Аустралияны? географиялы? орны. Жер бедері мен пайдалы ?азбалары.


Қысқа мерзімді жоспар
7-сынып.
Күні Сабақтың тақырыбы §53. Аустралияның географиялық орны. Жер бедері мен пайдалы қазбалары. Сабақтың мақсаты - Аустралияның географиялық орнының ерекшеліктері, зеріттелу тарихы. Теңізде жүзушілер А.Тасман мен Д.Куктың зеріттеу жұмыстары және еуропалықтардың қоныстануы. Жер бетінің құрлысы, оның пайдалы қазбалары туралы білімдерін қалыптастыру. Күтілетін нәтиже Аустралияның географиялық орнының ерекшеліктері мен пайдалы қазбалары туралы білімдерін толықтырады. Өз ойларын айтып картамен жұмыс істеу шеберлігі артып жан-жақты ойлап, топпен жұмыс жасау қабілеттері дамиды. Қолданылатын модульдер Сыни ойлауды дамыту, оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер, көшбасшылық, оқу және оқыту үшін бағалау. Қолданылатын әдіс-тәсілдер «Мозайка», «Бір жуан, бір жіңішке», «Джиксо»әдісі, Семантикалық карта, «Бағдаршам», критериалды бағалау. Ресурстар
(Әдебиеттер,
сілтемелер,
құрал-жабдықтар) Материктер мен мұхиттар географиясы. Әдіст.нұсқаулық. 2004; Оқулық,
Интерактивті тақта, бағалау парағы, Кесте,сәйкестендіру, сандар жазылған парақшалар, дүниежүзі картасы, атлас карта, қосымша материалдар. Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс – әрекеті
Уақыты
Сабақтың кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
5 мин І. Кіріспе.
Ұйымдастыру.
Психологиялық ахуал орнату. Топқа бөлу. Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу.Топқа бөлініп отырады.
Сәлемдеседі жылы қабақты сезеді.
Топқа бөлінеді.
8 мин Үй тапсырмасын сұрау.
Африка материгін қортындылау мақсатында
«Бір жуан, бір жіңішке» әдісі бойынша сұрау.
Өткен тақырып бойынша жуан, жіңішке сұрақтарды топ бір-бірлеріне кезектесіп қояды.
5 мин ІІ. Тұсау кесер
Қызығушылықты ояту. Аустралияға байланысты өлең.
Оқушылар ойланады, Аустралия жер бедері , табиғаты жайында ерекшеліктерін өз ортаға салады.
20 мин ІІІ. Негізгі бөлім.
Жаңа материалмен танысу.
Бекіту. «Джиксо» әдісі бойынша жаңа тақырыпты меңгеру.
- географиялық орны;
- жер бедері;
- пайдалы қазбалары.
Адасқан обектілер.
Семантикалық карта. Әр топ оқушылары санақ бойынша саналып, топталып, берілген тақырып бойынша өз бетімен танысады. Қайтадан топтарына барып өз тақырыптарын түсіндіреді. кесте толтырады, жаңа сабақты меңгереді. Топта талқылайды.
3 мин IV. Қорытынды.
Рефлексия. «Бағдаршам» әдісі
Оқушылар сабақ процесінде өзінің қалай жұмыс істегені туралы ойын түйеді, бағдаршам түстері бойынша өз жұмысын ауызша бағалайды.
2 мин V. Бағалау.
Бағалау парағындағы критерийлер бойынша жиынтық бағалау жасайды. Топ басшылары бағалау парағындағы критерийлер бойынша топ мүшелеріне ұпайын қояды, жұмысына баға береді.
2 мин VІ. Үйге тапсырма.
§53. Аустралияның географиялық орны. Жер бедері мен пайдалы қазбалары. Кескін картаға түсіреді.
Бағалау парағы. «5» – 9-10 ұпай; «4» – 6-8 ұпай; «3» - 3-5 ұпай
№ Аты - жөні Бір жуан,
бір жіңішке «Джиксо» әдісі Адасқан обектілерСемантикалық карта Тест Қорытынды Баға
1 2 3 4 5 6 «Джиксо» әдісі тапсырмалары.
І-топ: Аустралия материгінің ерекшелік белгілерін анықтау
ІІ-топ: Материктің географиялық орнын анықтау А)Материктің экваторға, бастапқы меридианға ,
тропиктік сызықтарға қатысты орнын анықтау.
Ә) Шектесіп жатқан мұхиттар мен теңіздері,
материктері.
Б) Қандай климаттық белдеулерде орналасқан?
ІІІ-топ: Жер бедері мен пайдалы қазбалары.
Адасқан обектілерді табу:
1. Тынық арал
2. Тасман шыбын3. Цеце көл4. Таньганика мұхит5. Виктория шөл6. Атлас сарқырама7. Сахара өзен8. Ніл тауСемантикалық карта.
№ Атауы Арал Астана Тау Өсімдік Жануар Көл Мұхит
1 Эйр2 Тасмания 3 Кенгуру 4 Эвкалипит5 Косцюшко6 Үнді 7 Канбера8 Жаңа Гвинея Бағалау парағы. «5» – 9-10 ұпай; «4» – 6-8 ұпай; «3» - 3-5 ұпай
№ Аты - жөні Бір жуан,
бір жіңішке «Джиксо» әдісі Адасқан обектілерСемантикалық карта Тест Қорытынды Баға
1 2 3 4 5 6