Урок української мови з теми Узагальнення й систематизація знань з лексикології (5 клас)


Урок української мови в 5 класі
Тема: Узагальнення й систематизація знань з лексикології.
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів з теми «Лексикологія»; удосконалювати навички практичного використання знань із цієї теми в усному й писемному мовленні; розвивати мислення, мовлення, увагу, пам'ять; збагачувати словниковий запас слів; виховувати любов до рідного слова.
Обладнання: зошити, картки.
Тип уроку: урок-подорож.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Мотивація навчання школярів
1.Слово вчителя.
-Діти, я вам пропоную сьогодні вирушити у міжпланетну подорож. Назвемо її «У безкрайньому просторі слів». Все це нам потрібно для того, щоб узагальнити вивчений матеріал з «Лексикології» про групи слів за значенням і переконатися, що ми грамотні і допитливі учні.
ІІІ. Розминка
1.Слово вчителя.
- Перед тим, як вирушити в подорож нашою ракетою, яка називається «Лексика», проведемо розумову розминку.
«Чарівна скринька»
1. Який розділ науки про мову ми вивчили? (Лексикологію)
2. Що таке лексика? (Словниковий склад мови)
3. Що таке лексичне значення слова? (Спільні й головні ознаки предметів, їх дії, ознаки).
4. На які групи поділяється лексика нашої мови? (Омоніми, синоніми, антоніми).
5. Які слова називаються омонімами? (Слова, які вимовляються і пишуться однаково, але мають зовсім різні значення називаються омонімами).
6. Які слова називаються антонімами? (Слова з протилежним лексичним значенням називаються антонімами).
7. Які слова називаються синонімами? (Слова, які по-різному називають той самий предмет, ознаку чи дію називаються синонімами).
8. Яке ще значення, крім лексичного, має слово? (Граматичне).
ІV. Диктант «Плюс-мінус»
(Учитель роздає кожному учневі табличку. Диктовані вирази зобразити відповідною позначкою: вжиті в прямому значенні (+), у переносному (-). Учні здійснюють взаємоперевірку).
Срібний голос, кришталеві очі, сміється матінка, посивіле волосся, ніжне серце, ллється пісня, золоті руки, медовий погляд, свіжий сніданок, кипить борщ, кипить від злості, обступили сумніви.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
- - + + - - - - + + - -
v. Естафета «Космічний словник»
Допуск до ракети.
-Пояснити лексичне значення слів.
1. Космонавт (людина, яка літає в космос).
2. Космічний (той, що стосується космосу).
3. Космічний корабель (апарат, будова якого дає змогу робити польоти в космічному просторі).
4. Землянин (житель планети Земля).
5. Космос.
6. Космонавтика (наука про польоти людини, а також автоматичних літальних апаратів у космос).
7. Супутник (небесне тіло, яке рухається навколо планети або зірки).
-Ви досить добре знаєте «космічні слова», тому можна вирушати в гості на інші планети.
Планета Синонімів
-На планеті Синонімів живуть слова-побратими, тобто ті, які в усьому готові стати за свого названого брата, прийти на допомогу. Для того, щоб потрапити на планету Синонімів треба виконати завдання.
Робота в групах
Завдання: до слова буря (негода, що супроводжується сильним вітром) добрати з окремих складів синоніми (циклон, буревій, ураган, хуртовина, вітряниця, борвій).і
(Кожній групі вчитель роздає слово-синонім із складів. Учні складають слово і записують його на дошці).
-Мешканці планети Синонімів запрошують вас до себе в гості, але хтось на дорожніх знаках поставив зайві позначки, щоб збити нас з точного маршруту. Тому потрібно логічно подумати й вилучити непотрібне.
Робота в групах
Завдання: знайти зайве слово.
1. Смуток, журба, скорбота, сміх, печаль.
2. Сильний, дужий, слабкий, потужний, міцний.
3. Лагідно, любо, приязно, сердито, привітно.
4. Веселий, кумедний, білий, смішний.
5. Сердитий, гнівний, серйозний, злий.
6. Міркувати, дякувати, мислити, гадати.
Планета Антонімів
-А на тому боці, - співається в пісні, - там живе Марічка… У мові ж на тому боці (протилежному) живуть дуже цікаві слова-антоніми.
Робота в парах
Завдання: записати прислів'я, замість крапок вставити потрібні слова-антоніми.
