Інтерактивні технології навчання в сучасній школі Урок з української літератури «М. Стельмах «Гуси-лебеді летять» 7 клас




Інтерактивні технології навчання
в сучасній школі
Урок
з української літератури
«М. Стельмах «Гуси-лебеді летять»
7 клас



Підготувала
Смелякова Т.М.
учитель української мови і
літератури
СШ №3 І-ІІІ ступенів
вищої кваліфікаційної категорії
Мета: охарактеризувати головного героя повісті, акцентувати увагу на ролі оточення щодо формування особистості Михайлика; розвивати пам'ять, увагу, фантазію навички виразного читання й переказу, вміння грамотно висловлювати свої думки, наводити переконливі докази, обґрунтування; формувати кругозір, світогляд школярів; впливати на формування кращих моральних якостей учнів, виховувати любов до батьків, пошану до старших, любов до природи і світу.
Обладнання: мультимедійний проектор, предмети для аукціону, картки для роботи в групах, портрет М. Стельмаха, ілюстрації до твору, виконані учнями
Методи, прийоми і форми роботи: метод досліджень, метод проектів, інтерактивна гра «Згоден - не згоден», аукціон, мікрофон, рольова гра, відео екскурс; групова, індивідуальна, колективна форми роботи.
В оформленні конспекту використано дитячі ілюстрації до твору.
ХІД УРОКУ
I. Оголошення теми уроку. Мотивація. Створення відповідної емоційної атмосфери
Вступне слово вчителя.
«Дитинство - це земля, з якої виростають дерева людських талантів і характерів. Якими високими і широкими ці дерева не були б, там, у дитинстві, сховане коріння, що живить і тримає їх. Михайло Стельмах у своєму творі відслонює перед нами підземні джерела, різні шари свого дитинства»,-так починає свій відгук про повість Дмитро Павличко.
Дитинство і справді - найпрекрасніша пора життя, безтурботна, красива, казкова. Діти бувають різними: мрійливими, бешкетними, допитливими, винахідливими - такими, з якими ми часто знайомились на уроках літератури. Отже, гість нашого уроку - мрійливий хлопчик з далекого подільського села Михайлик, герой повісті «Гуси-лебеді летять».
II. Активізація пізнавально-творчої діяльності учнів
Методичні рекомендації
Учитель має на меті, по-перше, актуалізувати знання учнів про літературних героїв творів, що вивчалися раніше, по-друге, встановити типологічний зв'язок (О. Довженко «Зачарована Десна», В. Винниченко «Федько-халамидник», В. Нестайко «Тореадори з Васюківки»).
Учитель. А зараз спробуйте відгадати нашого героя з-поміж інших літературних героїв, вже вам знайомих; для цього вам слід або погоджуватись зі мною, або заперечувати мою думку.
Вікторина «Згоден - не згоден»
Михайлик - то чистий розбишака - халамидник. Не було того дня, щоб хто-небудь не жалівся на нього: там шибку з рогатки вибив, там синяка підбив своєму закадичному другові, там перекинув діжку... Наче біс сидів якийсь в хлопцеві. (Мова йде про Федька - героя оповідання В. Винниченка «Федько-халамидник»)
Михайлик більш за все чомусь любив моркву. Поки ніхто не дививсь, вони з піратом кинулись до моркви. «Вириваю одну,- згадує Михайлик,- мала. Я за другу - ще тонша. Третю - тонка. А моркви захотілось - аж тремчу. Перебрав цілий ряд, а щоб ніхто не здогадавсь, посадив назад-хай доростає». (Звичайно, це також не Михайлик, а Сашко - герой автобіографічної кіноповісті «Зачарована Десна»)
Якось Михайлик зі своїм закадичним другом вирішили втілити благородну ідею - провести під свинарником льохи Манюні метро... Хлопці уже майже підкопалися до половини свинарника, і раптом... -«клята льоха» провалилася! (Звісно, мова йде про веселих «тореадорів з Васюківки»)
Є в Михайлика, коли послухати одних, слабкість, а коли повірити іншим
дурість..., що завдає йому «найбільшого клопоту та лиха». Навчився він швидко самотужки читати. (Мова йде, безперечно, про Михайлика
героя повісті М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять»)
Учитель. Сьогодні герой нашого уроку, наш гість-добра, допитлива селянська дитина. Можливо, тобі, сучасний юний читачу, що полюбляє пригоди робото подібних персонажів бойовиків, Михайлик видасться таким собі інопланетянином, екзотичною людиною з іншої епохи. Але не поспішайте, друзі, дивитися зверхньо на хлопчика з подільського села: у Михайлика є чого повчитися.
Орієнтована відповідь: ніколи у Михайлика не було такої іграшки. Він грався вітряком, який йому змайстрував дідусь. А ще слід згадати зимові розваги Михайлика і його друзів
2. Рольова гра
Методичні рекомендації
У ході рольової гри учні пригадають зимові розваги сільських дітей 20-х рр. Форма гри - телеміст, завдяки якому ми «потрапляємо» безпосередньо на місце подій.
