План-конспект заняття з футболу №1
Змістовий модуль 5. Футбол.
Тема 1. Основи знань. Техніка безпеки на заняттях з футболу.
Практичне заняття №1.
Мета уроку: 1. Навчити основних елементів техніки гри у футбол
2. Розвивати основні фізичні якості студентів
Завдання уроку:
1. Розвивати інтерес студентів до українських та зарубіжних футбольних клубів
2. Удосконалювати техніку виконання елементів футболу засобами рухливих ігор.
Інвентар: футбольні м’ячі, майданчик з гандбольними воротами, свисток.
Кожен вид спорту має свою специфіку, здійснюючи певний вплив на морфолого-функціональні особливості організму. Заняття футболом при правильній організації педагогічного процесу — могутній засіб зміцнення здоров’я, підвищення працездатності і росту спортивної майстерності молоді.
Фізична підготовка
Гра у футбол вимагає всебічної підготовки, що обумовлено часто змінюваними ігровими ситуаціями, пов’язаними з різноманітними динамічними індивідуальними і колективними діями. Футболіст виконує переважно динамічну роботу перемінної інтенсивності — веде безупинну боротьбу за м’яч з великою напругою протягом тривалого часу, застосовуючи всілякі рухи: ходьбу, біг різної інтенсивності з різкими зупинками, поворотами і стрімким прискоренням, стрибки, удари по м’ячу, силові прийоми.
У процесі занять футболом виробляються складні і різноманітні рухові навички, виникають і удосконалюються умовно-рефлекторні зв’язки між корою головного мозку, руховим апаратом і внутрішніми органами, поліпшується координація, прискорюється реакція, підвищується загальний рівень фізичної підготовленості, технічної і тактичної майстерності спортсменів. Це дає можливість футболістам переносити під час гри велике навантаження, швидко і правильно реагувати на зміну обстановки. Гра у футбол сприяє і фізичному загартуванню, підвищенню опірності організму і розширенню адаптаційних можливостей.
Техніка гри
У ході матчу футболістам доводиться зупиняти м’яч, вести його, передавати один одному, бити по воротах і т.д. Якщо гравець виконує ці дії недостатньо швидко і неточно, то і команда в цілому затрачає зайві зусилля, що є серйозною перешкодою до досягнення перемоги. Від того, наскільки уміло володіє футболіст усією різноманітністю технічних засобів і як їх застосовує, залежить ефективність його дій. Освоюючи техніку, футболісти спочатку вчаться виконувати окремі прийоми і їх поєднання. Велике значення має особисте прагнення того, хто тренується, його наполегливість у роботі. За характером ігрової діяльності в техніці виділяються два розділи: техніка польового гравця і техніка воротаря. Кожний із розділів складається з конкретних прийомів, що виконуються різними способами.
Тактика гри
Тактика гри у футбол реалізується в індивідуальних, групових і командних діях у нападі і захисті. Тактичні завдання, що стоять перед командою, вирішуються з урахуванням особливостей ведення гри суперником, стану поля, кліматичних умов. Організованість у діях команди багато в чому залежить від чіткого розподілу функцій між футболістами.
Воротар повинен досконало володіти технікою гри, уміти правильно вибирати місце, швидко оцінювати обстановку, миттєво визначати напрямок, траєкторію і швидкість руху м’яча, рішуче і вміло керувати обороною. Йому треба поєднати гру "у воротах" з діями "на виходах". Воротар — перший організатор атак.
Захисники повинні вільно володіти всіма елементами техніки гри, уміло протидіяти супернику з м’ячем і без нього, своєчасно взаємодіяти при організації оборони й атаки. Основні вимоги до граючого в захисті: колективно й індивідуально вміло діяти в зоні; своєчасно протидіяти передачам і ударам по воротах, успішно вести боротьбу за верховий м’яч; правильно здійснювати страховку партнерів і воротаря; чітко взаємодіяти, створюючи штучне положення "поза грою".При організації нападу захисники повинні: відкриватися для одержання м’яча від воротаря; після оволодіння м’ячем своєчасно і точно виконувати передачі партнерам; несподівано відкриватися на фланзі чи підключатися в центрі; уміло виконувати подачу чи "простріл" із флангу; завершувати атаку ударом по воротах.
