Физика п?нінен ?оз?алыс – материяны? ажырамас ?асиеті. Материалды? н?кте. Сана? ж?йесі. Салыстырмалы механикалы? ?оз?алыс. (9 класс)


«____»_____ ________ Класы: 9 Пәні: физика
Сабақтың тақырыбы Қозғалыс – материяның ажырамас қасиеті. Материалдық нүкте. Санақ жүйесі. Салыстырмалы механикалық қозғалыс.
Мақсаты Оқушыларға Қозғалыс – материяның ажырамас қасиеті. Материалдық нүкте. Санақ жүйесі. Салыстырмалы механикалық қозғалыс.туралы таныстыру.
Сыни тұрғыдан ой-өрісін дамыта отырып, өз бетінше жұмыс жасауға үйрету
Оқыту нәтижесі Жылу табиғаты және ішкі энергия туралы білімі қалыптасады, өз ойын ашық жеткізе алады, топта жұмыс жасауы қалыптасады;
Әдіс-тәсілдер Сыни ойлау, АКТ, топтық, жұптық және жеке жұмыс, оқыту мен оқу үшін бағалау, жаңа әдіс – тәсілдер, дарынды, талантты балалар
Уақыты Ресурсы Сабақтың мазмұны:
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті Бағалау
1'
Интерактивті тақта Амандасу
А) Оқушылармен амандасу, «Бәріңе сәлем» тренинг арқылы класқа жағымды қарым – қатынас орнатуға ықпал ету Оқушылар орындарына тұрып «Бәріңе сәлем» тренигі арқылы бір – бірлерімен амандасып, жақсы сөздер айтып ынтымақтастық қатынас қарым – қатынас орнатады 1'
Суреттер Топқа бөлу.
Машина, ұшақ, поезд қозғалыстарының суреттері арқылы 3 топқа бөлу Суреттерді ала отырып, оқушылар өздеріне сәйкес суреттегі қозғалыстардың анықтамасын айта отырып топқа бөлініп отырады. 2' Интерактивті тақта, суреттер Қызығушылықты ояту.
Қозғалыстарға байланысты суреттер көрсету,диалог әдісі бойынша сол суреттің артына жасырылған сұрақтар қою арқылы жаңа тақырып және мақсатын ашып алу оқушылардың айтқан ойларын қорытып, тақырыпты ашу Оқушылар суретке қарай отырып, артында жасырылған сұрақтарға жауап қайтара отырып диалогқа түседі.. Мадақтау арқылы
10' Оқулық, плакаттар, маркерлер Мағынаны ашу.
3 топқа тақырыпшалар бөлініп беріледі.
І топ – І, ІІ тақырыпшалар;
ІІ топ – ІІІ тақырыпшалар;
ІІІ топ – IV, V тақырыпшалар; Тақырыпшалармен алдымен жеке, кейін топта талқылайды, таныстырылым дайындайды
8' Топтардың таныстырылымдарын қорғату Берілген тақырыпшалар бойынша әр топ таныстырылымдарын қорғап шығады. 2 жұлдыз 1 тілек, 3 шапалақ
1' Сергіту сәті
«Атомдар мен молекула» тренингі арқылы ойната жүріп, ойыннан шығып қалған оқушыларды кезек кезек топқа отырғызып, жаңа топ дайындап аламын.
12' Интерактивті тақта, дәптер Топқа тақырып бойынша деңгейлеп 3 есеп беріледі.
Уақыт өткеннен кейін есептердің жауабын тақтаға шығарып қойылады
Оқушылар бірлесе отырып,дәптерлеріне есептерді шығарады.
Оқушылар жұптасып, дәптерлерін бір – біріне алмастыру арқылы есепті тексереді Жұптық бағалау
7' Интерактивті тақта, видео Интерактивті тақтадан денелердің қозғалыстары туралы видео көрселіп, өз ойларын айтқызу. Оқушылар видеоны қарап, дәлелдемелер айта отырып, диалог құрады Қол белгілері бойынша бағалау
2' Слайд Өтілген тақырып бойынша жуан, жіңішке сұрақтар қою
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді және жуан, жіңішке сұрақ екенін талқылайды Бағдаршам арқылы
1' Үйге тапсырма
Қозғалыс – материяның ажырамас қасиеті. Материалдық нүкте. Санақ жүйесі. Салыстырмалы механикалық қозғалыс оқу, жаңа мәліметтер әкелу Оқушылар «Гүл» суретіне өздерінің көңіл – күйі мен сабаққа қатысымы жазылады