Урок з літературного читання Лисичка і журавель


Тема: Іван Франко «Лисичка і Журавель»
Мета: вчити учнів виділяти в тексті дійових осіб, давати їм елементарну
характеристику; спостерігати за структурою і сюжетом казки;
закріплювати вміння відтворювати зміст знайомих казок, правильно
оцінювати поведінку персонажів; формувати навички правильного й
свідомого читання мовчки та вголос;
розвивати пам'ять, мислення, увагу;
виховувати чуйність, доброзичливість, гостинність, порядність
Тип уроку: комбінований
Обладнання: підручник з літературного читання для 3 класу Віри Науменко, портрет І.Франка, ілюстрація до збірки «Коли ще звірі говорили»,
ілюстрації до казки, маски Лисиці й Журавля, глечик з номерками для розподілу команд, слова для визначення рис характеру героїв, набір для вирізання овочів, клей ножиці, слова для складання прислів'їв, зображення тістечок для визначення переможців, аудіозапис казки, смайлики сумні і веселі.Література: 1. Державний стандарт початкової загальної освіти
2. Навчальні програми для загальноосвітніх навчальних закладів із
навчанням українською мовою. 1-4 класів. – К.: Видавничий дім
«Освіта», 2012. – 392 с.
3. Ковальчук Н.О., Настенко А.І. Літературне читання. 3 клас. І
семестр (за підручником В.О.Науменко). – Х. : Вид. група
«Основа», 2015. – 111
4. Куріпта В.І. Нестандартні уроки читання. 1-2 клас. – Х.: Вид.
Група «Основа», 2007. – 208 с.
5. Науменко В.О. літературне читання: підруч. Для 3-го кл.
загальноосвіт. навч. закл. – К.: Генеза, 2013. – 176 с.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок.
1. Евристична бесіда, мотивація діяльності учнівУчитель. Діти, сьогодні урок буде незвичайним.Ми проведемо його у кафе. Що це таке? Ви були у кафе? Що там робили?— Але кафе у нас буде не звичайне, а «літературне». Воно невелике, всього два столики, за якими ви сидите. Особу, яка обслуговує відвідувачів кафе, називають офіціантом. Сьогодні я буду офіціантом, ви — відвідувачами та помічниками.
II. Перевірка домашнього завдання.
— Зателефонуймо додому. Чи всі мають дозвіл на відвідування кафе?
Учні презентують свої малюнки, розповідають, яким вони уявляють
Казкаря із твору Лариси Письменної «Як зажурився веселий Казкар».
IІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
З одним таким казкарем ,з автором нашої сьогоднішньої казки, а це і є наша страва, ми познайомимося в нашому кафе. Отже, сьогодні в меню:Меню: Вчитися виразно читати казку
Аналізувати розвиток подій
Визначати головну думку прочитаного
Висловлювати своє ставлення до героїв твору
Працювати в групах
Правильно оцінювати поведінку персонажівГрошова одиниця:• Увага• Правильність• Взаємодопомога• Згуртованість• Дисципліна• ШвидкістьЦе — гроші, за які ви можете придбати будь-яку страву із нашого меню.— А зараз я пропоную рекламну кампанію , автором якої є Іван
Франко.
Одну з найкращих своїх збірок І. Франко назвав «Коли ще звірі говорили».
Він писав так: «Тисячі речей забудете, а тих хвилин, коли вам люба мама чи
бабуся розповідали казку, не забудете до смерті». Ви матимете велику насолоду після прочитання вдома цієї збірки! Сьогодні ми ознайомимося тільки з однією казкою. Це і буде наша сьогоднішня страва. Спробуйте відгадати героїв цієї казки, адже вони вам знайомі Хто це?

• У кущах вона ночує
І на зайчика полює.
Вся руденька ця сестричка,
А зовуть її... (лисичка).
• Довгі ноги, довгий ніс,
Прилетів — обід приніс
Смачних жабеняток
Для своїх маляток. (Журавель)
— Діти, які ключові слова допомогли вам назвати героїв казки?
- Чи знайома вам ця казка? В першому класі ми читали народну казку, а це яка? В чому різницям між цими казками?
-Як вона називається?
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання казки
І. Я. Франка «Лисичка і Журавель» (С.68-70)
— Героїв казки ви назвали, але цікавого та смачного ще не пізнали. Давайте відкриємо кулінарні книги (підручники) та рецепт страви ми послухаємо і в ролі юних гурманів побудемо.
