Групи слів за значенням. Синоніми.

конспект уроку математики в 3 класі
Тема:
«Випадки множення і ділення в межах 1000, які зводяться до табличних»


Підготувала вчитель початкових класів Пасічник Анна Валентинівна, спеціаліст вищої категорії, учитель-методист
Бердянської спеціалізованої школи І – ІІІ ступенів № 16 з поглибленим вивченням іноземних мов



План – конспект уроку математики в 3 класі

Тема: Випадки множення і ділення в межах 1000, які
зводяться до табличних, виду 560 : 8, 40 · 3
Мета: Познайомити учнів з випадками множення і ділення в межах 1000, які зводяться до табличних.
Вивести з учнями алгоритм обчислення зазначених випадків множення та ділення.
Навчити школярів з його допомогою розвґязувати приклади.
Удосконалювати вміння учнів розвґязувати задачі, які містять збільшення і зменшення числа в кілька разів.
Тренувати обчислювальні навички.
Виховувати в школярів культуру математичного мовлення та математичних записів.
Сприяти вихованню почуття любові до своєї маленької батьківщини.
Допомогти дітям відчути, що філософська категорія «дружба» поза межами й кордонами.
Сприяти вихованню толерантності, тактовності.
Обладнення:
картки із зображеним планом уроку;
ноутбук;
мультимедійний екран;
індивідуальні «акваріуми» та маленькі рибки (для оцінювання );
картки-матриці для математичного диктанту;
картки для індивідуальної роботи;
підручник з математики М. В. Богдановича 3 клас, ( № 874 – 882 ).
Хід уроку:
І. Стимулювання та мотивація навчально - пізнавальної діяльності
- Доброго ранку, давайте знайомитися. Мене звуть Анна Валентинівна. Приїхала я з дивовижного міста-курорту Бердянськ, яке знаходиться на березі Азовського моря. Приїхала не сама, а з кумедним хлопчиком Ухтимкою.
Ухтимко: Привіт, у мене є одна мрія: подружитися з учнями всього світу. Я вже побував у Бердянську, Запоріжжі - і ось завітав до вас.
- Ми з Ухтимкою приготували для вас цікаві завдання, тож давайте познайомимося з планом нашої роботи на уроці. Зверніть увагу на позначки ( на екрані висвітлюються деякі з етапів уроку).
Сьогодні на уроці ми будемо займатися усними обчисленнями, відкривати нове, розвґязувати задачу, працювати за підручником. Подивіться, що ще серед запропонованих варіантів можна включити до нашого уроку?
Самостійна робота
Підсумок уроку
Фізкультхвилинка
Складання віршів
(Діти вибирають додаткові етапи уроку, аргументують вибір.)
- Тож у нас готовий остаточний план роботи на уроці.
Читання остаточного варіанту плану уроку.
- Пропоную перейти до реалізації нашого плану.
ІІ. Робота з інформацією
1. Актуалізація опорних знань
Виконання вправ, що необхідні для відкриття нових знань
- Усні обчислення проведемо у вигляді гри « Хрестики – Нулики ».
Під час усних обчислень будемо повторювати таблиці множення та ділення, знання яких знадобляться нам для опанування нової теми. Знайомлю вас з правилами проведення гри «Хрестики–Нулики», яка буде відбуватися у вигляді математичного диктанту:
Кожен з вас отримав матрицю, у ній ви будете умовними позначками Х і 0 позначати відповіді на завдання, які вам запропоную. Якщо ви згодні з відповіддю, ставите Х, якщо ні – О. Матрицю починаєте заповнювати з верхнього лівого куточка, поступово рухаючись вправо. ( Див. зразок 1)
13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415
1. У числі 210 усього 21 десяток? Якщо ви , поставте Х, якщо ні - О ( так)
2. Добуток чисел 7 та 4, на мою думку, дорівнює 28? Чи це так? ( так)
3. Чи погоджуєтеся ви, що частка чисел 36 та 6 дорівнює 6? ( так)
4. Чи правильне твердження: числа, які множать, називають доданками? ( ні)
5. Якщо ділене 18, дільник 3, то частка дорівнює 6? Чи згодні ви? ( так )
6. У числі 120 усього 1 десяток. Чи погоджуєтеся ви? ( ні )
7. Розгляньте вираз: 6 : 1 + 6 . На мою думку, результат дорівнюватиме 6. Чи згодні ви?
( ні )
8. Розгляньте вираз: 500 – 200 : 2
Оберіть правильний варіант порядку дій для обчислення значення виразу:
а) 1) : б) 1) -
2) - 2) :
Я пропоную варіант а). ( так )
9. У норі блищало 8 очей. Скільки Вовків було в норі? Я думаю, - троє. Чи погоджуєтеся ви? ( ні ).
- Ухтимко пропонує вам перевірити правильність заповнення матриці. Але він великий вигадник і тому приготував для вас сюрприз, який заховав у вас на партах. Пошукайте.( Діти знаходять у партах фотографію-основу для наклеювання рибинок-балів)
Для того, щоб перевірити математичний диктант, ви маєте послухати поради Ухтимка:
Ухтимко : За роботу на уроці ви будете отримувати рибинки, якими прикрасите свої композиції про Азовське море.
Х
Х
Х

