктер жүйелеріне арналған есептер беріледі. Оқушыларға, әрбір топқа 26 есептенберіледі. Әрбір топ мүшесі 15 есептен шығарып дәптерлеріне жазулары керек. Ал топ болып 55 есеп шығарулары керек.
Теңдеулер жүйесін шешіңіз:
Жауабы: (-1;2), (2;-1)
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы: шешімі жоқ.
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы: (1;6)
Жауабы:
Жауабы: (-2;7)
Жауабы: (-2;1)
Жауабы: (-1;2)
Жауабы: (0; )
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы:
1. теңсіздігінің шешімін табыңыз: (-3;-1)(1;+∞)
2. Теңсіздікті шешіңіз: (-1;0](4;+∞)
3. Теңсіздікті шешіңіз: (-4;2)(3;+∞)
4. Теңдеулер жүйесін шешіңіз: (;]
Теңсіздікті шешіңіз: (-∞;3)
Теңсіздікті шешіңіз: (-∞;-1)(4;+∞)
Оқушылар есептерді дәптерлеріне жазулары керек.
Сабақтың соңында оқушылардың дәптерлері жиналып алынады.
ІV Cабақты қорытындылау
Оқушыларға рефлекция сұралады. Тақтаға нені білемін, нені білдім, нені білгім келеді деген қағаз жапсырылады. Сол қағазға стикерлерге жазып жапсырады.
Оқушыларды бағалау:
Сабаққа белсенді қатынасқан оқушылар бағаланды
Сабақта көп есептер шығарылған оқушылар тобы жеңіске жетеді.
V Үй тапсырмасы:
Оқушыларға теңдеулер жүйесін шешуге үш есептен беріледі. Алгебра А.Әбілқасымова, т.б. ЖББМ – ның 9 – сыныбына арналған оқулық. 2009 жыл.
Алгебра
Ю.Н.Макарычев, т.б.
орта мектептің 9 – сыныбына арналған оқулық.
Арнайы үй тапсырмалары жазылған қағаздар үлестіріледі.
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Оқушыларға есептер беріледі. Оқушылар тақтаға шығарып бір – бірінен түсінбегендерін сұрап алады.
Оқушылардың естеріне түскеннен кейін жұп болып есептер шығарып, жұмыстанады. Оқушылар жеке – жеке бағаланады. Сабақты түсінгендеріне байланыстыбағаланады. Оқушылар жеке – жеке есептер шығарылған есептер саны, топтық есептер саны бойынша бағаланады. Оқушылар компьютерлермен жұмыс жасамайды. Презентация қарауға парта мен экранның арақашықтығы гигиеналық талаптарға сәйкес орнатылған.
Сабақ бойынша рефлексия
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?