Слухання казки. Аудіозапис.
Прослухайте, будь ласка, про цю казку.
Первинне сприймання твору.
— Чи сподобався рецепт нашої сьогоднішньої страви?
— Який настрій вона у вас викликала?(показати на смайликах)
3. Мовленнєва розминка.
Ця-ця-ця – жила собі лисиця.
Лем-лем-лем – зустрілася з журавлем.
Ни-ни-ни – запросила на гостини.
Ла-ла-ла – каші наварила.
Ила-ила-ила – по тарілці розмастила.
Ав-ав-ав – журавель дзьобом стукав.
Ївсь-ївсь-ївсь – кашки не наївсь.
Му-му-му – пішов додому.
Ву-ву-ву – накришив страву.
Чик-чик-чик – насипав у глечик.
Ку-ку-ку – покликав лиску.
Зив-зив-зив – носик до глечика не влазив.
Ась-ась-ась – лиска розсердилась.
4.Словникова робота в групах
-Гра «Складні інгредієнти»
Призволяйся — дала зарік, обіцянку не робити чого-небудь.
Облизня спіймавши — затоваришували.
Зареклася — пригощайся, їж.
Заприятелювали — що означає залишитися ні з чим.
— До слів лівого стовпчика доберіть відповідні тлумачення з правого.
-Читання стовпчиків колективно
— Прочитайте слова з інтонацією, якої вимагає розділовий знак над стовпчиком.
! ?
Вгощу дрібненько
пісним припрошує
встромляє крутиться
розсердилася випорожнивши
5. Самостійне читання мовчки
-Діти, коли всі непорозуміння в рецепті нашої страви вияснили, ми можемо перейти до самостійного читання рецепту. А потім скажете, чого навчає ця казка?
VІ. Фізкультхвилинка
Ми в кафе відпочивали
Смачні страви куштували
Подивіться вправо, вліво
Тут і там знання на диво.
Треба трішки пострибати
Потім їх усі придбати,
Щоб розумними зростати.
6.Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання.
Діти, на уроках основ здоров'я ви знаєте, що якщо не вірно підібрати продукти, то можна отруїтися. Тому ми проведемо лабораторний аналіз нашої страви.
— Прочитайте, як Лисичка запрошувала Журавля в гості.
- Яку страву приготувала лисичка?
- Яку посудину вона вибрала?
- Як припрошувала?
_Як відреагував журавлик на лисиччине частування?
— Як Журавель пригощав Лисичку?
Який посуд він вибрав?
- Як відреагувала лисичка ?
— Чому розпалася дружба Лисички та Журавля?
— Чи схвалюєте ви їхню поведінку? Поясніть свою відповідь.
7. Робота за ілюстрацією у підручнику.
— Кого зобразив художник на малюнку?
—Який вираз обличчя у Лисички?
— Знайдіть і прочитайте епізод казки, який проілюстрував художник.
7. Театралізоване читання в особах
8.Послідовність дій в картинках. Колективний план до частин.
9.Характеристика дійовим особам. Змагання.
Дамо характеристику дійовим особам.
Гра «Блискавка»
lefttopЛисичка
Журавель
10. Робота з прислів'ями.
- З’єднайте частини між собою, щоб вийшли прислів’я.
• Не той друг, хто медом маже, а той, хто правду каже.
• Яке частування, таке й дякування.
• Не роби іншому того, чого сам не любиш.
• Хто згоди хоче, той згоду має.
— Яке прислів’я може бути заголовком до казки? Чому?
11. Приготування страви журавля.
-Діти, перед вами набір овочів, ножиці, клей та глечик. Приготуйте страву журавля і дайте їй назву. (Захист груп своєї страви: розповісти про страву)
VI. Підсумок уроку.
1.Слово вчителя.
— Чи гарно ми вивчили рецепт страви І. Франка «Лисичка і Журавель»?
- Повернемось до нашого меню і відмітимо, чи все ми виконали?
_2. Гра «Займи позицію»
-А зараз ті учні, які задоволені собою, як вони працювали покажуть веселі смайлики?
- Тепер ті, хто незадоволений своєю працею і наступного разу постарається виправити таке становище.
- Діти, ви багато і гарно працювали і, мабуть, притомились. Офіціант теж. Вже пізня година, тому наше кафе закривається. Вам час йти додому.
VII. Домашнє завдання.
Вдома скласти новий рецепт страви «Лисичка та Журавель-друзі»