Математика п?нінен Рационал сандарды салыстыру та?ырыбына ашы? саба?.( 6 сынып)


АШЫҚ САБАҚ
Математика. 6 – сынып.
Рационал сандарды салыстыру.
Бүгінгі күннің басты мақсаты оқыту ісінде білім алушының танымдылық белсенділігін, өз бетімен іздену, үйрену, қорытынды жасай білу әрекеттерін дамыту болып отыр. Қазіргі таңда жаңа технологияны қолдана отырып, сабақ өткізу әр бір ұстаздың міндеті. Ұстаздың әр бір сабақтарын түрлендіріп өткізуі оқушылардың математика пәніне деген ынта-ықыласын, қызығушылығын, белсенділігін арттырады. Білімді қалыптастыруда түрлі әдіс-тәсілдерін сабақта пайдала отырып, білім алушылардың іздену, үйрену, ұғу сияқты қабілеттерін ұштауға болады. Сол себепті сіздерге төмендегі сабағымды ұсынып отырмын.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Рационал сандарды салыстыра білу.
Дамытушылығы: Ойлау қабілетін, сөйлеу шеберлігін, тіл байлықтарын дамыту.
Тәрбиелігі: Алғырлыққа, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың типі: Саяхат сабағы.
Сабақтың әдісі: Өзін-өзі жетілдіру.
Көрнектілігі: Интерактивті тақта.
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушының сабаққа даярлығын тексеру. Бүгінгі сабақта «Жүйелі білім» поезында :
I.«Білімді тексеру».
II.«Жаңа білім алу».
III.«Кім жылдам».
IV.«Оқулықпен жұмыс».
V.«Тест» станцияларына саяхат жасаймыз.
2. Үйге берілген тапсырманы тексеру.
№378.
3) |m|·|n|, мұндағы: m= 513; n=0,75
513∙14=163∙34=44) |m|·|n|, мұндағы: m=0,56; n=0,14
|0,56|꞉|0,14|= 0,56꞉0,14 = 4
№380.
3·|-0,8|+0,9·|6|=3·0,8+0,9·6=2,4+5,4=7,8
58∙│0,8│+0,9·│6│=3·0,8+0,9·6=2,4+5,4=7,8512·│-45│+2,4꞉│-3,6│= 13+23 =1
0,19+|-0,17|·3-|2,4|꞉6 = 0,3= 0,9+0,17·3-2,4꞉1,6 = 0,3
I. «Білімді тексеру» станциясы.
1. Координаталық түзу дегеніміз не?
2. 0-дің оң жағындағы сандар қандай сандар?
3. 0-дің сод жағындағы сандар қандай сандар?
4. Бүтін сандар жиыны деген не?
5. Рационал сандар жиыны деген не?
6. Модуль деген не?
7. (0) – неге тең?
8. Оң сан модулі неге тең?
9. Теріс санның модулі неге тең?
10. Координаталық түзу сызып А(-2); В(-4); С(-3,5); Д(112); Е(-5) нүктелерін салып көрсет.
II. «Жаңа білім игеру» станциясы.
Рационал сандарды салыстыру. Координаталық түзу бойында үлкен сан оң жақта, ал одан кіші сан оның сол жағында кескінделеді.
381003219450049091852609850046228002578104337050257810407225525781037979352571753512185263525032270702622552952115263525237617027876526771602628902073910264160175768026416014395452628901128395263525
-6 -5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 6 7
-3˂-2˂-1˂0˂1˂2˂3˂4˂5
-2<3; 5>-1; -9>-17.
43816288925«а» - оң сан
а > 0
00«а» - оң сан
а > 0
Кез-келген оң сан 0 ден үлкен және кез-келген теріс саннан үлкен.
5 >0; 17 > 0; 19 > 0.
Кез-келген теріс сан 0 ден кіші және кез-келген оң саннан кіші.
34290-635«в» - теріс сан
в > 0
0«в» - теріс сан
в > 0

Екі теріс санның қасысының модулі кіші болса сол сан үлкен.
-9 > -7; -20 < -3; -100 < -20 мысалы: |-10|>|-4|, егер модуль таңбасы жоқ болса -10 < -4 болар еді.
III. «Кім жылдам» санциясы.
Деңгейлік тапсырма. 3 оқушы шығып жарысады.
Сандарды салыстырыңдар.
1101090222250А деңгейі. 4 -5; -3 5; -9 -1;
-7 9; 15 -20; -13 -9;
В деңгейі. -1,3 2,3; -34 25; -310 -19;
4,5 -6,7; 125 -389; -313 -314;
С деңгейі. -3,2 315; -0,03 -0,035; │-1,32│ │1,25│;
-50 514; -0,2 -0,02; │-557│ │-523│;
IV. «Оқулықпен жұмыс» станциясы.
Сандарды 0 санымен салыстырып, теңсіздік түрінде жаз.
№383. 0 < 4 0 > -7 0 < 8 0 <1
№385. Сандарды өсу ретімен жаз. -8; -4; -235; -14; 1,7; 3; 0,5.
Кему ретімен жаз. 3,5; 2; 0; -25; -12; -1; -4,1.
№386. 1) 8,7 > 7,8 4) -6 < -4
2) -4,1 < 2 5) -18 < -1,8
3) 2,9 > -920 6) -100 < 0
V. «Тест станциясы».
Оқушыларға тест парағы таратылып, тестті орындайды.
Матрицаға бағалаймын.
Сабақты қорыту. Рационал сандарды координаталық түзуде қалай салыстырамыз.
Оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма: №388, 389 есеп. §2, 5 оқу.