О
Х
О

О
Х
О

Перевірка відбувається за допомогою „ ключа ”:

- Перевіряємо правильність заповнення матриці.





Оцінювання:
- У кого відповідь співпадає з еталоном, прикрасьте свою композицію 3 рибками.
- Хто припустився 1 помилки - 2 рибками .
- Якщо припустилися 2 помилок - прикріпіть 1 рибку.
- Покажіть свої композиції.

- Молодці, ми з Ухтимком вітаємо вас з першою перемогою. З ваших робіт я бачу, що ви добре засвоїли таблиці множення та ділення та назви компонентів.
(Учитель на дошці робить позначку про виконання усних обчислень.)
- Працюємо далі, зараз ми переходимо до дуже відповідального етапу уроку - вивчення нового матеріалу. Ви станете вченими-дослідниками.
1. Формування нових знань та способів дій.
Постановка утруднення.
Вправа «3 секунди» ( на розвґязання кожного виразу – 3 секунди ).
Розгляньте вирази, записані на екрані:
4 · 6 30 · 7
49 : 7 360 : 6
Відповіді записати в сигнальних блокнотах або на ламінованих дошках.
- Я бачу по ваших обличчях, що ви не все встигли зробити.
Просигналізуйте, у якому стовпчику записано вирази, які викликали затруднення при обчисленнях.
- Як ви вважаєте, чому? ( Затруднення виникло тому, що ми не вміємо обчислювати приклади такого виду)
- Отже, у нас виникла проблема. Для того, щоб її розвґязати, ми маємо познайомитися з множенням і діленням у межах 1000, які зводяться до табличних випадків( На екрані висвітлюється тема уроку)
Колективне визначення мети, спираючись на тему уроку.
Відкриття нового знання.
- Прочитайте тему уроку та проаналізуйте, які слова нам уже відомі. ( множення і ділення, табличні випадки )
У цих словах є підказка, яка допоможе нам скласти алгоритм множення та ділення в межах 1000. ( Зводяться до табличних )
- Давайте поміркуємо: як ми можемо обчислити ці приклади?( діти пропонують варіанти)
Виконуємо множення або ділення, не дивлячись на нулі.
До утвореного результату приписуємо нулі.
Але існує ще один спосіб обчислення виразів такого виду ( робота з підручником, колективне складання алгоритму )

Алгоритм множення та ділення чисел в межах 1000, які зводяться до табличних
Визначити кількість десятків у першому числі.
Виконати табличне множення або ділення.
Отриманий результат записати простим числом.
- Оберіть зручний спосіб обчислення і прокоментуйте розвґязання виразів другого стовпчика.
Учитель пропонує застосувати алгоритм для обчислення виразів другого стовпчика:
30 · 7
360 : 6 ( Діти виконують з коментуванням )

Первинне закріплення з коментуванням уголос:
Під час виконання наступного завдання ми будемо вчитися застосовувати отриманні знання на практиці. Тобто будемо обчислювати приклади, користуючись алгоритмом.
Робота в парі С. 129 № 876 (1,2 ст.)
- Поясніть своєму сусіду, як треба міркувати, користуючись алгоритмом. Про виконання роботи сигналізуйте піднятими в парі руками.
1 - в 30 · 8 = 240 640 : 8 = 80
================================
2 - в 90 · 3 = 270 350 : 7 = 50

Яка пара готова презентувати свої відповіді?

