Урок української мови з темиОзнайомлення з найбільш уживаними вставними словами і сполученням слів. Виділення вставних слів на письмі комами (5 клас)


Урок української мови в 5 класі
Тема: Ознайомлення з найбільш уживаними вставними словами і сполученням слів. Виділення вставних слів на письмі комами
Мета: дати поняття про вставні слова та сполучення слів, ознайомити учнів на практиці з найуживанішими вставними словами, формувати навички використовувати їх в усному та писемному мовленні; правильно інтонувати та ставити розділові знаки при вставних словах; розвивати усне й писемне мовлення, збагачувати словниковий запас; виховувати любов до слова, до рідної мови та наполегливість у навчанні.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: зошити, підручники.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Перевірка домашнього завдання.
2. Вибірковий диктант (виписати звертання).
1) Мово, ти море, у якому немає дна і берегів.
2) Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема.
3) Рідне слово, я п'ю тебе із мудрості народу.
4) Мово, яка ти багатоманітна і невичерпна.
5) Українці, змалечку вивчайте рідну мову!
6) Горнусь до тебе, Україно.
7) Мужай, прекрасна наша мово, серед прекрасних братніх мов.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку
ІV. Мотивація навчальної діяльності1.Слово вчителя.
-У житті кожної людини, безперечно, є багато цілей, яких вона намагається досягти. І одна з них, по-перше, знати рідну мову, бо саме завдяки їй нас сприймає оточення. Хочу, щоб на сьогоднішньому уроці ви працювали так, аби розквітло «дерево мудрості» від ваших знань. Коріння дерева – це місце нашої рідної мови, тож наситіть його. У моєму мовленні вжито слова, які цікавитимуть нас на уроці. Які саме, гадаю, ви мені скажете.
-Чи існували б речення без цих слів? (Так. Їх можна вилучити з речення, не порушуючи його структури).
2. Проблемне запитання.
-А чи була б наша мова різноманітною, багатогранною, милозвучною без вставних слів?
Це і буде проблемним питанням, яке ми повинні вирішити в ході уроку.
V. Вивчення нового матеріалу 1.Бесіда.
-Слова, про які ми з вами говоримо, називаються вставними. Із самої назви терміну «вставні слова» можна зрозуміти, що це слова, які можна вставити в речення або ні. Отже, вставні слова, слова, що виражають ставлення мовця до висловлюваного.
2. Робота з підручником.
3. Слово вчителя.
-Залежно від змісту речення слова МОЖЕ, ПРАВДА, КАЖУТЬ, ВИДНО, ЗДАЄТЬСЯ, НА ЩАСТЯ та деякі інші можуть бути або не бути вставними словами. Щоб переконатися, що слово є вставним, спробуйте вилучити його з речення. Якщо при цьому речення не втратить первинного змісту, то слово є вставним.
1) Подаруйте квіти на щастя. – На щастя, дощу сьогодні не було.
2) З берега видно далеко. – Сьогодні, видно, буде сніг.
3) В народі кажуть: «Життя прожити – не поле перейти». – За допомогою книжок, кажуть, ми поповнюємо свої знання.
-Запамятайте, що вставні слова не є членами речення. На письмі вставні слова виділяються комами.
(Розгляд схем)
4. Фізкультхвилинка.
Вітер віє нам в обличчя
І качає деревця.
Вітер тихше, тихше, тихше,
Деревця все вище, вище.
5. Робота з підручником.
6. «Кола Вена» (повторення знань з тем «Звертання», «Вставні слова»).
VІ. Підсумок уроку
-Чи можемо ми тепер дати відповідь на проблемне питання: «Чи була б наша мова різноманітною, багатогранною, милозвучною без вставних слів?»
VІІ. Оцінювання
VІІІ. Домашнє завдання
ІХ. Рефлексія
-Яку роботу ми сьогодні виконували?
-Що викликало труднощі?
-Що таке вставні слова?
-Як вони виділяються на письмі?
-Де знаходяться в реченні?