Гравці середньої лінії повинні вміти організовувати атаки, завершувати їх і переходити до оборонних дій на високому рівні виконавської майстерності. Основні дії в нападі: організація переходу від захисту до нападу і подальший розвиток атаки; забезпечення раптовості в розвитку атаки за допомогою переведення м’яча на фланг і швидкісного маневру у відкриту зону; контроль середини поля й активна участь у завершенні атак. Основні дії в захисті: протидії швидкому розвитку у відповідь атаки супротивника за допомогою контролю за ближнім у даній зоні чи персонально закріпленим суперником; протидія передачі й ударам по воротах; страховка партнерів і взаємодія з ними.
Нападаючі повинні вміти поєднувати індивідуальні і групові дії, правильно вибирати позиції, виконувати завершальні атаки в умовах постійного єдиноборства. Основні дії в атаці: розташування на грані положення "поза грою" і своєчасний відхід назад для одержання м’яча; швидкісний маневр по флангу з подальшою передачею чи прострілом м’яча у штрафний майданчик; активна участь у завершенні атак. При переході в оборону нападаючі контролюють дії захисників чи вступають у єдиноборство з найближчим суперником, котрий володіє м’ячем. У захисті беруть участь залежно від ситуації.
Психологічна підготовка
Психологічна підготовка юних футболістів — важливий компонент тренувального процесу. Її особливості визначаються характером ігрової діяльності, правилами гри, напруженістю змагальної боротьби. Психологічна підготовка здійснюється в нерозривній єдності з удосконалюванням техніко-тактичної майстерності і розвитком фізичних якостей. При цьому розв’язуються такі основні завдання:
Розвиток і формування стійкості психіки в складній обстановці.
Формування спеціалізованих сприйнять — почуття часу, почуття м’яча, почуття простору й ін.
Виховання вольових якостей юного футболіста.
Розвиток спостережливості, уміння швидко і правильно орієнтуватися в мінливій ігровій ситуації.
Розвиток пам’яті й уяви, що виявляється в здатності запам’ятовувати особливості ігрових дій футболістів, в умінні детально уявити можливі ситуації майбутнього матчу.
Розвиток тактичного мислення, здатності швидко і правильно оцінювати ігровий епізод, приймати ефективні рішення і контролювати свої дії.
Навчально-тренувальний процес сприяє формуванню особистості юного футболіста, становленню норм поведінки. Характер людини — це складна особистісна структура психічних рис, що накладають відбиток на етику спілкування з людьми, ставлення до діяльності, на спосіб життя. Формування характеру пов’язане з розвитком світогляду, поглядів, переконань. Сильний характер, воля можуть бути сформовані на основі нервової системи будь-якого типу. Педагогічна майстерність вчителя в тому й полягає, щоб у результаті багаторічного поступового вдосконалювання психічного і фізичного навантаження підготувати учня до свідомого наполегливого подолання виникаючих труднощів. До засобів психологічної підготовки відносяться: засоби виховного впливу (бесіди, преса, мистецтво); спеціальні вправи підвищеної складності; додаткові завдання; участь у контрольних іграх і змаганнях з явно більш сильним чи слабким супротивником; суспільно корисна праця. Методи психологічної підготовки: лекції, бесіди, диспути; особистий приклад учителя; переконання; заохочення (підтримка); обговорення в колективі; доручення; змагальні вправи із завданнями, які поступово ускладнюються; виконання складеного плану.
