Саба? та?ырыбы: Омырт?асыз ж?не омырт?алы ж?ндіктер.


Мұғалім: Рашитов Нурлан Нурлыбекович
Пәні: Биология
Класс: 6
Сабақ тақырыбы: Омыртқасыз және омыртқалы жәндіктер.
Сабақ мақсаты: 1. Білімділігі. Омыртқасыз және омыртқалылардың
қанайналым жүйесінің құрылысы туралы толық мағлұмат
беру.
2. Дамытушылығы. Қантамырлар жүйесін салыстырмалы
түсіндіре отырып, еске сақтау, ойлау қабілеттерін дамыту.
3. Тәрбиелілігі. Гигиеналық, салауаттылық тәрбие беру.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ.
Сабақ әдісі: Тірек-сызба, Венн диаграммасы, әңгімелеу.
Пәнаралық байланыс: медицина, география.
Көрнекілігі: жануарлардың қанайналым жүйесінің суреттері.
Сабақ барысы: 1. Ұйымдастыру
2. Жаңа сабаққа әзірлік.
Қанайналым жүйесін әдетте, «тасымалдау жүйесі» дейді. Неге бұлай аталады?
3. Жаңа сабақты меңгерту.
Қанайналым
Тұйық қанайналым жүйесі Ашық қанайналым жүйесі
Дене қуысына тікелей құйылмай, Қан жүректен, ұшы тұйық емес
қан тамырлары арқылы таралып қан тамырларына, одан дене
айналатын қанайналым қуысына құйылады
шұбалшаң ұлу, шаян, өрмекші, бунақденелілер
Ұлу жүрегі екі бөлікті (құлақша, қарынша); шаян, өрмекші, бунақденелілерде бір бөлікті.
Омыртқалы жануарлардың қанайналым жүйесі
Балық Қосмекенділер Жорғалаушылар Құстар
Жүрегі екі жүрегі үш бөлімді жүрегі үш бөлімді сүтқоректілер
қуысты қарынша және салқынқанды жүрегі төрт
бір шеңберлі екі құлақша жануарлар бөлікті
қанайналым екі шеңберлі жылықанды
жүйесі қанайналым жүйесі жануарлар
4.Бекіту

Балық Қосмекенді кесіртке ит
5. Қорытындылау. Синквейн
Жанды мотор сынбайды,
Күнді-түні тынбайды
Кейде оның жүрісін
Дәрігерлер тыңдайды,
Қан айналады жүректің әмірімен,
Қан тілдеседі жүрек деген тәңірімен.
Үйге тапсырма: §42, 43.