Оцінювання:
Якщо ваш сусід міркував та розв’язав приклад правильно, – наклейте йому по одній рибинці за правильно виконані дії.
Ухтимко: радію з ваших успіхів! Тепер ви вмієте обчислювати вирази, у яких так багато цифр!
Ухтимко: Втомилися? Нумо відпочивати!

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ( під музичний супровід інтеграційні вправи )
Засвоєння нового навчального матеріалу, формування вмінь та навичок
- Переходимо до наступного етапу нашого уроку – самостійної роботи, під час якої будемо вправлятися в обчисленні виразів, а користуючись алгоритмом ви зрозумієте, наскільки легко це можна зробити.
Самостійна робота.
Диференціація:
Оцініть свої сили й оберіть для себе завдання.
Легко: екран
Важко: С.129 № 876 ( 3,4 ст. )
Перевірка:
Легко:
100 – 180 : 3 = 40 30 · 3 + 10 = 100
40 + 60 · 6 = 400 120 : 4 - 30 = 0

Важко:
120 : 6 · 5 = 100 240 – 180 : 3 = 180
400 : 5 : 10 = 8 540 + 60 · 6 = 900
Учитель пропонує одному з учнів натиснути кнопку на ноутбуці, щоб зґявилися відповіді.
Оцінювання: Якщо ви виконали все правильно, прикріпіть собі за кожен правильно обчислений вираз одну рибинку.
Домашнє завдання буде подібне до виконаної вправи с. 130 № 883.
- Яке відкриття ми сьогодні зробили? ( навчилися множити і ділити в межах 1000, які зводяться до табличних )
Нагадайте алгоритм множення та ділення.

Отже, під час обчислення прикладів ми тренувалися, як множити й ділити в межах 1000 у тих випадках, які зводяться до табличних. Далі ми маємо з вами навчитися застосовувати отриманні знання під час розвґязання задач.
Ухтимко: До речі, а чи знаєте ви, що Азовське море найтепліше та наймілкіше у світі? У ньому водиться майже 70 видів риб. А ще я прочитав у енциклопедії, що більшість з них водиться й у вашому Чорному морі!

Задача( текст висвітлюється на екрані)
На уроці діти виготовили 60 рибинок жовтого кольору, синього – у 3 рази менше, ніж жовтого, зеленого – у 2 рази більше, ніж жовтого й синього разом. Скільки рибинок зеленого кольору виготовили учні?

Жовті – 60 р
Сині - ?, у 3 рази <
Зелені - ?, у 2 рази >
Про що запитується в задачі? ( Скільки було рибинок зеленого кольору )
Чи можемо ми одразу відповісти на головне питання задачі? ( Ні )
Що потрібно знати, для того, щоб відповісти на головне питання задачі? ( Скільки було жовтих, синіх та зелених рибин )
Що вже відомо? ( Скільки було жовтих рибин )
Що не відомо? (Скільки було синіх і зелених рибин, а також скільки разом жовтих та синіх рибин )
Чи можемо дізнатися, скільки виготовили синіх рибинок? (Так )
Якою дією? ( Діленням )
Чому? ( Тому, що якщо у декілька разів менше – треба ділити )
Як? ( 60 : 3 )
Після цього чи зможемо дізнатися, скільки було разом жовтих та синіх рибин?
( Так)
Якою дією? ( Додаванням )
Чому? ( Бо їх разом було більше, а якщо більше, то треба додавати )
Як? ( 60 + 20 )
А тепер зможемо відповісти на головне питання задачі? (Так )
Якою дією? ( Множенням )
Чому? ( Тому, що якщо у декілька разів більше – треба множити )
Як? ( 80 · 2 )
Хто з вас бажає презентувати план розвґязання задачі?
- Запишіть розвґязання задачі самостійно, а кому важко, я пропоную підказку.
- Просигналізуйте, кому потрібна моя допомога. (Такі діти отримують індивідуальну карточку, на якій подано опору.)
Перевірка: (за зразком на екрані)
60 : 3 = 20 ( р.) – синіх
60 + 20 = 80 ( р.) – разом синіх і жовтих
80 · 2 = 160 ( р.)
Відповідь: 160 зелених рибин.



