Тізбектелген саба?тар топтамасын орта мерзімді жоспарлау


Тізбектелген сабақтар топтамасын орта мерзімді жоспарлау
Сарқан ауданы, Сарқан қаласы, «Н.Островский атындағы мектеп – лицейі МДШО коммуналдық мемлекеттік мекемесі»
3-сынып, ана тілі пәні
1-сабақ, «Таңның атуы»
2-сабақ, «Дала»
3-сабақ, «Көлде»
4-сабақ, «Малсақ бала»

Мақсаты: топтық жұмысқа, АКТ – ны пайдалануға, өз бетімен ізденуге бағыттауға, өз – өзін бағалауға, бір – бірінің жұмыстарын талдау арқылы сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту, өзгенің еңбегін бағалауға, логикалық ой – өрісін дамытуға баулу болып табылады.
Міндеттерім :
- бағдарламада іске асырылатын білім берудің жаңа тәсілін үйрене отырып, өзгерістерді тәжірибеде қолдану;
- оқушының сөздік қорын молайту, ой - өрісін дамыту жұмыстарын сабақтың әр кезеңдеріне сәйкес ұйымдастыру;
- ұлттық бәсекеге қабілетті, өз ойын еркін жеткізе алатын,жан жақты жеке тұлғаны қалыптастыру.
«Білім негізі – бастауышта» деген сөздің үлкен мәні бар, себебі мектеп өмірі бастауыш сынып оқушысына жаңа әлемнің есігін ашып, рухани дүниесінің қалыптасуына негіз салады.
Кембридж университеті білім беру факультеті мен «Назарбаев зияткерлік» мектептері дербес білім беру ұйымының Қазақстан Республикасы педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттыру курсының үшінші деңгейі бойынша білім алып, үйренгенімді сабақ барысында қолдануды бастаймын.
Сонымен қатар: Блум таксономиясын, Бронсон өзін – өзі реттеу, Мерсердің СТО диалогы мен оқушыларға сұрақ қою арқылы бағыттап, сабақтың тақырыбы мен мақсатын, яғни метатану аспектілерін оқушылардың өздеріне анықтату. Осы жоғарыда құрылған әдіс – тәсілдер арқылы мынадай нәтижелерге жетеді деген сенімдемін.

Сабақтың тақырыбы 1.Оқып үйренудің негізгі мақсаттары 2.Оқытуда қолданылатын
әдіс-тәсілдер 3.Оқып үйренудің нәтижесі 4.Үйрену мақсатында бағаны қоса, бағалау 5.Барлығын қосқанда 6.Негізгі дерек көздер
1.Таңның атуы. 1.Таңның атуы тақырыбындатоптық жұмыс
2.АКТ-ны пайдалану барысында видео, аудио роликтер арқылы таңның атуы, табиғат туралы ойын жүйелеу
3.Өз бетімен ізденуге бағытталады
4.Өз-өзін бағалау
5.Бір-бірінің жұмыстарын талдау арқылы сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту 1.Блум таксономиясы
2.Бронсон өзін-өзі реттеу
3. Мерсер СТО диалог Оқушыларға сұрақ қою арқылы бағыттап, сабақтың тақырыбы мен мақсатын, яғни метатану аспектілерін оқушылардың өздеріне анықтату. Оқушыларға жаңа тақырып бойынша топтық тапсырмалар беру. Жигсо әдісін пайдаланып әр топты 1, 2, тиын арқылы бөлу, қызыл түске боялған 1тенгені алған оқушылар І-топ, ІІ-ші топқа көк тустер отырады, ІІІ-ші топқа сары түстер отырады Ал 2-теңгені алған оқушылар топ басшы болады.Тақырыпты оқып топ басшылар ауысып барып басқа топтағы балаларға түсіндіреді.
Тапсырма: жаңа тақырыпты оқып шығып, жұптық жұмыс жасау, диалог құрып ой бөлісу, топпен бірге ойларын түйіндеп айту, жұмыстарын қорғау. Ойларын постерге салып қорғайды
Оқушылардың зейінін жақсарту мақсатымен сергіту сәтін өткізу. Берілген тапсырма бойынша бірін-бірі тыңдай білуді, сабақ барысын өздігінен бірін-бірі бағалай білуді үйренеді, өзара сыйластыққа бейімделеді. Сұрақтарды дұрыс және жүйелі түрде қоя білуді және жауап бергенде қойылған сұрақтарды талдай отырып дәлелдеп жауап беруді, өз пікірлерін айтуды үйренеді.