Ведуча. Ми маємо прямий репортаж з місця подій. На черзі телеміст.
Журналіст. Я перебуваю на при церковному пагорбі в Дяківцях і маю унікальну можливість взяти участь у зимових розвагах місцевих дітей. Навколо панує неповторна атмосфера. На чому тут тільки не катаються: одні на санчатах, другі - на грамаках, треті - на шматкові жерсті. Хтось умудрився замість ковзанів осідлати притерті худоб'ячі кістки...
Ведуча. Олено, чи є серед дітей наш герой Михайлик?
Журналіст. Так! Він саме спускається з гірки на ночовках. Та, здається, зараз йому буде непереливки, бо виїхав Михайлик прямо перед своєю матір'ю, поблідлою від страху і гніву.
Ведуча. Ми стали свідками забав тогочасних дітей. Цікаво, у які ігри грають їх однолітки-сучасники?
3. Мікрофон
Чи є у вас улюблена іграшка?
В які ігри ви полюбляєте грати?
Чи матиму я рацію, якщо пожалію хлопця, скажу, що Михайлик - бідна нещасна дитина, якій не поталанило тримати в руках справжньої іграшки?
4. Виступ аналітиків
Методичні рекомендації
Учитель використає народознавчий матеріал. Мета - познайомити учнів із видами народної іграшки.
III. Пізнавально-творча діяльність учнів
Методичні рекомендації
Протягом уроку буде працювати група аналітиків, яка заповнює таблицю «Світ душі Михайлика», розкриваючи на прикладі життя головного героя, такі поняття, як «краса душі», «краса слова», «краса світу»
Слово вчителя.
- У темі уроку зазначено, що Михайлик - чутливий до краси хлопчик. Встановіть асоціацію зі словом «краса».
Пропонуючи розглянути, як у хлопчика відбувається зародження прекрасного на таких рівнях: краса душі, краса слова, краса світу.
1. Аукціон
Методичні рекомендації
Для характеристики головного героя учитель пропонує використати інтерактивну гру «Аукціон». На продаж виставляються предмети, які пов'язані або не пов'язані з життям героя (грудочка цукру, цукерка в яскравій обгортці, бублик, повість Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра», пара чобіток, подушка, м'яка іграшка, квітка). Цей прийом активізує мислення учнів, спонукає до порівняння, узагальнене на основі прочитаного.
На столі лежать предмети, які можуть стосуватися героя або ні. Ви станете господарем лота, якщо зможете якнайповніше розкрити ту чи іншу сторінку життя Михайлика, пов'язану з лотом.
Лот № 1
Про що може розказати ця грудочка цукру? У яких матеріальних умовах жив хлопчик? Чи побивається наш герой над своїм злиденним життям? Як він сприймає його?
Орієнтовна відповідь: дитинство Михайлика припало на нелегкі часи. Грудочка цукру була за розкіш: «Далі мені маминою хусткою на два гудзи перев'язали шию, запакували на піч, де парилось просо, і почали обпоювати малиновим чаєм, який був би зовсім добрим, аби коло нього хоч лежала грудочка цукру». Та ніколи від хлопчика ми не чуємо скарг або нарікань на своє життя.
Лот № 2
Перед нами бублик та цукерка.
Орієнтовна відповідь: як і кожну дитину, Михайлика люблячі батьки балують. Так, повертаючись з ярмарку, татко приніс синові гостинця - бублика: «...батько кидає мені справжнісінького бублика... навіть із маком». Але таку цукерку хлопчик міг бачити хіба що уві сні.
Про яку Михайликову «дурість чи слабкість» може розказати лот № 3 - книга Марка Твена «Пригоди Тома Сойєра».
Відповідь ілюструйте цитатами з тексту.
(Тут має прозвучати якнайповніша розповідь про Михайликове захоплення - любов до читання. Передбачається, що учні згадають, яку літературу читав герой: «Читав я «Кобзаря» і «Ниву», казки і якісь без початку і кінця романи, «Задніпровську відьму, або Чорний ворон і закривавлена рука» і «Три дами й чирвовий валет»...»
Учитель запропонує питання для роздумів:
Про що свідчать назви прочитаних книжок? Пригадай, з якими творами ти ознайомився у цьому віці.
Хто допомагав у той час орієнтуватися в книжковому світі?
Чи мав Михайлик таку можливість?
Крім того, діти розкажуть, на які хитрощі ішов Михайлик, щоб роздобути книги для читання, зокрема таку омріяну, як повість «Пригоди Тома Сойєра».)
- Продовжимо наш аукціон. Перед нами лот № 4 - пара чобіт. На що натякають ці чобітки. Чи стала відсутність чобіт у хлопчика підставою для ухилення від навчання? Як навчався хлопчик? Які знання показав, коли його екзаменувала Настя Василівна?