В наш час психологічна підготовка юних футболістів розглядається як складне поняття, що включає в себе загальну психологічну підготовку і безпосередню психологічну підготовку до майбутнього матчу. Цей поділ трохи умовний, однак виправданий змагальною специфікою ігрового виду спорту. Загальна психологічна підготовка включає в себе виховання дисциплінованості, свідомого підпорядкування своїх дій інтересам команди, ініціативності, творчого ставлення до гри. Одне з найважливіших завдань психологічної підготовки — розвиток і удосконалювання вольових якостей, цілеспрямованості, наполегливості, сміливості, рішучості, стійкості психіки. Ефективні засоби виховання цих якостей — календарні та контрольні ігри й ігрові вправи зі спеціальними завданнями.
Хід заняття
№
п/п Зміст уроку Дозу-вання
хв Оранізаційно-методичні вказівки
Підготовча частина (15-20 хв)
1 Шикування, рапорт, привітання, повідомлення завдань уроку 1 хв Звернути увагу на зовнішній стан студентів і стан здоров’я
2 Вступна бесіда з учнями.
Європейські футбольні клуби
Українські футбольні клуби
Відомі українські та зарубіжні футболісти 3-4 хв Протягом бесіди діти відповідають на запитання вчителя
3 Замірювання ЧСС за 15с 1 хв Звернути увагу на самопочуття студентів
4 Виконання організуючих вправ 1 хв Чітко виконувати повороти в русі
5 Вправи для формування постави.
Ходьба:
- звичайним кроком
- на носках
- на п’ятках
- на зовнішній стороні стопи
- на внутрішній стороні стопи
- у напівприсіді
- у присіді 1 хв
30с
30с
30с
30с
30с
30с В русі, стежити за поставою
В середньому темпі
Руки на поясі
Руки за голову
Руки на поясі
Руки на поясі
Руки на поясі
Руки на колінах
6 Біг:
звичайний;
з високим підніманням стегна;
приставними кроками;
із закиданням гомілки назад – назовні;
правим та лівим боком з імітацією удару по м’ячу всс;
прискорення;
«човниковий біг» 4х9 м 2 хв
30с
30с
30с
30с
30с
30с Дистанція 2-3 кроки
Темп середній
Стежити за роб. рук і ніг
Руки позаду. Діставати п’ятами долоні
По 10-15 мДекому можна виконувати простий біг
7 Замірювання ЧСС за 15 с 1 хв 120-140 уд/хв
Основна частина (50-55 хв)
1 Виконання удару по м’ячу внутрішньою стороною стопи:
імітація удару по м’ячу;
зупинка м’яча підошвою;
підбігання до партнера та імітація удару м’яча внутрішньою стороною підйому 5 хв Груповий метод
Звернути увагу на правильний рух ногою, яка б’є, стопа розвертається назовні
Виконується по черзі
2 Передача м’яча всс:
із зупинкою м’яча підошвою;
в один дотик 5 хв Виконувати по черзі
Відстань 5 мЗупинка підошвою
Стежити за правильною поставою стопи
3 Удари по м’ячу головою:
після особистого накидуваня відбивати м’яч над собою;
відбивання м’яча головою після накидання партнером;
те саме, без ловлення м’яча;
те саме, з ударом по воротах 5 хв
5 хв
5 хв
5 хв В парах
Дивитися на м’яч, стиснути зуби
Руки прямі
Приділяти увагу техніці виконання вправи
4 Гра «Передай м’яч» 5 хв Яка пара швидше виконає 10 передач
5 Гра «Футбол через сітку»
Беруть участь дві команди. Сітка заввишки 1,5 м , подача виконується головою, прийом м’яча стегном або підйомом стопи, другу передачу виконувати головою партнеру або через сітку 25 хв Ігровий метод
Гравці розташовуються як у волейболі
Заключна частина ( 3-5 хв )
1 Шикування 2 Підведення підсумків уроку Звернути увагу на гру кращих студентів
Привітати кращу команду за успіх у змаганнях
3 Вправи на відновлення дихання 4 Замірювання ЧСС До 100 уд/хв
5 Домашнє завдання Удари по мячу головою біля стіни