Постермен жұмыс жасауды меңгереді.
Топтық жұмыс кезінде әр оқушы өз пікірін айтып талқылай алуды және өздерін еркін ұстауды үйренеді.
Тапсырманы бағалау
Суммативті
Қорытынды
Кері байланыс
Формативті бағалау нормалары:
1-2 ұпай - тапсырманы орташа орындаса (қанағаттанарлық)
3-4 ұпай - тапсырманы жақсы орындаса (жақсы)
5 ұпай -тапсырманы толық, нақты орындаса (өте жақсы).
Сабақтың соңында ұпайларын есептеп, өз-өздерін бағалайды.
Бағалау критерийлері
Ұпай саны Баға
8 – 10 «5»
5 – 7 «4»
3 – 4 «3»
0 – 2 «2»
Постермен жұмыс
Сергіту сәті
Практикалық тапсырмалар
Көз жаттығулары
А
В
С
Деңгейлік тапсырмалар 1.Ана тілі Алматы «Атамұра», 2011 ж
2. Мұғалімге арналған нұсқаулық -49 бет
Интерактивті тақта, проектор, компьютерлер
2. Дала Дала қасиетін Қазақстан Республикасының байтақ елі, кең даласы жайлы мағлұмат беру, өзгенің еңбегін білу,өзгенің еңбегін бағалауға, топтық, жұптық еңбекке тәрбиелеу.
АКТ-ны пайдалану барысында, жалпы сыныпта өздерін ұқыпты ұстауға тәрбиелеу. 1.СТО үйрету
2.Топтық жұмыс
3.АКТ
Интерактивті тақта мен проектор арқылы жаңа тақырыпқа байланысты бейнематериал көрсету Топпен жұмыс жасай біледі, тақырып бойынша берілген тапсырмаларды АКТ-ды тиімді пайдалану арқылы өз бетімен орындауға үйренеді Оқушылар сабақ мазмұнын түсінді ме?
Топтық жұмыс кезінде әр оқушы өз пікірін айтып, басқа топтардың жұмыстарын бағалайды. Сергіту сәті
Алма сатушы тренинг жүргізеді 1.Ана тілі Алматы «Атамұра» 2.Мұғалімге арналған нұсқаулық Интерактивті тақта, проектор, компьютерлер
3. Көлде 1.Логикалық ой-өрісін дамыту, көл алтындары туралы, пайдасы, шаруашылы ғы туралы мағлұмат беру.
Тазалықты ұстануға баулу. 1.Есте сақтау қабілеттерін дамыту
2.Диалог Александр
Сыныптың
ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатымен сабақты бір-біріне тілек айтумен бастау. Қызығушылықтарын арттыру мақсатында «дискет», «диск» және «флешка» құралдарын тарату арқылы балаларды үш топқа бөлу. Парақшада бейнеленген құралдардың қызметін, ерекшеліктерін айту. Бір-бірін бағалауды үйренеді
Топтық диалог нәтижесінде әр оқушы өз пікірін айта білуді, бір бірінің сөзін тыңдай біле, ортақ шешімге келуді үйренеді.
Өзара бағалау жұмысы
2-жұлдыз,1-тілек
«Үш минуттық эссе» (оқу материалын пайдалана отырып, шығармашылық тұрғыдан жаңа мазмұн құрастыру) әдісін пайдаланып оқушыларды бағалау. Мысалы:
1.Сізге сабақтың қандай кезеңдері ұнады? Сергіту сәті
6-қалпақ
1 Ана тілі Алматы «Атамұра» 2.Мұғалімге арналған нұсқаулық-56 бет
Интерактивті тақта, проектор, компьютерлер
4. Малсақ бала 1.MS Excel бағдарламасы бойынша оқушылардың алған білімдерін кеңейту барысында малсак бала хикаясымен таныстыру, адептілікке, ұқыптылыққа баулу. Excel – де жұмыс жасау дағдыларын шыңдау, білімдерін жүйелеу.
