Информатика п?нінен ашы? саба? Символды? операторлар 9 сынып


№14 М. Жылысбаев атындағы орта мектебі
Информатика пәнінің мұғалімі: Жүнісова Б
Сабақтың тақырыбы Символдық операторлар Методикалық түсініктеме
Сабақтың мақсаты Білімділік Мәтіндік ақпараттарды өңдеу амалдарын түсіндіру, length concat,   copy функциялары  мен delete, insert процедуралары туралы мағлұмат беру. Сабақтың әдісі Топтық жұмыс, блум таксономиясы. Сабақтың түрі Жаңа материалды өту сабағы Программалық жабдық Turbo Pascal программасы Сабақтың барысы Ұйымдастыру. Оқушыларды тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау.
Сергіту сәтін ұйымдастыру.
Оқушыларды топқа бөлу.
Сынып оқушыларына бағалау парақшасын тарату. Оқушылардың назарын аударып, психологиялық дайындау
Блоб ағашы Формативті бағалау Өзін-өзі бағалау
Табыс критерийін құру Білу, түсіну. Турбо Паскаль символдық операторларын біледі, мысалдар
келтіре алады
Қолдану, талдау. Операторларды қолданып программа құра алады
Жинақтау, бағалау. Оператордың маңыздылығын бағалай біледі Оқушылармен бірге табыс критерийін құрады
Білімді жан-жақты тексеру 58420376555Line (x1,y1,x2,y2)
Ellipse (x,y, алғ.мән,соңғы мән, rx,ry)
Outtext XY
Паскаль программалау тілін ұсынған швейцариялық ғалым?
Sector (x,y,b,s,rx,ry)
2 қандай түстің коды?
Arc(x,y,b,s,r)
Rectangle (x1,y1,x2,y2)
LineTo(х,у)
Берілген есептің шығару жолын реттелген амалдар тізбегі түріне келтіру
Меншіктеу операторы оператордың қай түріне жатады?
Circle (x,y,r)
14 қай түстің коды?
0 қай түстің коды?
PutPixel (x,y,t)
6 қай түстің коды?
Алгоритмнің компьютерде орындалуын жүзеге асыру үшін қолданылатын ережелер жүйесі.
00Line (x1,y1,x2,y2)
Ellipse (x,y, алғ.мән,соңғы мән, rx,ry)
Outtext XY
Паскаль программалау тілін ұсынған швейцариялық ғалым?
Sector (x,y,b,s,rx,ry)
2 қандай түстің коды?
Arc(x,y,b,s,r)
Rectangle (x1,y1,x2,y2)
LineTo(х,у)
Берілген есептің шығару жолын реттелген амалдар тізбегі түріне келтіру
Меншіктеу операторы оператордың қай түріне жатады?
Circle (x,y,r)
14 қай түстің коды?
0 қай түстің коды?
PutPixel (x,y,t)
6 қай түстің коды?
Алгоритмнің компьютерде орындалуын жүзеге асыру үшін қолданылатын ережелер жүйесі.
Кроссворд «Графикалық операторлар»
Кроссвордты шешу арқылы жаңа сабақтың тақырыбын табады.
Жаңа сабақ
Тірек сызбамен жұмыс
Компьютер-мен жұмыс. Жаңа сабағымыздың тақырыбы «Графикалық операторлар» деп аталады.
Білу, түсіну. Семантикалық картамен жұмыс. І топ.

ІІ топ.

ІІІ топ
Функция/нәтиже ‘пьютер’ ‘9’ ‘аки’ ‘орман' 9 сынып
F:=‘компьютер’
L:= length (F); F:=‘компьютер’
L:= copy (f,4,6); F:=‘информатика’
L:= copy(f,10,1)+copy (f,9,1)+copy(f,8,1); F:=‘информатика’
L:= copy(f,4,4)+copy (f,2,1); F:=‘9’; A:=‘сынып’
L:= concat (F,A); Қолдану, талдау
І топ. Мектеп және оқушысы сөздерінен мектеп оқушысы сөзін құрастыру программасын жаз.
ІІ топ. Информатика сөзінен форма сөзін қиып алу программасын жаз.
ІІІ топ. Информатика сөзінен р әрпінің тұрған орнын анықтайтын программа жаз.
Жинақтау, бағалау
І топ
Символдық операторларды топтастыру.
184038278370288443578370
1840230118745Символдық операторлар
0Символдық операторлар

136953469329319102742659
271335548895191516048260
ІІ топ
Венн диаграммасы
2172335126365Графикалық режим
0Графикалық режим
166941512763500714289127616Мәтіндік режим
0Мәтіндік режим

ІІІ топ.
Программалаудың өмірдегі маңызы
Оқулықтан символдық операторлардың жазылуын, қолдану жолдарын оқып, талдайды.
Білу, түсіну сатысындағы тапсырмаларды орындайды
Қолдану, талдау сатысындағы тапсырмаларды орындау. Кеспе қағаздағы есепті компьютерге енгізіп жауабын алу.
Жинақтау, бағалау сатысындағы тапсырмаларды орындау.
Сабақты бекіту «Қарлы кесек»
Допты бір-біріне лақтыру арқылы бір-біріне сұрақтар қояды
Блоб ағашы Формативті бағалау Өзін-өзі бағалау
Оқуды бағалау Бағалау парағы
Аты-жөні Символдық операторларды біледі, мысалдар келтіре алады Операторларды қолданып программа құра алады Программалаудың, оператордың маңыздылығын бағалай біледі Қорытынды баға
1 2 3 4 Бағалау парақшасы топбасшы қалған оқушыларды бағалайды. Қорытынды бағаны мұғалім қояды
Үйге тапсырма 90  бет №5, 6 (а, ә)
Үй тапсырмасы түсіндіріліп, оқушылар материал жинақтайды.
Кері байланыс Эссе.
Сабақ сізге ұнады ма?
Нені үйрендіңіз?
Бүгінгі үйренгеніңіз сіз үшін болашақта қажет болады деп ойлайсыз ба?
Сабақтың ұтымды жерлері қандай болды? Стикерге жазып постерге іледі