Урок английского языка в 4 классе «Как люди и животные помогают друг другу»


Кашфиева Гузалия Зуфаряновна – МБОУ «Актанышская средняя общеобразовательная школа №2 с углубленным изучением отдельных предметов» Актанышского муниципального района Республики Татарстан, учитель английского языка высшей квалификационной категории
e-mail: kgz555@mail.ru
Разработка урока английского языка в 4 классе
«Как люди и животные помогают друг другу?»
Цель урока: активизация речемыслительной деятельности учащихся, научить их отвечать на вопросы: What do animals do for people? What do people do for animals?
Задачи:
Образовательные:
- формирование лексических и грамматических навыков, навыков чтения и аудирования;
- повторение грамматического материала «Степени сравнения прилагательных»;
- совершенствовать навыки письменной речи при составлении рассказа о животных;
Воспитательные:
- формирование доброжелательного отношения, милосердия к животным;
-воспитание чувства ответственности, бережного отношения к живой природе.
Развивающие:
- развитие познавательного интереса учащихся по теме;
- развитие мышления, самостоятельности, памяти и внимания учащихся;
Тип урока: урок систематизации и применения знаний.
Формы: фронтальная, индивидуальная, групповая.
Оборудование: карточки, компьютерная презентация в POWER POINT.
Используемые учебники и учебные пособия: Учебник М.З.Биболетова 4 класс, 2013 г
Ход урока:
Организационный момент
Teacher: Good morning, my dear!
Pupils: Good morning, dear teacher!
Teacher: I’m glad to see you!
Pupils: we are glad to see you too!
Teacher: What day is it today?
Pupil 1: Today is Tuesday.
Teacher: What is the date?
Pupil 2: Today is the 2 of December.
Введение, постановка целей
Teacher: Today we shall repeat the animals.
I didn’t write the theme of our lesson. You will help me.
- What do animals do for people?
- … help people, give clothes and food
What animal helps people? – A dog,….-carry things, people? -  A camel, a horse, a donkey, an elephant …
-give clothes?- a sheep, a goat, ….
-give food?- a cow, a bee, a hen, a duck, …
- What do people do for animals?
- feed, make a houses, take for a walk 
-Ok! Sit down, please! Let’s continue.
- Could you tell me, what the theme is of our lesson?
- Yes, you’re right! We’re going to speak about animals and people.  And the theme of our lesson is «How do people and animals help each other?»Today we'll talk about animals.
Фонетическая зарядка
- Let’s do a phonetic exercises. Look at the screen and repeat the words all together:
An elephant, a dog, a cat, a cow, a horse, a pig, a sheep, a goat, a donkey, a rabbit, a fox, a tiger
-Well done!
4. Речевая зарядка
Повторение стихотворения «Little Mouse»
Little Mouse, Little Mouse,                                     Where is your house?                                      Little Cat, Little Cat                                      I am a poor mouse                                      I have no house, 
                                Little Mouse, Little Mouse,                                     Come into my house.                                      Little Cat, Little Cat,                                      I can’t do that,                                     You want to eat me.
Повторение грамматического материала «Степени сравнения прилагательных»
Игра «Найди товарищей»
Teacher: А теперь я раздам вам карточки с изображением животных. По моей команде «One, two, three, start!» вы должны найти своих товарищей и составлять предложения, используя степени сравнения прилагательных.
Закрепление лексики
Teacher: Close your student’s books. Now let’s work in groups. Get into four. You will be given the sentences. Now translate from Russian into English. I’ll give you 1 minute. Let’s check up. (3 группы по 4 человека получают по 3 словосочетания)
Very good!
Физкультминутка
Fish
In the pool the little fish
Swim about - swish, swish.
But in winter time they sleep,
In the water deep, deep. (Дети «плавают» по кругу - бегут, идут, останавливаются, а затем приседают и «засыпают»).Активизация лексики в речи
Teacher: As you know animals can be wild, domestic and endangered. You’ll see different animals and say if they are wild, domestic or endangered.
For example: A fox is a wild animals.
Развитие навыка аудирования
Загадки о животных
It hasn’t got wings. It’s got small eyes. It’s got a very big body. It’s got huge ears. It’s from Africa.
It’s got a long body and a small head. It hasn’t got legs. It is very intelligent and friendly. It can swim brilliantly.
It is black and white. It lives in Africa. It’s got a tail. It can run fast.
It eats leaves. It has got a very long neck and four long legs. It can run fast.
Ответы: an elephant, a dolphin, a zebra, a giraffe.
Самостоятельная работа с самопроверкой по эталону
Teacher: Now we shall work individually. You should make sentences and get answers to questions: What do animals do for people? What do people do for animals?
1)helps, the dog, people   - The dog helps people.
2) clothes, the animal, gives, food, and – The animal gives clothes and food.
3) feed, and, people, wash, animals – People feed and wash animals
 Let’s check up your work
-Give your task your friend and check up mistakes. Look at the blackboard.
If you have not mistakes, your mark is 5
If you have one mistake, your mark is 4
………
If you don’t do this task you may try do it at home.
10. Рефлексия (итог урока)
-What the theme is of our lesson?
-Итак, какая тема урока была?
-Can we answer questions: What do animals do for people? What do people do for animals?
11. Домашнее задание
-Open your diaries and write homework:упр.7 стр.49. Напиши о своем любимом животном. Воспользуйся планом с учебника. 
…..your mark is 5,   …4…You were active and clever today.
- Our lesson is over. Thank you for your work.
Good bye!