Підсумкове інтегроване заняття для молодшої групи Комахи


Костянтинівське міське управління освіти
Дошкільний навчальний заклад НВК







Підсумкове інтегроване заняття
для молодшої групи



Підготувала
вихователь Семенченко Е.В.
















м.Костянтинівка
2013р.
Мета:
Уточнити та збагатити знання дітей про комах (спосіб життя, будову тіла тощо);
закладати основи фізичного виховання;
дати дітям знання в галузі охорони природи;
продовжувати закріплювати початкові знання про „форму”;
формувати елементарну уяву про цілісність живої природи;
вчити дітей вільно оперувати раніше здобутими знаннями та вміннями в умовах інтеграції різних видів навчальної, ігрової та художньої діяльності;
розвивати загальну і дрібну моторику, логічне мислення;
активізувати пам’ять і сприймання;
викликати у малят цікавість до спостереження за комахами в природі;
формувати в групі веселу, доброзичливу атмосферу;

Обладнання
Ілюстрації з комахами; камінці, листячко, гілля, соломинки; гімнастичні палки; фломастери, ватман.

Хід заняття
Діти, з приходом весни вся природа пробудилася, забуяла і зажила своїм клопітливим життям – пташки висиджують(пташенят), дерева цвіли та збираються подарувати нам урожай плодів (яблука, груші, сливи, абрикоси). Тварини також зайняті своїми справами: відшукують поживу, облаштовують житло. Звичайно, було б цікаво спостерігати за сірим зайчиком, їжачком чи лисичкою, але, нажаль, у дитсадку ми не зможемо цього зробити. Проте в світі живої природи є такі істоти, спостереження за якими можна робити будь-де, бо живуть вони повсюди – у травичці, серед квітів та гілочок дерева, їх можна побачити літаючими в повітрі та мандруючими по землі. Хто ж це такі? (Комахи) Давайте спробуємо уважно подивитися довкола і знайти когось із комах.

Гра „Де комаха?” (орієнтування в просторі)
Над тюльпанами літає барвистий метелик.
По травичці повзе жучок-сонечко.
На стіну будинку сіла муха.
У траві метушаться заклопотані мурахи.
На листочку травички гойдається коник-стрибунець.

Звукова культура.
Як робить муха? (З-з-з-з)
Комар? (Пи-и-и)
Жук? (Ж-ж-ж-ж)
Бабка крильцями? (Тр-р-р)

Гра „Кого я бачив?”
Я сьогодні був на лузі і бачив (крок вперед і назва комахи) осу, (крок вперед) джмеля Хто далі пройде?

Фізхвилинка „Не лови комах”
Вихователь читає вірші, а діти виконують рухи.

В.Лучук „Чорний жук”
Чорний жук очима блима
Чує кроки за плечима.
Дуже хороше йому
По землі ходити.
Він не хоче, чуєш, хлопче,
У коробці жити.

Н.Забіла „Метелик”
Я біжу, біжу по гаю.
Я метелика впіймаю.
А метелик не схотів –
Геть від мене полетів.
Полетів він на лужок,
Заховався між квіток.
Я іду, іду, іду,
І метелика знайду.

Бесіда . Чи можна садити в коробочку жука? Ловити барвистого метелика , турбувати інших комах? Чому не можна цього робити ? Як ви гадаєте , що відчувають комахи , які бачать , що людина хоче зловити й позбавити їх життя або свободи ? (Висновки – міркування дітей )

Мовленнєва гра „ Словечко добираю – і віршика складаю”.
У пташнику є птаха
В мурашнику -...( мураха)
Ми знаємо : мурахи-
Це корисні ...( комахи )
Коли зима настала ,
Мурашки міцно ...(спали )
Весною ж - пробудились
І день від дня трудились.
Мурах завжди оберігай,
І шкоди їм не ...(завдавай).

-Ви знаєте , що це за споруда ? ( Це – мурашник , житло мурах.)
Який мурашник ? На що він схожий ? ( Мурашник великий , округлий , схожий на горбок.)
Подивіться , скільки в цьому дивовижному будиночку ходів та виходів , поверхів та сходів! А в середині , під землею , є ще і тунелі , у які ми з вами , на жаль , не можемо зазирнути. Як ви гадаєте , хто спорудив такий незвичайний дім ?(Маленькі мурашки.)
А скільки мурах проживає в одному мурашнику? (Дуже багато.)
Розкажіть про мураху – мешканку цього незвичайного будиночка. Яка вона? (Мурашка маленька, чорна, у неї крихітна голівка, є тулуб, шість маленьких ніжок.)
Як пересуваються мурахи, ( Вони повзають , лазять.)
Мурашки спокійні чи метушливі, квапливі, весь час кудись поспішають? (Відповіді, пояснення.)
Чим вони зайняті?( Вони вилазять та залазять у ходи свого будинку, носять бадилинки та неживих комах.)
Правильно. Саме тому зазвичай називають санітарами лісу. Своєю працею вони приносять природі користь, роблять природнє середовище чистішим. Отож , мурашки – корисні комахи чи ні? Чому? Як ви думаєте , вони ледачі чи працьовиті?

Гра „ Назви будівний матеріал мурашок”. ( Вибрати з природного матеріалу камінці, листячко, гілля, соломинки.”)

Логіко-математична гра „ Полічи мурашок.” ( Ілюстрації )
Задача № 1. Двоє мурашок несли велику бадилинку. Вони дуже втомились. На поміч друзям поспішило ще троє мурах. Усі разом вони швидко донесли бадилинку. Скільки мурашок принесло бадилинку до мурашника?
Задача № 2. Вузенькою стежкою повзло 6 мурах і 1 жук. 3 комахи бігло попереду жука. Скільки мурашок ішло позаду жука?

Рухлива гра „ Мурашина естафета „
Малюкам пропонують уявити себе дружними мурахами та позмагатися в спритності й швидкості. Діти об,єднуються в команди
( „ Руді мурашки „ та „Чорні мурашки”) та шикуються в колони. Гімнастичні палиці – це бадилинки , мурашкам треба віднести їх у протилежний бік кімнати: бігом , тримаючи палицю на плечах; навприсядки , тягнучи палицю за собою по підлозі.

А тепер давайте намалюємо мурашину родину , щоб нашим мурахам було весело, та й лісову роботу гуртом робити легше. Подивіться на мураху. З яких частин складається її тіло? (Голова, груди, черевце.) А на що схожі окремі її частини? ( На кульки) А скільки лапок? Ніжки треба малювати із середньої частини тіла, бо з голови та хвостика ніжки не ростуть. Що росте на голові? (Вусики) Скільки їх ? ( Колективна робота. Діти малюють фломастерами мурах навколо мурашника.)

Підсумок. Мабуть , малята , ви вже зрозуміли , що чіпати мурах та завдавати їм шкоди не можна. У жодному разі не можна руйнувати житло цих крихітних істот, адже вони зводили його з такими зусиллями, доклали чимало праці. Краще подбати про спокій мурах, про те , щоб їх ніхто не потурбував.
Комахам навесні привільноTimes New Roman