Позакласний захід для учнів 8-10 класів з української мови


Лінгвістична гра «Подорож на Планету Мовних цікавинок»
Мета:
Досягнення високої якості й ефективності навчання через інтеграцію навчальної та позаурочної діяльності. Формування в учнів мотивації та підвищення інтересу до вивчення рідної мови. Виховання комунікативної культури.
Вимоги до учнів:
Предметні:
Знати/розуміти базові поняття лінгвістики, основні одиниці і граматичні категорії мови.
Комунікативні:
Уміти користуватися основними стилістичними ресурсами лексики і фразеології мови, основними нормами літературного мовлення (орфоепічними, лексичними, граматичними, орфографічними, пунктуаційними), нормами мовленнєвого етикету у нестандартних ситуаціях.
Регулятивні:
Володіти навичками різних видів мовленнєвої діятльності (аудіювання, читання, говорінния й письма), навичками проведення різних видів мовного аналізу.
Проявляти досвід використання у мовній практиці основних норм літературної мови та мовного етикету під час створення усних і письмових висловлювань; працювати індивідуально та в команді.
Особистісні:
Усвідомлювати відповідальність за мовну культуру як загальнолюдську цінність.
Обладнання:
Комп’ютерний кабінет з відповідними технічними засобами навчання, декорації для лінгвістичної гри, стільці для учасників у формі кола, іграшковий м’яч для інтерактивної комунікативної вправи, бланки заяв, путівки з путівником, буклети, скринька з подарунками
Хід заняття (технологічна карта):
Дидактична структура уроку Час Діяльність учителя Діяльність учнів Обладнання ФЗУД
Організаційний момент.
Створення комфортного середовища для ефективної взаємодії між учнями та вчителем.
3 хвВітання присутніх
Організація інтерактивної вправи «Очікування» Пропонує сформулювати мету навчально-пізнавальної дяльності:
Ми хочемо дізнатися…
Ми хочемо навчитися…
Ми зможемо використати…
Ми хочемо показати… Вітають присутніх.
Сидячи у колі, по черзі передаючи з рук у руки м’яч, розповідають про свої очікування від заняття. Стільці стоять у формі кола.
Іграшковий м’яч. Комунікативні
Регулятивні
Особистісні
Мотивування до навчально-пізнавальної діяльності, актуалізація знань і набутого досвіду. 3 хвОрганізація усвідомлення теми і завдань заняття.
1.Спонукає учнів до тлумачення слова «лінгвістика», «лінгвістичний».
2.Ставить проблемне питання:
Які знання з мови знадобляться у нашій подорожі, де в житті вони нам можуть бути корисними? Беруть участь у «мозковому штурмі» - пояснюють слово «лінгвістичний»
( працюють у командах)
Екран, проектор, презентація.
Слайд № 1.
Предметні
Етапи гри (використовується технологія інтерактивної гри «Кути»). 2 хвПояснює хід гри: організовує роботу у командах, допомогу екскурсоводів-спікерів. 1. «Звернення до туристичного агентства»:
Узагальнення знань офіційно-ділового стилю, звертання, правила мовного етикету. 5 хв1.Пояснює завдання: команди повинні написати колективну заяву до туристичного агентства з проханням надати туристичну путівку до Планети мовних цікавинок. Команди беруть бланк заяви і оформлюють її відповідно до вимог офіційно-ділового мовлення. Віддають заповнений бланк «працівнику агентства», який підраховує помилки, коригує їх і надає командам путівки з путівниками.
1-й кут – оформлений як віконце туристичного бюро.
Бланки заяв,
Путівки з путівником, буклети.
На екрані – слайд № . Комунікативні, особистісні
2.«Правила»:
Актуалізація знань з фразеології. 5 хвПояснює завдання: встановити відповідність між початком прислів’я і його закінченням,вибрати три прислів’я, які стануть правилом для вдалої командної подорожі, пояснити свій вибір, спонукає до виконання завдання. Сідають за комп’ютер, виконують завдання, пояснюють свій вибір. Комп’ютер, слайд № Предметні,
комунікативні
3.«Збери валізу»:
Узагальнення знань про види словників
2 хвПояснює завдання: збираючи валізу у подорож, покласти в неї тільки ті предмети і словники, які будуть корисні у лінгвістичній подорожі, коротко пояснити свій вибір. Учні працюють групою на комп’ютері.
Повідомляють результат своєї роботи.
Спікер оцінює результат.
2-й кут -
Комп’ютери, слайд № . Лист оцінювання для спікера.
Предметні
Регулятивні
4.«Зусріч з інопланетянами»:
актуалізація знань з орфографії, пунктуації, лексикології.
10 хвПояснює завдання: за опорними словами, зашифрованими у транскрипції, створити зв’язну розповідь про життя на нашій планеті, записати розповідь, дотримуючись правил орфографії і пунктуації. Працюючи у групах,
виконують завдання за комп’ютерами. Комп’ютер, слайд № . Предметні,
Комунікативні, інформаційні
5.Вправа «Склади слово»: актуалізація знань словотвору. 2 хвПояснює завдання: скласти з пазлів слово, назвати спільнокореневі слова. Працюють у групі, виконуючи завдання. Пазли-картки з частинами слів для конструювання Предметні,
регулятивні
6.Вправа «Корабель частин мови»: актуалізація знань з морфології. 3 хвПояснює завдання: з окремих частин (пазлів) скласти макет корабля, кожна з частин якого є однією з граматичних ознак певної частини мови. Учні у групі складають пазли, показують результати своєї роботи. Комп’ютер, частини корабля Предметні, регулятивні
7.Вправа «Подарунок від інопланетянина»: актуалізація комунікативних вмінь і навичок. 6 хвПояснює завдання: відгадати, який подарунок хоче зробити мешканець планети мовних цікавинок, ставлячи до нього запитання, на які можна відповісти тільки «так» або «ні». Представники команд ставлять запитання, відгадують предмет. Скринька з подарунками . Комунікативні, особистісні
Рефлексія:
Зіставити отримані результати з очікуваннями (цілепокладаннями) самооцінювання учнями своєї участі занятті, свого самопочуття, успіхів і досягнень. 3 хвПропонує учням проаналізувати результати своєї участі у роботі, заповнити рекламний буклет і подяку за подорож. Учні заповнюють буклети і оголошують свої враження. Буклети, книга вражень і пропозицій. Регулятивні, особистісні
Підсумок 1 хвУчитель оголошує підсумки роботи, дякує учням за співпрацю