2.Оқушылар дың сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту.
3.Оқушыларды топтық, ұжымдық, жұптық жұмысқа тәрбиелеу.
4.Ресурстармен жұмыс
Психологиялық ахуал орнату, ынтымақтас -тық атмосфераны қалыптастыру мақсатымен сабақты бір-біріне сыйлық беру (ым - ашар) арқылы бастау
Сергіту сәті.
Тапсырма:
- Excel-ді іске қосу, №2,3 жұмыс парақтарын жою, №1 жұмыс парағының атын өзгерту.
- Үлестірмелі парақшада берілген үлгі бойынша кесте құру, кестеге деректер енгізу.
- Құжатқа ат беріп сақтап қою.
Бағалау критерийлерін пайдалана отырып өз-өздерін бағалайды,
стикерлерге сабақ бойынша пікірлерін жазады. Excel бағдарламасы бойынша білімдерін кеңейтеді.
Excel бағдарламасында диаграмма құрып, оқушылар Excel-ге мәліметтерді енгізуді, сақтауды үйренеді. Жұмыс парақтарымен әрекет жүргізуге, жұмыс парақтары бойынша, парақтар арасында орын ауыстыруға, парақтарды қосуға, жоюға, аттарын өзгертуге, бағанның ені мен жолдың биіктігін өзгертуге үйренеді.
Алған білімдерін іс жүзінде пайдалана алады.
Бағалауды дұрыс бағалай алды ма?
Рефлексия кезеңінде оқушылар сабақ бойынша өздерінің пікірлерін, ұсыныстарын, көңіл күйлерін стикерлерге жазады.
Сергіту сәті
А
В
С
Деңгейлік тапсырмалар
Дауыл соқты тренингі 1. Ана тілі Алматы «Атамұра» 3.Мұғалімге арналған нұсқаулық -57 бет MS Excel бағдарламасы, электронды оқулық, слайд оқулық, үлестірмелі парақшалар


Күтілетін нәтиже: Тақырыптың логикалық жүйесін сақтай отырып айтып бере алады.Сыни көзқарастары жүйелі дамиды. Диалог құрастыра алады. Өз ойын еркін жеткізе алады,жан жақты жеке тұлғаны қалыптасады және сөйлеу мәдениеті қалыптасады.
Өтілген тақырыпты есіне түсіреді
Бірін – бірі сыйлай біледі, бірін – бірі бағалай білуді үйренеді, өзара сыйластыққа бейімделеді сонымен қатар сұрақтарды дұрыс және жүйелі түрде түрде қоя білуді және жауап бергенде қойылған сұрақтарды талдай отырып дәлелдеп жауап беруді, өз пікірлерін айтуды үйренеді, постермен жұмыс жасауды меңгереді, топтық жұмыс кезінде әр оқушы өз пікірін айтып талқылай алуды және өздерін еркін ұстауды үйренеді.
Үйренудің мақсатында бағаны қоса бағалау мақсатында тапсырмаларды бағалау суммативті, қорытынды, кері байланыс құру. Формативті бағалау формалары: 1 – 2 ұпай тапсырманы орташа орындаса, 3 – 4 ұпай тапсырманы жақсы орындаса 5-
ұпай тапсырманы толық, нақты орындаса. Сабақтың соңында ұпайларын есептеп, өз – өздерін бағалайды. Барлығын қосқанда постермен жұмыс жасау, қызықты сергіту сәттерін өткізу, практикалық тапсырмалар, көз жаттығулары, АВС деңгейлік тапсырмаларын орындау арқылы қашықтықтан оқыту кезеңінде алға қойылған мақсатыма жетемін деген сенімдемін.
Пайдаланылған әдебиет
1.Мұғалімге арналған нұсқаулық. «Назарбаев Зияткерлік мектебі »ДББҰ, Астана, 2012ж. Әдебиеттік оқыту
2.С.Рахметова, Т.Әбдікәрімова, Р. Базарбекова. Ана тілі оқулық. 3-сынып Алматы: Атамұра – 2011
3. Ғалам тор материалдары, журнал материалдары.