О?т?стік Американы? ішкі сулары та?ырыбында?ы шебер сынып


Сыныбы: 7
Сабақтың тақырыбы: Оңтүстік Американың ішкі сулары
Мақсаты : Оңтүстік Американың өзен мен көлдеріне түсінік бере отырып, ішкі суларының орналасу ерекшеліктерін анықтау.Өзендердің қазіргі экологиялық жағдайына тоқталу.
Сабақтың міндеттері Оқушыларға Оңтүстік Американың ішкі сулары туралы түсінік бере отырып,олардың маңызды ерекшеліктеріне тоқталу .Оңтүстік Америка материгінің өзен - көлдері,сарқырамалары туралы алған білімдерін тиянақтау,өткен сабақтан алған білімдерін жүйелеу арқылы тақырыпты тереңірек меңгерту.
Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын ояту,өз бетінше шығармашылық жұмыс жасауға дағдыландыру .
Оқушылардың өз ойын жете айта білуге ,өткен тақырыптармен байланыстыра отырып жан-жақты ойлау,топпен,жұппен , картамен жұмыс жасау қабілеттерін ,дағдыларын дамыту.
Қорытынды жасауға теориялық білімдерін қолдануға жағдай жасау .
Оқушылардың алған білімдерін ,білік- дағдыларын көрсету арқылы бірін- бірі сыйлауға тәрбиелеу. Әдептілік ережелерін бойына сіңірген шығармашылық қабілеті мүмкіндігінше дамыған азамат қалыптастыру.
Су көздерін ластанудан сақтауға ,табиғатты қорғауға баулу.
Күтілетін нәтижелер: А. Оңтүстік Амерка өзен ,көлдерінің өзіндік ерекшеліктерін біледі, картадан көрсете алады, картаға түсіріп, сипаттайды
В.Сабақ барысында топ мүшелерінің пікірімен санасады,бір-бірін сыйлауға үйренеді..
С.Мәтіннің тақырыбы мен идеясын ұғынады,мазмұнын игереді,қойылған сұрақтарға сын тұрғысынан ойланып жауап береді,өз пікірін , ойын ашық айтады ,өз бетінше ізденеді.
Д. Өзендердің қазіргі экологиялық жағдайы туралы ой тұжырымдайды
Сабақтың типі Жаңа білімді меңгерту
Сабақтың түрі Аралас сабақ
Керекті жабдықтар: Ресурстық парақтар, тақырыптық карталар, атлас, кескін карталар, интерактивті тақта, бағалау парақтары,ватман,маркер,қалпақтар
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
«Түртіп алу», «Өз жартыңды тап» әдісі, «Ойлаудың алты қалпағы»,
«Адасқан обьектілерді орналастыр»,«Жұбыңды тексер»сәйкестендіру тесті.
Кіріктірілген модуль
Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
Талантты және дарынды балаларды оқыту .
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
Акт,СТО.
Дереккөздер География оқулығы 7- сынып «Атамұра»2012 ж,
«Интербелсенді оқыту әдісін қолданып сабақты жоспарлау және басқару» Алматы 2014ж.
Ғаламтор «Вики» беттері
Сабақ жоспары;
1.Ұйымдастыру кезеңі
.Қызығушылықты ояту
2.Үй тапсырмасын сұрау.
3.Жаңа сабақ.
Мағынаны тану
4.Жаңа сабақты бекіту.
5. Оқушы әрекетін және сабақ барысын бағалау.
6. Үй тапсырмасын беру.
7.Кері байланыс.
8.Сабақтан кейінгі ой толғаныс
Сабақ бойынша мұғалім мен оқушы әрекеті.
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері: Уақыты Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
1.Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу.
2.Топқа бөлу,
«Мозайка» әдісі,
«Өз жартыңды тап»
3мин Сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастырамын .
. 1)Шаттық шеңбері : Жарқырап күн де ашылды,
Айналаға нұр шашылды.
Қайырлы күн! Біз - көңілді баламыз,
Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз.
Әр ұлттың сәлемдесу рәсімі .
1.Жапон халықтары
2.Үнді халықтары
3.Австралиядағы аборигендер
4.Америка халықтары
Оқушылар шаттық шеңберіне шығады.
Оқушылар алдағы бірлескен жұмысқа әзірленеді және сәйкес жағдайға икемделеді.
Оқушылар топқа бөлінеді.
Үй тапсырмасын пысықтау
1.«Өз жартыңды тап» әдісі
5мин 1- топ
Кестені толтыр
2-топ
«Өз орныңды тап»
3- топ
1.Географиялық диктант Өткен материалды еске түсіріп, жаңғыртуды іске асырады.Оқушылар өзінің деңгейіне байланысты сұрақтарға жауап береді.
