УрокБауырлас халы?тар музыкасы, Кавказ хал?ыны? музыкасы


Сабақтың тақырыбы: Бауырлас халықтар музыкасы. Кавказ халықтарының музыкасыСабақтың мақсаты: «Кавказ халықтарының музыкасымен танысу»а) Білімділік: музыка мен өмірдің, музыка мен тәрбиенің тығыз байланысын түсіндіру. Кавказ халықтары музыкасы, ұлттық аспаптармен таныстыру.ә) дамытушылық:бауырлас халықтар музыкасын тыңдата отырып, есте сақтау мен ести білу қабілетін дамыту.б) тәрбиелілік:музыка тыңдау арқылы туған еліне, өз халқымыздың салт-дәстүріне, өзге де ұлт өкілдеріне құрметпен, сүйіспеншілікпен қарауға тәрбиелеу.Сабақтың түрі: Аралас сабақСабақтың әдісі: әңгімелеу, түсіндіру, сұрақ-жауап Сабақтың көрнекілігі:аспап, үнтаспа, слайд.Сабақтың барысы:1. Ұйымдастыру кезеңіОқушылардың назарын сабаққа аудару.3. Негізгі кезең. Жаңа сабақБауырлас халықтар музыкасы. Қазақстан жерін әр түрлі ұлттардың өкілдері мекендейді. Қазақтар қай халықты болсын жатырқамайтын, кіммен болса да достық пен сыйластықта өмір сүретін халық. Балабан - ең көне аспаптарының бірі. Үрлеп ойнайтын аспапқа жатады.Гавал - ұрып ойнайтын аспап Саз - шертіп ойнайтын аспап. (Әр аспаптың суретімен бірге үні естіліп тұрады. Кавказ тауларының етегінде армян, әзірбайжан, грузин халықтары мекен етеді.Олар бір - бірімен араласып жатқандықтан салт - дәстүрлерінде, музыкаларында, аспаптарында, киім киістерінде, ұқсастықтар байқалады. . Музыка тыңдау«Лезгинка»тыңдап отырып. музыка характерін ажырату, қай елдің музыкасы екенінОмлар әнді бір дауыста керемет орындайды екен.Олай болса, музыкада шекара жоқ, кездесетін кедергілер де болмайды. Ол қайда болсақ та, біздің жұтатын ауамыз, ішетін суымыз секілді ортақ пайдалануға жарайтын өнер. кавказ таулары жөнінде естігеніміз бар ма? Ол шыңдары биік асқар таулар. Табиғатты аса сұлу болып келеді. Біздің Алатау, Алтай тауларына ұқсайды. Онда түрлі халықтар өмір сүреді, әрқайсысының өз мәдениеті, әдет-ғұрпы, дәстүрі бар. Кавказ халықтарының түп тамыры сонау алыс ғасырларда жатқан музыкасы көркем де ойнақы болып келеді. Отанынан жырақта болғанына қарамастан, Қазақстан жеріндегі кавказдықтар өз асыл мұраларын сақтап, ұрпақтан ұрпаққа жеткізіп келеді.Жаңа әнді үйренбес бұрын композиторларымен таныс болайық. Гамбар Гусейнли әзірбайжан композиторы.Қазақшаға аударған ақын М. ӘлімбаевБұл інді бірнеше елдің тіліне аударған. Орыс. өзбек, қазақ, армян тілдерінде орындалып жүр.Ән үйрену: «Шөжелерім» музыкасы: Гамбар Гусейнли әзірбайжан композиторы.Қазақшаға аударған ақын М. Әлімбаев а) әнді хормен оқу, мағынасын түсіндіруб) әуенімен тыңдау. хормен орындаув) дәптерге жаздыруБекіту:Бүгінгі сабақ туралы ойымызды айтайық?- Сабақ ұнады ма?- Неге ұнады?- Ұнамаған жақтары болды ма?Қазір үш тілде әнді тыңдап жіберейік.Қорытынды:Бұл әнді тыңдай отырып музыка арасында өте алмайтын шекара жоқекенін тағы да дәлелдедік.Қай елдің музыкасымен таныстық? Қандай музыканы тыңдадық? Музыка нені бейнеледі. Қандай ән үйрендік?Әнді жаттап, музыкалық тағы да аспаптардың аттарын тауып жазып келу.Бағалау.