В.Биков «Альпійська балада». Образи Івана Терешка і Джулії Новеллі/
Тема: В.Биков «Альпійська балада». Образи Івана Терешка і Джулії Новеллі.
Мета:
навчальна: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст твору; розкрити образи головних героїв;
розвивальна: удосконалювати навички аналізу художнього твору, вміння висловлювати свої думки, аргументувати їх.
виховна: виховувати повагу до людей на прикладі Івана та Джулії, неприйняття зла, породженого війною.
Обладнання: портрет письменника, текст повісті, ілюстрації до неї, фрагменти кінофільму «Альпійська балада», анкета літературного героя.
Тип уроку: формування вмінь і навичок.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми й мети уроку.
Звучить мелодія пісні Б.Окуджави «До побачення, хлопчики…».
Учитель: Чому саме ця пісня стала заставкою до нашого уроку? Чи можна вважати слова з цієї пісні епіграфом до уроку?
Учні: В ній звучить тема війни, розлуки з хлопчиками, які вмить подорослішали і пішли на війну.
А ще в ній біль, тривога. Мабуть, хтось не повернеться додому, а дівчата не зможуть надіти весільні сукні.
Учитель: В пісні йдеться про нездійсненне звичайне людське щастя, яке обриває війна. Війна – це найстрашніше, що може зазнати людина, тому що вона несе смерть, розлуку, скалічені долі. Дорогою ціною здобута перемога над фашизмом завдяки людям, які боролися з цим злом ціною свого життя. Сьогодні про це ми й поговоримо на уроці.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Інтерактивна вправа «Ключове слово».
Харків – Змійов (запеклий бій, де Іван залишається прикрити відступ червоноармійців, попадає в оточення, його поранили і він опинився в полоні).
клумпеси (дерев’яні колодки, які носили полонені концтаборів).
Трієста (табір опору фашистам в Альпах).
червоний вінкель – політичний в’язень.
гефтлінг – в’язень, полонений.
Лахтальські Альпи – австрійське місто, зажате горними кряжами, де знаходились концтабори.
хліб (символ людського існування, єдине що було у них із їжі – буханка хліба, яку Іван відібрав у австрійця у горах).
ім’я, що означає божа милість (Іван).
кум (гітлерівський прислужник, український поліцай, який здає Івана німцям).
число «4» (чотири рази Іван тікав з полону; це число символізує Хрест і розп’яття. Адже Іван прийняв мученицьку смерть).
Терешки (село в Білорусії де народився Іван, розташоване між двох озер).
квіти (то не квіти, то кров убитих, яка піднімається до нас із землі і просить молитися за покій їхніх душ).
ІV. Сприйняття та засвоєння навального матеріалу.
Спостереження над сюжетом та ідейно-тематичним змістом твору. Бесіда.
Що нам відомо про життя Івана до війни?
Він жив у мальовничому білоруському селі Терешки. Це були важкі часи для селян, був голод 33рік, батько помер, залишилася мати з чотирма малолітніми дітьми. Іванові треба було піклуватися про дітей, годувати сім’ю, щоб якось вижити, встати на ноги. Було якось не до щастя. Іван багато працював у колгоспі, вивчився на тракториста, поступив до технікуму механізації.
А ще що відбувалося в його країні в ті часи? Про яку сурову правду життя він розповів Джулії?
В часи репресії, писались доноси на людей. Чесні, порядні люди потрапляли в табори за те, що мали свою точку зору на події, які відбувалися в країні. А в умовах того часу, коли існував тоталітарний режим, багато безвинних людей постраждало. Розкулачували селян і гнали в Сибір. Так, засудили сільського вчителя, хтось звинуватив його в політичній неблагодіяльності. Нове життя, як казав Іван, давалося з кров’ю. Але все ж таки не було для нього нічого милішого, ніж батьківщина.
Що відомо про Джулію?
Виросла в Італії, де до влади прийшли фашисти. Батько її був заможною людиною, директором фірми. Він був фашистом. Джулія змолоду прийняла ідеї антифашистів. Разом з комуністом Маріо втекла з дому в партизанський загін, потім потрапила в концтабір, де познайомилась з російськими ув’язненими. Заочно любила Росію, тому що там не було фашизму. Джулія розумна і кмітлива, освічена, вивчала латинь, ботаніку. Ненавидить німців, хоче продовжувати боротися з ними.
Як змінилася доля Івана на війні?
Три рази попадає в полон. Не може змиритися з думкою, що полон – це зрада. За наказом Сталіна радянські люди не повинні здаватися у полон. І той, хто повертався з німецького полону на батьківщину, знову потрапляв в ув’язнення. Це була трагедія багатьох полонених. Але в нелюдських умовах табору Іван ніколи не втрачав надії дістати свободу і битися з ворогом.