Критерий Дескриптор Ұпай
Деректер арқылы ойын жеткізуі. Нақты деректер келтіре алады, ойы жүйелі. 3
Деректермен жұмыс жасай алады. 2
Деректер бар, толықтыру-
ды қажет етеді 1
Жаңа сабаққа кіріспе
Ой қозғау
2 мин
Жылт-жылт етеді,жылғадан өтеді (.Су)
1.Су қабығы?(Гидросфера)
2.Физикалық картадан гидросфераның қандай бөліктерін көруге болады?(Мұхит,өзен,теңіз,көл және мұздықтар)
3.Мұхит суының негізгі қасиеттері қандай?(тұздылығы мен температурасы)
4.Суды құрамына қарай нешеге бөлеміз?(Ащы және тұщы)
5.Халықты тұщы сумен қамтамасыз ететін дүниежүзілік мұхиттың негізгі бөлігі? (Өзендер)
Тамаша! Ендеше тақтаға бір сәтке көңіл аударайық.(Бейнеролик арқылы өзен көлдерді көрсету)
Ал, балалар, сонымен біздің бүгінгі тақырыбымыз не жайында болмақ, болжамдап көрейік.
- Олай болса, бүгінгі сабағымызда Оңтүстік Американың ішкі суларымен танысатын боламыз.
Оқушының жауаптарына қарай мадақтап, ынталандырып отырамын. Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Мағынаны тану
1.«Еркін талқылау»әдісі
2. «Түртіп алу»
3.Постер жасау
4.«Ойлан,
жұптас,
бөліс"(кестені толтыру)
5.«Адасқан обьектілерді орналастыр»
Картамен жұмыс.
4.Сәйкестендіру тесті.
Сергіту сәті
17 мин
10 мин.
3 мин.
2 мин
2 мин Жаңа сабақтың мазмұнын меңгерту үшін сыни тұрғыдан ойлаудың «Түртіп алу» , «Еркін талқылау»әдісі арқылы топтық әңгіме жүзеге асады.

Топтық жұмыстар
Мәтін мазмұнын меңгерту мақсатында 3 топқа тапсырмалар беру
№1
Оңтүстік Американың өзендері
№2 .
Оңтүстік Американың сарқырамалары
№3.
Оңтүстік Американың көлдері .
1.Титикака көлі
2.Анхель сарқырамасы .
3.Игуасу сарқырамасы
4.Парана өзені
Оқушылар дәптерлеріне Оңтүстік Американың өзен ,көлдерін және сарқырамаларын кестеге салып орындауын тапсырамын
Шатасқан обьектілерді географиялық координатасын анықтай отырып ,
орнына қо юды тапсырамын.
1.Титикака көлі
2.Анхель сарқырамасы .
3.Игуасу сарқырамасы
4.Парана өзені
Титикака Анд тауындағы ірі тектоникалық көл
Анхель Биіктігі 1054 метрден құлап ағатын сарқырама
Амазонка 500 - ге жуық саласы бар өзен
Маракайбо Материк жағалауында мұхиттан бөлініп қалған лагуналық көл
Поопо Жазда кеуіп қалатын тұзды көл
Бразилия жауыны Жаңа сабақты зер салып оқиды, мазмұнын түсінеді.
Алдымен, жеке оқушы өз бетінше мәтінді оқиды.Тапсырманы орындау үшін бір-бірімен кеңесіп, топ ішінде өзге топтарға қолайлы түсіндірудің жолдарын іздеп, жұмыс жасайды.
Критерий Дескриптор Ұпай
Топтық талдауға қатысуы Өз ойын жеткізеді, идея қосады, дәлелдей алады 3
Өз ойын жеткізеді, дәлелдемелері әлсіз 2
Дәлелдемелері әлсіз 1
Стикерлер арқылы топтарда өзара бағалау жүреді. Бағалау критерийлері түрлі- түсті стикерлермен болады.
Егер жеткізуі нақты, анық, түсінікті болса Жасыл түс
Егер жеткізуі орташа болса Сары түс
Егер мүлдем түсініксіз болса Қызыл түс
Жеке жұмыс
Жұптық жұмыс
Жеке жұмыс
Жаңа сабақты бекіту
1. «Алты ойлау қалпағы» арқылы 6 тәсілмен тақырыпқа жұппен қорытынды жасауға ықпал ету.
Бекіту.
«Ия немесе жоқ» тесті .
