Жоспар ?аза?стан тарихынан ??гімелер Наурыз (5 сынып)


Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Тексерілді: __________ М.Жомартова
Оқу жөніндегі орынбасар
Күні: 2.02.2015 жыл
Сыныбы: 5
Пәні: Қазақстан тарихынан әңгімелер
Тақырыбы: Наурыз
Мақсаты: Наурыз мерекесінің тарихы, қазақ халқының салт-дәстүрі, әдет-ғұрпы және мерекенің тойлану жолдарымен таныстыра отырып, әңгіме жазуға үйрету
Күтілетін нәтиже: Фотогалерея арқылы жаңа сабақтың тақырыбын табады, «Блиц кездесу» арқылы тақырып мазмұнымен танысып, түсінеді, кластер сызып, оқығанын қолданады, мәтел сөздердің және бата-тілектердің мағынасын ашу үшін талдау жасайды, барлық алған мәліметтері бойынша әңгіме жазып, жинақтайды. Бір-бірін, топты бағалайды, сабақ туралы кері байланыс береді.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Негізгі идея: Ұлттық Наурыз мерекесінің тойлануы.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: Сын тұрғысынан ойлау, диалогтік оқыту, Блум таксономиясы, психологиялық ахуал орнату, блиц кездесу, фотогалереяға саяхат, қол шапалақтау
Жұмыс түрлері: жеке, жұптық, топтық, ұжымдық
Керекті құрал-жабдықтар: оқулық, қосымша материалдар, стикер, суреттер
Бағалау түрлері: бағдаршам, смаилик, бағалау парағы, басбармақ,
Сілтеме: Артықбаев Ж, Қазақстан тарихынан әңгімелер, 5-сынып, «Атамұра»-2011 ж.
Сабақ кезеңдері Мұғалімнің әрекеті Оқушының әрекеті
Кіріспе
Ұйымдасты-ру кезеңі Сыныпта психологиялық ахуал орнату. Оқушылар іштерінен өздеріне жақсы тілектер тілейді. Сосын оны қасындағы жұптасының құлағына (дауыстап та) айтып, тілек тілейді.
Топқа бөлу.
1-топ: Алтыбақан.
2-топ: Көкпар.
Әр топқа бағалау парақтарын, бағалау түрлерін тарату. Оқушылар бір-бірлеріне жақсы көңіл күй сыйлайды.
2006604508500
Топқа бөлінеді
А кезеңі:
Білу Жаңа сабаққа кіріспе: Фотогалереяға саяхат.
Сыныпқа оқушылар көріп тамашалау үшін суреттер ілінеді.
Сурет көлемінде бір-бірлеріне әңгімелеу керектігін ескерту.
Оқушылар фотогале-реяны аралап, бір-бірі-нің сұрақтарына жау-ап береді.
Түсіну Жаңа сабақ: Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Оқушылардың өз бетінше игеретін тақырыптарын оқулық бойынша бөлу. (бір топ ішінде 3 тақырыпты бөлу)
1-топ: Қазақтың ұлттық мейрамдары.
2-топ: Наурыз мейрамы.
3-топ: Наурыз көже.
«Блиц кездесу» әдісі бойынша бір-бірлеріне тақырып мазмұнын түсіндіреді. Сабақ материалын жеке игереді, бірге бөліседі, топта талқылайды. Бір-бірлеріне түсіндіреді. Бір-бірлерін бағдаршам арқылы бағалайды.
В кезеңі:
Қолдану Дәптерге жазу. Кластер құру:
1084580806450108458080645Салт-дәстүрлер қонақжайлылық
108458086360 Ас беру
25419059207502560955777875256095554927525609553206752541905101600108458092075 Той-думандар бесік той
Шілдехана
Тұсаукесер
Сүндет той
Үйлену тойы
10941058636000109410586360Әдет-ғұрыптар шаруашылық
109410582550 дүниетанымдық
109410588265 отбасылық
1094105113030 қоғамдық
Ұлттық ойындарды ауызша айту.
Жаңа сөздерді жазу: Наурыз-жаңа күн, ұлыс-мемлекет, ел, зындан-шыңырау түрме.
Жақсы орындалған жұмыстарды смаиликпен бағалау. Оқушылар дәптерлеріне жазады. Кластер құрып, таныстырады.
66865521844000Жаңа сөздерді жазып алады
Сергіту жаттығуы
Оқушыларға «Тапочки» сергіту жаттығуын жасату 1905317500Сергіту жаттығуын жасайды
Талдау Топпен жұмыс: Сөздердің мағынасын ашу:
«Жуанның жіңішкеріп, жеңішкенің үзілер» шағы.
«Самарқанның көк тасы да жібиді»
«Ұлыс оң болсын, ақ мол болсын!»
Оқушылар жаңа сөздерді дәптерлеріне жазады. Мағынасын ұғыну үшін топта тал
дау жүргізеді. Топтар бір-бірін басбармақ-пен бағалайды
С кезеңі:
Жинақтау Фотогалереядағы суреттерді таратып алып, суретке байланысты әңгіме жазуын қадағалау.
«Төрт сөйлем» әдісі.
Наурызға қатысты бата-тілектер айту.
Оқушылар өзіне ұна-ған бір суретті алып, әңгіме құрастырады, оқып береді. Жақсы шыққан әңгімеге қол шапалақтау арқылы құрмет көрсету
Бағалау Топты және оқушыларды бағалау.
Бағалау парағы арқылы бағалау
Үй тапсырмасы Тақырыптың мазмұнын толық оқу, мазмұндауға даярлану.
Тақырып соңындағы сұрақтарға жауап беру.
Тест жұмысы, сызбаны толтыру. Оқушылар күнделіктеріне жазып алады
рефлексия Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін сикерлер
тарату. Сабақтан алған әсер
лері мен ұсыныста-рын стикерлерге жазып қалдырады.

Пікір:
___________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Бағалау парағы
Аты-жөні:___________________ Сыныбы:_______ Пәні:___________________________
Тапсырмалар
«Блиц кездесу» Кластер құру Сөздердің мағынасын ашу Әңгіме жазу Баға
Бағалау түрлері
Бағдаршам Смаилик Басбармақ Шапалақтау Сан

Бағалау парағы
Аты-жөні:___________________ Сыныбы:_______ Пәні:___________________________
Тапсырмалар
«Блиц кездесу» Кластер құру Сөздердің мағынасын ашу Әңгіме жазу Баға
Бағалау түрлері
Бағдаршам Смаилик Басбармақ Шапалақтау Сан
529590010160000
65106553873500Бағалау парағы
Аты-жөні:___________________ Сыныбы:_______ Пәні:___________________________
Тапсырмалар
«Блиц кездесу» Кластер құру Сөздердің мағынасын ашу Әңгіме жазу Баға
Бағалау түрлері
Бағдаршам Смаилик Басбармақ Шапалақтау Сан