Занятие кружка Проблемы больших и малых рек родного края. Экологические проблемы реки Самары


Заняття обʼєднання за інтересами «Мій рідний край»
Тема: Проблеми великих і малих річок рідного краю. Екологічні проблеми річки Самари.
Мета: Поглибити знання учнів про значення води в житті людини, шляхи її забруднення та способи охорони від забруднень; формувати вміння висловлювати оцінні судження, використовувати знання і вміння, що були отримані в ході дослідницької роботи; удосконалювати вміння працювати в групах, порівнювати, робити висновки, бачити зміни в природі та вміти пояснити їх; виховувати естетичне сприйняття природи, екологічні почуття; прагнення зберегти природу, зокрема воду.
Методична тема: Використання тренінгових вправ та елементів проектних технологій для розвитку інтелектуально-творчого потенціалу інноваційної особистості.
Хід заняття
Вправа 1. Інформаційне повідомлення «Що відбуватиметься на нашому занятті». (2 хв.)
Учасники сідають у коло. Тренер вітає їх з початком роботи. Далі він переходить до вступної бесіди.
_ «Не можна двічі увійти в одну і ту ж річку»,- сказав знаменитий грецький філософ дві тисячі років тому назад. У наш час ми розуміємо глибокий зміст цього висловлювання не тільки як метафори, розуміємо буквально: води, що нас оточують, у результаті антропогенного впливу, дійсно, змінюються прямо на очах. Змінюються русла річок, їх водний баланс, хімічний та біологічний склади води. Виникла «проблема води» як одна з найважливіших у колі болючих екологічних проблем. З кожним днем зростає проблема людства у воді, основне джерело її надходження – річки, які на жаль, міліють, пересихають, забруднюються. І ці проблеми не обійшли і річки нашого краю, а саме річки Самари.
Вправа 2. Знайомство (4 хв.)
Учні називають своє імʼя і придумують слово, яке асоціюється з поняттям «екологічний стан». (При цьому учні сидять на півколом і передають один одному мʼячик-глобус, як символ чистоти нашої планети.)
Вправа 3. Очікування (4 хв.)
Учні пишуть на квіточках із клейкого паперу, що вони очікують від заняття, і приклеюють їх на малюнку дерева (біля коріння).
Вправа 4. Екологічна задача-тренінг «Питна вода» (7-10 хв.)
Учням роздаються пронумеровані пластикові склянки з водою (умовні джерела води), фарби, машинне масло (можна олію), пензлі, дрібне сміття.
У країні Недбалості жило 12 жителів (за кількістю учасників). Кожен житель невеличкої країни мав джерело давало щодня 10 літрів води (учні визначають яку загальну кількість води давали всі джерела разом). Але жителі цієї країни були екологічно неграмотними і не берегли своїх джерел. Так, поблизу джерел № 5,9 вони влаштували сміттєзвалища (В склянки № 5,9 накидати сміття). В джерела все частіше потрапляла велика кількість сміття. Через декілька років вода у цих джерелах стала гіркою і не придатною для пиття. (учитель ставить запитання: що залишилося не змінним? Що змінилось? (це ключові питання, вони будуть весь час повторюватись). Учні підраховують скільки залишилось питної води.)
Пройшло ще декілька років і жителі країни вирішили побудувати Хімічний завод та електростанцію, яка працювала на бурому вугіллі. Їх розташували так, що відходи цього хімічно заводу забруднили джерела №6,7 (кинути в склянки грудочку чорної фарби чи землі), а відходи електростанції засипали джерела №8,11. Що змінилося? Скільки води придатної для пиття залишилося у Країні Недбалості? А що залишилось сталим?
Незабаром жителі країни побудували автомобільну дорогу. Поблизу цієї дороги опинилися джерела № 3,4. Пил, бруд, шкідливі речовини потрапляли в ці джерела. Окрім того водії та туристи, які зупинялися напитися із води джерел, залишали усіляке сміття, мили автомобілі, зливал машине масло. На місці джерел утворилося засмічене болото з брудною незрозумілого кольору водою з масними плямами на поверхні. (Що змінилося? Скільки води, придатної для пиття, залишилося у Країні Недбалості? А що залишилося сталим?)
Жителі країни займалися землеробством і на своїх полях вирощували різні сільськогосподарські культури. А щоб врожаї були кращими, щедро посипали мінеральними добривами, отрутохімікатами для боротьби із шкідниками. Цї хімічні речовини із дощами потрапляли у підземні води, а разом з ними у джерела, з яких пили воду жителі Країни Недбалості. Так води в джерелах №10,2 стали гіркими та отруйними. Що змінилося? Скільки води, придатної для пиття, залишилось у Країні Недбалості? Яке джерело залишилось чистим? Скільки води припадає на одного жителя? (Учні рахують). Діти, зробіть висновок, що чекає далі на жителів Країни Недбалості?
Що робити жителям цієї країни? Адже без води немає життя? Дайте поради жителям цієї країни?
Діти, а цей приклад вам нічого не нагадує? Можливе вже щось подібне бачили чи чули?
Вправа 5. Звіти дослідницьких груп. (15 хв.)
І група
охарактеризувала річку Самару, її гідрологічний стан, рослинний та тваринний світ;
дослідила топоніміку річки Самари.
ІІ група
виявила джерела забруднення водних ресурсів та р. Самари;
провела аналіз річкової та питної води.
Вправа 6. Зворотній звʼязок (5 хв.)
Учні відривають свої квіточки від кореня дерева і коментують: якщо очікування справдились – приклеюють квіточку на крону дерева, а чиї не справдилися – приклеюють знову на коріння.
Вправа 7. Підсумки (2 хв.)
Вправа 8. Прощання «Коло надій» (2 хв.)
Стати в коло, одну руку покласти на плече товариша, іншу простягти до центру і покласти на руку сусіда, щоб утворилася гора з рук. Разом тричі сказати: «Ми зможемо допомогти природі».