Підсумок уроку
- Чи все ми виконали згідно з планом уроку? Чи всі зрозуміли, як виконувати ділення та множення в межах 1000 у випадках, що зводяться до табличних? Чи було вам складно? Коли?
- Отже, ми досягли поставленої мети!!!
- Підрахуйте кількість рибинок, які оселились у ваших композиціях про Азовське море. Кількість рибок відповідає кількості балів, тобто це ваша оцінка за урок.
Ми з Ухтимком дякуємо вам за співпрацю.
Запрошую вас підійти до мене та показати один одному свої композиції.
На згадку про себе я дарую вашому класу фотоальбом про Бердянськ з моїми побажаннями кожному.
























Про що запитується в задачі? ( Скільки було рибинок зеленого кольору )
Чи можемо ми одразу відповісти на головне питання задачі? ( Ні )
Що потрібно знати, для того, щоб відповісти на головне питання задачі? ( Скільки було жовтих, синіх та зелених рибин )
Що вже відомо? ( Скільки було жовтих рибин )
Що не відомо? (Скільки було синіх і зелених рибин, а також скільки разом жовтих та синіх рибин )
Чи можемо дізнатися скільки виготовили синіх рибинок? (Так )
Якою дією? ( Діленням )
Чому? ( Тому, що якщо у декілька разів менше – треба ділити )
Як? ( 60 : 3 )
Після цього зможемо дізнатися, скільки було разом жовтих та синіх рибин?
( Так)
Якою дією? ( Додаванням )
Чому? ( Бо їх разом було більше, а якщо більше треба додавати )
Як? ( 60 + 20 )
А тепер зможемо відповісти на головне питання задачі? (Так )
Якою дією? ( Множенням )
Чому? ( Тому, що якщо у декілька разів більше – треба множити )
Як? ( 80 · 2 )
Хто з вас бажає презентувати план розвґязання задачі.









==============================================================

Індивідуально: Записати розв’язання задачі користуючись планом:
1) ( : ( = ( ( р. ) - жовтих
2) ( + ( = ( ( р. ) – разом синіх і жовтих
3) ( · ( = ( ( р. ) – зелених рибин

================================================================

Індивідуально: Записати розв’язання задачі користуючись планом:
1) ( : ( = ( ( р. ) - жовтих
2) ( + ( = ( ( р. ) – разом синіх і жовтих
3) ( · ( = ( ( р. ) – зелених рибин

================================================================

Індивідуально: Записати розв’язання задачі користуючись планом:
1) ( : ( = ( ( р. ) - жовтих
2) ( + ( = ( ( р. ) – разом синіх і жовтих
3) ( · ( = ( ( р. ) – зелених рибин

================================================================

Індивідуально: Записати розв’язання задачі користуючись планом:
1) ( : ( = ( ( р. ) - жовтих
2) ( + ( = ( ( р. ) – разом синіх і жовтих
3) ( · ( = ( ( р. ) – зелених рибин

================================================================ 13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415
13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415
13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415



(
13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415


13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415















13PAGE 15


13PAGE 141015



Картка для математичного диктанту «Хрестики–Нулики»
















Зразок 1

Оцінювання:
Усе правильно –прикріпіть собі 3 рибки
1 помилка – 2 рибки
2 помилки – 1 рибку

Оцінювання:
правильно – 3 рибини
1 помилка – 2 рибини
2 помилки – 1 рибина

?