Бағалау
Үйге тапсырма:
Рефлексия 12 мин
2 мин
1 мин
1 мин
2 мин Ақ қалпақ – Фактілер: Менде қандай ақпарат бар? Маған қандай ақпарат алу қажет? (Білетінін ғана жазу)
Қызыл қалпақ – Түйсік: Менің түйсіктік реакциям қандай? Менің түйсігім маған не дейді? (Өз ойларын жазу)
Сары қалпақ – Позитив: Жағымды тұстары қандай болды? Оның артықшылығы қандай? Маған не ұнайды? (Оң тармақтарын жазу)
Қара қалпақ – Жағымсыз: Жағымсыз жақтарын көрсетіңіз? Қандай проблемалар бар? Маған не ұнамайды? (Жағымсыз тармақтарды жазу)
Жасыл қалпақ – Креатив: Менде қандай идеялар бар? Қандай баламалы түрлерді ойлап таба аламын? (Барлық жаңасын және қызықтысын жазу)
Көк қалпақ – шолу: Мен не аштым? Тағы не ашылған жоқ?Мен оны қалай аша аламын? Мен барлық қалпақты кие алдым ба? (Жалпы түсінігін жазу)
Жаңа сабақты қорытындылау .
1 Жер шарындағы ең биік сарқырама - Игуасу. жоқ
2 Оңтүстік Америкадағы лагуналық көл - Маракайбо.. ия
3 Суының деңгейі мамыр айында көтерілетін өзен - Парана ия
4 Жағалауды бұзып, өте жылдам қозғалатын бұл кері ағысты жергілікті үндістер «Амазуну»
деп атайды. ия
5 Анхель сарқырамасы орналасқан өзен - Амазонка . жоқ
6 Анд тауында орналасқан тектоникалық көл - Попо жоқ
7 Құлау биіктігі 72 м, 300 тармақ болап ағатын сарқырама –Анхель жоқ
Бағалау парағын топ басшыларына беру .
Мадақтама сөздер,Жиынтық бағалау,бағдаршам арқылы формативті бағалау ,балдық жүйемен критериалды бағалау .
Үйге тапсырма:
1.Міндетті деңгейлі тапсырма.
Кескін картаға алаптар бойынша өзендерді түсіру.Тақырып соңындағы тапсырмаларды орындау .
2.Мүмкіндік деңгейлі тапсырма.
Оңтүстік Американың өзендерінің қазіргі экологиялық жағдайы туралы шағын жоба дайындау
2. Кері байланыс.
Бүгінгі сабақта басың арқылы нені меңгердің?
Бүгінгі сабақта қолың арқылы нені жасай алдың?
-254002286000 Бүгінгі сабақта жүрегің арқылы нені сезіндің?
. Критерий Дискриптор Ұпай
Ең негізгі мәселені меңгеру дәрежелерін дәлелдеуі Мәселеге өзіндік бағасын берді 3
Өзі дәлелдей алды 2
Басқаның көмегімен дәлелденді 1
- Әр қалпақта тапсырманы орындап, әртүрлі шешімдерді бір ойға шоғырландырады.
-Ақ қалпақ киген оқушылар қажетті ақпаратқа назар аударады.
-Мәселеге сезімнен туған өз ойларын білдіреді.
-Тақырыптағы жаңалықтарын анықтап, жағымды жақтарын зерделейді.
-Өзендердің қазіргі экологиялық жағдайының салдарын айтады.
-Өзендердің проблемасын шешу жолдары туралы өз идеяларын айтады.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді.
Топтағы оқушыларды топ басшысы бағалап отырады
Жеке жұмыс
Кері байланыс парағын толтыру арқылы өздерінің бүгінгі сабақ бойынша түйгендерін және тапсырмаларды орындау кезіндегі қиындықтар мен оны қандай жолдармен еңсергендігімен бөліседі.

«Тексерілді» Директордың оқу ісінің орынбасары: М.Өрісбаев.
1 Жер шарындағы ең биік сарқырама - Игуасу. жоқ
2 Оңтүстік Америкадағы лагуналық көл - Маракайбо.. ия
3 Суының деңгейі мамыр айында көтерілетін өзен - Парана ия
4 Жағалауды бұзып, өте жылдам қозғалатын бұл кері ағысты жергілікті үндістер «Амазуну»
деп атайды. ия
5 Анхель сарқырамасы орналасқан өзен - Амазонка . жоқ
6 Анд тауында орналасқан тектоникалық көл - Попо жоқ
7 Құлау биіктігі 72 м, 300 тармақ болап ағатын сарқырама –Анхель жоқ