Орієнтована відповідь: хлопчик дуже хотів вчитися. До школи Михайлика відвів тато - «...обстриженого, накупаного і зодягненого в нову сорочку і штанці...». Хлопчик здивував Настю Василівну тим, що вмів читати і рахувати до тисячі. Михайлика зарахували до другої групи. А далі герой згадує:
«Вчився я добре, вчився б... ще краще, аби мав у що взутися». Обов'язково вчитель поведе бесіду у такому руслі, щоб діти дійшли висновку: відсутність чобіт не стала на заваді навчанню, бо у героя була велика жага до знань.
А ще серед інших предметів лот № 5 - мила подушка. Хто дуже любить м'якеньку подушку? Чи може вона знаходитись серед Михайликових речей.
Орієнтована відповідь: неважко здогадатися, що подушку полюбляють ледачі. Наш герой таким себе не вважає і має рацію: «Я не дуже кривлюсь, коли треба щось робити, охоче допомагаю дідусеві, пасу нашу вреднючу коняку, рубаю дрова, залюбки гостю сапи. Люблю з мамою щось садити..., без охоти, а все-таки потроху цюкаю сапкою на городі і не вважаю себе ледащим».
Лот № 6-квітка.
Господарем цього лота стане той учень, який розкаже про любов героя до природи: «...я люблю, коли березовий сік накрапає із жолобка, ...люблю, коло гриби, обнявши, мов брати, збирають на свої шапки росу...»
Немало важать для зростання людини ті ігри, в які вона гралась в дитинстві.
Лот № 7 - м'яка іграшка.
Чим забавлявся наш герой?
Через мультимедійний проектор демонструється матеріал на тему «Дитяча народна іграшка».
5. Виступ аналітиків
Передбачається, що аналітики на даний момент уроку заповнять дві графи таблиці.
Краса душі Оптиміст, життєлюб, чуйний, добрий, прагне знань, працьовитий... Краса світу Любов до природи, бережливе ставлення до навколишнього світу...
6. Слово вчителя
- Михайлик дуже чутливий до слова, як і кожна дитина в його віці, він схильний до наслідування дорослих, говорить, «як старий». Але хіба він може не дивувати нас багатим народним словом, яке перейняв від дідуся, мами, тата?
Краса слова, притаманна герою, найкраще розкриється підчас презентації проекту «Стельмахівське слово». Над проектом учні працюють задовго до уроку. Створюється група зацікавлених, які захопилися багатством словника повісті і вирішили провести дослідження.
7. Презентація групового проекту «Стельмахівське слово»
Орієнтовно:
Крок 1. Що нас цікавить...
- Які народні прислів'я, приказки, фразеологізми вживає у своєму мовленні герой повісті;
- Чи вживають у своєму мовленні сучасні діти народні прислів'я, приказки, фразеологізми;
- Джерела поповнення словника.
Крок 2. Що ми робили; об'єдналися в групи...

Крок 3. Презентація проекту.
Презентуючи роботу, учні розкриють однокласникам етапи дослідження і його результати.
Орієнтовно учасники проекту зроблять висновок, що головний герой повісті - надзвичайно чутливий до слова, його мовлення, наче перлами, пересипане поетичним народним словом; повсякденний словник сучасного школяра бідний та скупий на живе народне слово.
Результати дослідження можна оформити у вигляді стіннівки чи створити веб-сайт, на який запросити до спілкування тих, кому не байдуже народне слово. Після проголошення результатів дослідження слід організувати групу бажаючих, що зобов'язуються збагатити свій повсякденний словник народними художніми засобами. Дослідники продовжать працювати над проектом у нових умовах.
8. Слово вчителя
- і все-таки, дивовижно допитливим,залюбленим у землю, милосердним, совісним хлопчикові допомагають стати багато людей. Михайликів кругозір формують люди, що його оточують. - Хто ж допомагає нашому герою стати прекрасною людиною?
9. Робота в групах
Кожна група презентує своє домашнє завдання.
Орієнтовно: саме мати прищепила Михайликові любов до землі, до природи: «Ось бачиш, сьогодні літечко торкнулося руками до ягід, і вони почали паленіти...»
IV. Рефлексія
- То яким перед вами постав головний герой?
Свої враження запишіть у формі сенкану.
Чого ви особисто можете повчитися в Михайлика?
Домашнє завдання випереджального характеру
Учні працювали в малих групах на попередньому уроці: давали характеристику певному герою твору (дідові Дем'яну, бабусі, матері, татові, подружці Любі, дядькові Миколі). їхнім домашнім завданням було виявити вплив досліджуваного героя на формування особистості Михайлика.
Презентація індивідуальних проектів
- Не виключено, що серед нас сидять майбутні письменники. Оголошується захист індивідуальних проектів «Я - герой автобіографічної історії». Проект має на меті розкрити вплив родини, оточуючих на формування особистої дитини
15