Яким він був солдатом?
Хоробрий, безстрашний, готовий до самопожертви.
Назвіть ключові епізоди з тексту і проаналізуйте їх.
Був в оточенні, міг все кинути і відступити, не було б, мабуть, і полону. Але він хоче розірвати гранату, кинути її під танк, який насувався на нього.
Виніс з-під вогню пораненого командира.
Співчуває чужому горю, піклується про медсестру, яка втратила коханого. Не може виносити приниження. Коли командофюрер Зандлер заставив Івана чистити чоботи, він не витримав і збив німця з ніг. Краще смерть, ніж презирство жіночих очей, які бачили цю сцену.
Четверта втеча з полону розкрила всю людську сутність Івана. П’ятеро полонених розбирали бомби, приховали цілу капсулу, якою можна підірвати бомбу. Але хто це зробить? Кожному хотілося жити. Жребій випав хворому, помираючому солдату. Все чесно, доля розпорядилась саме так. Але той не в силах підняти кувалду. Блискавичне рішення приймає Іван: «Це зроблю я!».
Учитель
Отже, розкриваючи образ героїв, ми торкнулися проблем, які розкрив автор у творі:
Перше, голодомор; його наслідки; репресії, які відбувалися в той час.
По-друге, фашизм – це страшна ідеологія, яка несе зло людям.
По-третє, полон – не зрада, а трагедія. А війна – найстрашніша біда і найсуворіше випробування.
Робота в парах за вибором: складання анкети героя.
Анкета Івана Терешка
1. Вік, соціальний стан, походження 25 років, білорус, народився в родині селян. Працював у колгоспі трактористом, вчився в технікумі механізації.
2. Портрет, особливі прикмети Міцно складений, гострий, нервовий погляд…стрижена голова, широка спина. Виразне, нервове обличчя, небагатослівний, стривожений погляд; шрам на тілі.
3. Місце проживання Білорусія. Село Терешки біля двох озер.
4. Родина Батько помер в часи голодомору. Мати – селянка, четверо малолітніх дітей.
5. Спосіб життя Обробляв землю, працював у колгоспі, вивчився на тракториста, а потім на механізатора.
6. Риси характеру Працьовитий, загартований у життєвих випробуваннях, сильний духом, рішучий, здатний на самопожертву, люблячий, відповідальний.
7. Мета життя Подолати життєві негаразди, поставити на ноги сім’ю і працювати.
8. Головні вчинки Допоміг родині вижити, бореться за свободу, винносте з поля бою командира, приймає рішення підірвати бомбу, спасає життя Джулії.
9. Мрія героя Перебратися через Альпи, дійти до Трієста в загін опору, стати в строй, взяти зброю і битися з ворогом. Повернутися додому разом з Джулією – рідною і доброю душею поруч.
ІІ група складає анкету Джулії
Анкета Джулії Новеллі
1. Вік, соціальний стан, походження Близько 20 років, італійка з багатої родини комерсантів. Освічена політична полонена.
2. Портрет, особливі прикмети Гарна, тендітна у неї чорні виразні очі, густе чорне волосся, гнучка і струнка фігура, дзвінкий сміх.
3. Місце проживання Італія, Рим
4. Родина Багата сеньйорита, займалась політикою, антифашистка; батько – хазяїн фірми, фашист.
5. Спосіб життя Виросла у родині комерсанта, закохалась у комуніста, заради нього кинула все, СРСР вважала казковою країною. Була ув’язнена через політичні погляди.
6. Риси характеру Життєрадісна, щира, сповнена дитячої безпосередності, цілеспрямована, надзвичайної сили духу, любляча, мрійлива.
7. Мета життя Перейти через Альпи, дійти до табору опору в Трієстрі, боротися з фашистами. Вижити і жити!
8. Головні вчинки Боролася з фашизмом, розділяла комуністичні погляди; втекла у партизанський загін, концтабори не зламали віри у перемогу людяних ідеалів; втекла з полону.
9. Мрія героя Дійти до Трієстри. Разом з Іванов жити в Терешках, народити йому сина. «Мати багато-багато щастя!».
V. Закріплення знань, умінь, навичок. Інтерактивна вправа – складання сенкана.
ІВАН
Рішучий, безстрашний
Захищає, не здається, любить
Людина надзвичайної сили духа
Герой
ДЖУЛІЯ
Смілива життєрадісна
Ненавидить, бореться, кохає
Мріє мати багато щастя
Непереможна
ІV. Домашнє завдання. Скласти усний твір «Мій улюблений герой» за повістю «Альпійська балада».