Разработка по казахской литературе на тему :Ма?жан Ж?мабаев


Сыныбы: 913
Сабақтың тақырыбы : Мағжан Жұмабаевтың
« Батыр Баян» поэмасы
Сабақтың мақсаты :
Білімділік – Мағжан Жұмабаевтың өмірімен және шығармашылығымен таныстыру, шығармаларын оқыта отырып, поэмасының тақырыбы мен идеясын ашу,ақынның өз бейнесін таныту жолын меңгерту;
Дамытушылық – мәнерлеп оқу,поэма мазмұны мен жұмыс дағдысын дамыту.Оқушылардың өз ойын айта білуге,ойлау қабілетін арттыруға,шығармашылық ізденіске жол ашу;
Тәрбиелік – қазақ әдебиетіне,ақын шығармашылығына деген сүйіспеншілік,мақтаныш сезімдерін оқушылар бойына сіңіруге ықпал ету.
Сабақтың түрі : жаңа сабақты меңгерту
Сабақтың әдісі –тәсілдері: мәнерлеп оқу, сұрақ-жауап,шығармашылық іздену
Сабақтың көрнекілігі : ақын портреті, кітаптар, қосымша материалдар т.б
Пәнаралық байланыс : бейнелеу өнері , тарих
Сабақтың барысы :
а) Ұйымдастыру кезеңі :
Оқушылармен амандасу,түгелдеу,оқу құралдарын тексеру.Сыныптың тазалығына көңіл бөлу.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ә) Үй тапсырмасын пысықтау :
Үйге берілген тапсырманы сұраймын.Оқушыларға бірнеше сұрақтар қоямын.
б) Жаңа сабақты түсіндіру.
Мұғалімнің кіріспе сөзі.Үнтаспа:
Арыстанмын,айбатыма кім шыдар?
Жолбарыспын,маған қарсы кім тұрар?
Көкте –бұлт,жерде-желмін гулеген,
Жер еркесі-желдің жөнін кім сұрар?-
деген Мағжан сөзімен сабақ басталады.
в)Тірек сызбамен жұмыс:
Теориялық материал интерактивті тақтада көрсетілетін тірек сызба арқылы түсіндіріледі:
Өлендері: «Көкшетау», Мен кім», «Мен жастарға сенемін»т.б.
Мағжан Жұмабаев

Ғылыми жұмыстары:
«Бастауыш мектепте ана
Поэмалары:тілін оқыту жолдары»,
«Жүсіп хан», «Педагогика»,
«Батыр Баян»,«Сауатты бол»
«Қорқыт», «Тоқсанның
тобы», «Ертек өтірік»
Аудармалары: «Күннің батуы», «Т ұтқын», «Сұңқар жыры» т.б.
14
шығармалары
1893 туған жылы


Мағжан Жұмабаев

1912
білімі


1938 жылы атылды
қызметі



Шығармаларының тақырыбы

г)«Сөз сыры», «Аузеке сөйлеу» айдарымен жұмыс. Сөздік жұмысы ,сөздердің қолданылу аясына тоқталу:
Жетік білу –знать в совершенстве жер аударылды –был сослан дәулетті –зажиточный ынта-прилежание жинақ-сборник ұлы дала –великая степь шынайы суреттеу-правдиво изображать әсер ету-влиять жалынды-пламенный аяу-жалеть жоғары баға –высокая оценка жалған айып-ложное обвинение есіркеу-сочувствовать жарық-светлый пікірталас-спор,дискуссия сыршыл ақын-поэт-лирик
ғ) «Батыр Баян» поэмасымен жұмыс:
«Батыр Баян»-көркемдігі,кейіпкер бейнесінің ашылуы,оқиғалардың суреттелуі жағынан,қай-қай жағынан алғанда да Мағжан поэзиясының ғана емес,қазақ поэзиясындағы классик шығарма.
Махаббат пен қызғаныш билеген Баян батырдың бауыры Ноян мен қалмақ қызын өлтіруі,оған бүкіл дүние,табиғаттың қоса егілуі психологиялық егіздеумен беріліп,биік талғам мен тұтастық жымдаса өрілген.
Кітаппен жұмыс: кітаптан поэманы мәнерлеп оқиды.
Дәптермен жұмыс: Поэмаға сюжеттік-композициялық жоспар жасай отырып,оқиғаның байланысын,дамуын, шиеленісін тауып жазады.
Топтастыру стратегиясы:15
Махаббат бауырмалдық
«Батыр Баян» поэмасында

өкініш қызғаныш

сұлулық нәзіктік
Білімді бекіту: Оқушыларға бірнеше сұрақ қоямын. Түсінбеген сұрақтарына жуап беремін.
Поэмада туған елге,туған жерге деген махаббат,азаматтық намыс мәселелері қалай көтерілген?
Жоңғарлардың қазақ даласына жасаған шабуылдары қай ғасырда болды?
Егер Ноянды өлтірмегенде Баянның өкініші қандай болар еді?
Білімді бағалау: Оқушылардың жауаптарына қарай білімдері бағаланады.
Үйге тапсырма: Мағжан Жұмабаевтың «Батыр Баян» поэмасын оқып келу