5 сынып?а арнал?ан саба? жоспары Есептеуіш техниканы? даму тарихы
Сыныбы: 6 Күні: Пәні: Информатика Пән мұғалімі: Сапашева Елена
Сабақтың тақырыбы: Есептеу техникасының даму тарихы
Сілтеме Оқулық Информатика 6-сынып Е.А.Вьюшкова, Н.В.Прараскун, Б.Қ.Әбенов Астана «Арман-ПВ» 2014 жыл
Мақсаты: Есептеу техникасының даму кезеңдері мен ерекшеліктері туралы білім алады;
Олардың өзіндік жұмыс істеу принциптері туралытүсінеді
ЭЕМ-нің даму буындары жөнінде білім алады
Күтілетін нәтиже: Есептеуіш техникалардың даму тарихымен танысады;
Әр техниканың өзіндік сипаттамасын айқындайды;
ЭЕМ-нің даму буындарын ажырата алады;
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Негізгі дереккөздер: Оқулық. компьютер, интерактивті тақта, интернет материалдары, постерлер, слайдтар, стикерлер, таратпа материалдар бағалау дискрипторлары мен бағалау парағы
Әдіс –тәсілдер: Топтық жұмыс, жұптық жұмыс, кубизм стратегиясы, АКТ, эссе, семантикалық карта
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру (2 мин) - Оқушылармен сәлемдесу;
- Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру;
- Оқушыларды топқа бөлу (әннің сөздерін құрастыру арқылы), топ мүшелерін сайлау, топ ережесін басшылыққа алу;
ІІ. Ой қозғау. (3 мин) (СТО стратегиясы, АКТ) Кубизм стратегиясы
Бірінші сынып оқушысы мен математика пәні мұғалімі үшін әлемнің ақпараттық бейнесі бірдей бола ма?
Ақпарат қасиетттерін қалай ажырата аламыз?
Ақпаратты вирустан қорғаудыңжолдары қандай?
Файлдарды мұрағаттау не үшін қажет?
Компьютерге вирусқақарсы бірнеше программа орнату керек пе? Неге?
Мұрағаттаудың қандай пограммалары бар?
Кезеңдер.
Берілетін уақыт (40 мин) Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
ІІІ. Қызығушылықты ояту Ерте кездегі адамдар санау,үсептеу үшін, ақпаратты сақтау үшін қандай әрекеттер жасаған және қандай құралдар пайдаланған?
Оқушылар сұрақ бойынша топта пікірлесіп жауап береді.
ІV. Мағынаны тану
Оқушыларға талқылауға мәтін бөліктері беріледі.
1-топ: Ертедегі есептеу құрылғылары
2-топ: ЭЕМ кезеңдері
3-топ:ЭЕМ даму буындары Өздеріне берілген тақырыптар бойынша ойларын жазып постер қорғайды
Бірін-бірі тыңдап, толықтырды
Оқушылар дәптерлерінде ББҮ бойынша кестенің «Білдім» бөлігін толтырды
Сөздікпен жұмыс
Абак, суанпан, серобян – есепшот
Логарифм – қатынас және сан (logos – қатынас, arithmos - сан)
Логарифмдік сызғыш – есептеуіш сызғыш
Перфорация – перфоратормен тесік және сол тесілген тесік
Перфокарта – тесілген парақ
Навигация – кемемен жүземін (лат. navigatio, navigo )
Кестені толтырыңдар
№ Не? Қайда? Қашан?
1 Қол саусақтары, тастар, белгілеушілер, 2 Абак 3 ж
4 Франция Блезь Паскаль 5 Арифмометр 6 Англия Чарльз
Бэббидж 7 ХХ ғасырдың 30-жылдары
8 Бэббидждіңмашинасына арналғаналғашқы программа 9 Герман Холлерит
Америка 10 «Марк-1» электр-
механикалық санаушымашинасы11 АҚШ Дж.Моучли және Дж.Эккерт12 EDCAS- Нейманның
архитектурасымен
жасалған ЭЕМ КСРО Лебедев 1952-1953 жж60 жылдары1978 ж
2007 ж
Буын
(жыл-дары) ЭЕМ элемент-тік базасы Артықшылық-тары Кемші-ліктері
Дәптерлеріне жазып алады
Әуелі топта ақылдасады, білгендерін,ой-пікірлерін ортаға салады. Интербелсенді тақтада кестені, семантикалық картаны тотырады
V. Сергіту сәті Сергіту сәті «Қара жорға». Бейнеролик
Сөзжұмбақ шешу
1
2 3 4
5 6 VІ. Ойтолғаныс «Бес жолды өлең» стратегиясы
Тақырып бойынша ойларын қорытып, «Бес жолды өлең» жазады
«Бағалау» практикасы. (2мин)
Критерийлер бойынша формативті бағалау Есептеуіш техниканың даму тарихын реттілігімен айта алады
Есептеуіш машиналардың өзіндік сипаттамаларын айқындай алады
Жылдарды есте сақтай алады
Даму буындарының өзіндік мүмкіндіктерін айта алады Топ басшысы дискрипторлар бойынша баллдарын есептеп, оны
«5 баллдық» жүйеге ауыстырып топ мүшелерін бағалайды.
2 балл – «3»
3 балл – «4»
4 балл – «5»
Рефлексия (1мин) Оқушыларға кері байланыс жасау үшін түрлі-түсті стикерлер таратады. Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын көңіл күй дидарына іледі.
Үйге тапсырма. §2. Есептеу техникасының даму тарихы
Жіңішке және жуан сұрақтар дайындау Өткен тақырыптарды қамти отырып, жіңішкежәне жуан сұрақтар дайындайды