1.Занедбаєш науку в …, пошкодуєш у старості. (молодості)
2. Руки білі, а сумління … . (чорні)
3. Де багато слів, там … діла. (мало)
4. Гарне, добре, довго пам'ятається, …, на щастя, забувається. (погане)
5. Вчення – світ, а … тьма. (невчення)
6. Розумний учить, … повчає. (дурень)
7. Ранні пташки росу п'ють, а … слізки ллють. (пізні)
8. Добрі діти – батькам вінець, а … діти – кінець. (погані)
Робота в групах
Завдання: записати парами антоніми.
1. Із землі підніме й мале, а через хату не перекине й велике.
2. Літом наїдається, зимою висипається.
3. Біле як сніг, чорне як жук, вертиться як біс і повертає в ліс.
4. Двічі родиться, а раз умирає.
5. Що приходить тихо, а відходить з шумом?
6. Вдень вікно розбивається, а вночі вставляється.
Планета Омонімів
Завдання: поясніть лексичне значення омонімів. Доберіть до них із довідки слова, які допомагають зрозуміти їх лексичне значення, запишіть.
Зразок. Коса – коса – коса. Дівоча коса. Нагострена коса. Морська коса.
Пара – пара – пара. Місяць – місяць. Ключ – ключ – ключ. Півники – півники. Бракувати – бракувати.
Довідка: молодят; із секретом; розквітлі; журавлиний; туфель; забіякуваті; сміливості; літній; консервний; партію виробів; гаряча; повний.
Тестові завдання.
Повернення на Землю.
VI. Підсумок уроку
Рефлексія.
- Що ви розкажете про сьогоднішню подорож?
- Про які групи слів за значенням ви можете розповісти?
- Як називається наша ракета й що ця назва означає?
VII. Д/з – повторити вивчений матеріал, впр. ; скласти твір-мініатюру про космічну подорож по планеті Лексикологія.
Завдання: поясніть лексичне значення омонімів. Доберіть до них із довідки слова, які допомагають зрозуміти їх лексичне значення, запишіть.
Зразок. Коса – коса – коса. Дівоча коса. Нагострена коса. Морська коса.
Пара – пара – пара. Місяць – місяць. Ключ – ключ – ключ. Півники – півники. Бракувати – бракувати.
Довідка: молодят; із секретом; розквітлі; журавлиний; туфель; забіякуваті; сміливості; літній; консервний; партію виробів; гаряча; повний.
Завдання: поясніть лексичне значення омонімів. Доберіть до них із довідки слова, які допомагають зрозуміти їх лексичне значення, запишіть.
Зразок. Коса – коса – коса. Дівоча коса. Нагострена коса. Морська коса.
Пара – пара – пара. Місяць – місяць. Ключ – ключ – ключ. Півники – півники. Бракувати – бракувати.
Довідка: молодят; із секретом; розквітлі; журавлиний; туфель; забіякуваті; сміливості; літній; консервний; партію виробів; гаряча; повний.
Який розділ науки про мову ми вивчили?
Що таке лексика?
Що таке лексичне значення слова?
На які групи поділяється лексика нашої мови?
Які слова називаються омонімами?
Які слова називаються антонімами?
Які слова називаються синонімами?
Яке ще значення, крім лексичного, має слово?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
З – поміж поданих слів виберіть синоніми, згрупуйте їх за спільними значеннями і запишіть.
Зразок. Приятель, товариш, друг.
Прекрасний, розумний, великий, міцний, буря, принадний, величезний, ураган, сильний, чудовий, мудрий, дужий, гігантський, торнадо.
Спишіть, вставляючи пропущені букви і замінюючи невиправдані повтори слів синонімами з довідки.
Морозний сонячний ранок. Синє безмежне небо. Все засипане снігом. Він сліпучо блищить на з..млі, відбиваючи со..нце. Сріблом блищать в синяві неба стовбури д..рев, і яскраво блищать кришталики снігу на гілках. Блищать сніговою білизною стіни будинків, блищать залізні дахи, блищать та іскряться на со..нці л..одяні бурул..ки.
Довідка: блищати, виблискувати, сяяти, світитися, промінитися, сліпити, засліплювати, мерехтіти.
За допомогою антонімів-прикметників із довідки охарактеризуйте героїв казок і байок.
Зразок. Вовк простодушний, лисиця хитра.
Вовк - лисиця (за хитрістю); лев – заєць (за сміливістю); муха – слон (за величиною); ягня – вовк (за силою); лисиця – ворона (за винахідливістю); коник-стрибунець – мурашка (за працелюбністю).
Довідка: винахідлива – нетямуща, мала – великий, простодушний – хитра, працелюбний – ледачий, сміливий – боязкий, слабке – сильний.