?аза?станда?ы 1926-1941 жылдарда?ы индустрияландыру. Конспект урока


Сыныбы: 11
Пәні: Қазақстан тарихы
Тақырыбы: Қазақстандағы 1926-1941 жылдардағы индустрияландыру
Сабақтың мақсаты.:
Дамытушылық –себеп-салдарлық байланыстарды түсіну, ұжымдық және жеке дара жұмыс істеу түрлерін,тарихи фактілерді үлгілеу дағдыларын қалыптастыруға жағдай жасау.
Білім берушілік –Қазақстандағы индустрияландырудың тарихи қажеттілігі,қиыншылықтары мен ерекшеліктері туралы білімді игеру үшін жағдай жасау.
Тәрбиелік – өз ойларын еркін жеткізе білетін белеінді тұлға қалыптастыру арқылы ұлтжандылыққа ,патриотизмге баулу, жеке және ұжыммен бірге жұмыс істеу шеберлігіне тәрбиелеу.
Үстеме міндет –ойлау дағдылары мен біліктіліктерін дамыту
Сабақтың көрнекілігі: Қазақстан Республика картасы,тірек-сызба,құжаттар,портреттер,нақыл сөздер, қосымша әдебиеттер ,слайдтар
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгеру
Сабақтың барысы
І.Ұйымдастыру:
Амандасу, назарларын аудару
ІІ. Білім қызығушылықтарын ояту
Кіріспе сөз:
ХХ ғасырдың басында социализм құру негізгі тұжырымдамасы бойынша үш міндетті орындау:
СОЦИАЛИЗМ = ҰЖЫМДАСТЫРУ + ИНДУСТРИАЛАНДЫРУ + МӘДЕНИЕТ
РЕВОЛЮЦИЯ
Бүгінгі сабақта елдің өнеркәсіптің дамуының негізін индустриаландыру бағытын қарастырамыз.
ІІІ. Негізгі білімдерін анықтау
Ұғымдармен жұмыс
«Кіші Қазан»
Ф.Голощекин
ХІV съезд
ЖЭС
Жаңа ұғыммен «индустриаландыру» таныстыру оқулық арқылы оқушылар өздері танысады
ІV. Жаңа тақырыпты түсіндіру
1. Тарихи процесске қатысқан ең басты тұлғалардың портреттерің көрсету
Слайдта тарихи процесстің ең басты тұлғалардың портреттері –Сталин мен Голощекин , қазақ ұлттык зияларының портреттері
2. Циттатамен жұмыс
«Мен осы жазбанызда белгіленген саясат негізінен алғанда дұрыс саясат деп ойлаймын» (Сталин)
-Қазақстанда индустриаландыру кезенінде «Кіші Қазан» саясатың мақсаты неде ?
- Кімге арналған сөз?
3. Ф.И. Голощекин туралы баяндама тындау (үйге берілген тапсырма)
4. Тірек кестені толтыру «Индустрияландыру қарсаңында Қазақстан»
5. Проблеманы бірігіп анықтау
Қазақстан Индустрияландыру қарсаңында талдауына сүеініп , міндеттерін айту
6. Дисскуссия. Оқушылар қосымша әдебиет пен оқулықты пайдаланып сұрақтарға жауап береді.
Қазақ зиялылары мен олардың индустрияландыруға көзқарасы?
Индустрияландыру жылдарындағы маңызды нысандарды атаңдар.
Жұмыс күші проблемасы неден туындады?
Индустрияландыру қарсаңында өндіріс жағдайы қандай болды?
7.Топтық жұмыс
Тапсырмалар:
1 топ- азамат соғысынан кейін қайта құрылған өндірістер;
2-топ жаңа құрылған өндірістер
3-топ-Қазақстан елінің табиғи байлықтарын зертеу экспедициалар
8.Картамен жұмыс- «Түркістан –Сібір темір жолы- ірі құрылыс», жаңа құрылыстарды көрсету
9. Тарихи кәтелікті табу
Түрксіб
1929 жылы Түркістан-Сібір теміржол магистралі салына бастады.оның құрылысында 100 мыңдай адам(бес мыңдай қазақ жұмысшыларытеміржолшы,құрылысшы,техник мамандықтарын меңгерді). Солардың бірі Д.Шатов қатардағы жұмысшыдан Түрксіб теміржолының бастығына дейін көтерілді.Түрксіб жоспарда белгіленген бес жылдың орнына төрт жылда салынып бітті.1930 жылғы 28 сәуірде солтүстік және оңтүстік учаскелері Ақбұлақ стансысында түйісіп,жол уақытша іске қосылды,ал 1932 жылғы қаңтар айында тұрақты пайдалануға берілді.
Түрксіб(дүрыс)
1927 жылы Түркістан-Сібір теміржол магистралі салына бастады.оның құрылысында 100 мыңдай адам(он мыңдай қазақ жұмысшылары теміржолшы,құрылысшы,техник мамандықтарын меңгерді). Солардың бірі Д.Омаров қатардағы жұмысшыдан Түрксіб теміржолының бастығына дейін көтерілді.Түрксіб жоспарда белгіленген бес жылдың орнына төрт жылда салынып бітті.1930 жылғы 28 сәуірде солтүстік және оңтүстік учаскелері Айнабұлақ стансысында түйісіп,жол уақытша іске қосылды,ал 1931 жылғы қаңтар айында тұрақты пайдалануға берілді.
V. Білімдерін бекіту.
1.Қазақстан ауыр өнеркәсібі дамыған елге айнала ма
2. Қазақстан КСРО-ның өнеркәсіптегі қандай ауданы болып қалды
3.Индустриаландыру кезінде ұлт саясаты қалай жүргізілді?
4.индустриаландыру саясаты елдің әлеуметтік-экономикалық дамуына зиян тигіздіма?
VІ. Қорытынды.
VІІ. Үйге тапсырма. § 11, индустриаландыру процесстің символдарын құру
Жеке тапсырма «Индустриаландыру кезенінде ұлттық зиялаларының ролі»?