Конспект уроку з української мови на тему Змінювання іменників за числами. Іменники, що вживаються лише в однині або множині

Тема уроку. Вправи на змінювання іменників за числами. Іменники, що вживаються лише в однині або лише в множині.
Мета уроку. Удосконалювати вміння учнів визначати число іменників, змінювати їх за числами; простежити за вживанням іменників лише в певному числі.
Розвивати зв’язне мовлення учнів, здатність їх до взаємодії, мовне чуття, мислення, увагу, пам'ять.
Виховувати стійке позитивне ставлення до здорового способу життя, до себе й оточуючих.
Обладнання. Карта подорожі до міста Здоров`я, картки для парної та групової роботи, картки для складання асоціативного куща з теми « Іменник», слова, фішки, м’яч
Тип уроку. Комбінований

Хід уроку
І. Організація класу до роботи.
Уч. Здрастуй, день, і сонце, й хмарка в небі!
Д. Добрий день!
Уч. Добрий день вам, ліс, і школа, й клас!
Д. Добрий день! Ми вітаємо вас!
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку(слайд 1)
Ми сьогодні продовжимо подорож країною Граматики і вирушимо до міста Здоров`я. Дорогою згадаємо все, що вивчили про іменник, вчитимемось змінювати іменники за числами, познайомимося з іменниками, які вживаються тільки в однині чи тільки в множині. Щоб не заблукати в країні Граматиці будемо користуватися картою подорожі. В дорозі будемо заробляти фішки, щоб потім оцінити свою роботу.
( Знайомство з картою подорожі: Сонячна галявина, гора Піклування, річка Загартування, селище Вітамінів, місто Здоров`я )
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Тема хоч і проста, та для вас цікава.
Будуть в ній нові слова , буде і забава.
Ви здобудете нові знання і нові уміння,
А для цього треба вам проявить терпіння!
Отже, друзі, до роботи! Зобразьте на листочках, з яким настроєм ви рушаєте в дорогу. Запишіть дату нашої подорожі.
ІV. Зупинка « Сонячна галявина»(слайд 2)
Технологія « Асоціативний кущ»
Ми прийшли на чудову квітучу галявину, залиту сонячним світлом. Давайте виростимо на ній свій кущик знань.
Яку частину мови ми вивчаємо?
Що називається іменником?
На які питання він відповідає?
Які назви означають іменники, які відповідають на питання хто?
А ті, що відповідають на питання що? ( Гра з м’ячем « Істоти-неістоти»)
Які бувають назви іменників?
Як пишуться власні назви? Наприклад.
Що ви ще знаєте про іменник?
Якого роду бувають іменники?
Я буду називати іменники, а ви сигнальними картками покажіть, якого вони роду.
Здоров`я, апетит, загартування, режим, настрій, вода , річка, повітря, сонце
А як змінюються іменники?
Які числа вони мають?Наприклад.
Дивіться, який чудовий кущик виріс на Сонячній галявині. А ми рушаємо далі!
V. Гора Піклування.(слайд 3)
На гору підніматися дуже важко, тому треба піклуватися один про одного, допомагати товаришам.
Технологія « 2 – 4 - всі разом »
Виконання вправи 62
( робота в пара
·х, перевірка в групах, а потім – всі разом)
VІ. Річка Загартування(слайд 4)
Перед нами річка Загартування. А що потрібно для загартування? Запишіть ці слова каліграфічно в зошит, визначте їх число.
( вода, повітря, сонце)
1.Проблемна ситуація
Поставте ці іменники в множину. Чи з усіма це можна зробити?
Отже, в українській мові є іменники, які вживаються тільки в однині або тільки в множині.
2. Відгадайте загадки, відгадки запишіть у зошит і визначте число даних іменників.
Блакитненька сукня увесь світ накрила. ( небо)
Із сонцем сперечається -
Закрити намагається.
А з вітром як зустрінеться –
Хоробрість де й подінеться. ( хмара)
Хто це в небі ховається,
Картоплею жбурляється?
Ніхто бешкетнику не рад.
Як зветься цей бешкетник? ( град)
- До яких відгадок можна дібрати множину? А до яких ні?
3. Інтерактивна вправа « Займи позицію»
На дошці написи: однина множина
В кожного учня на парті лежить надруковане слово, що вживається лише в однині чи множині. По команді вчителя діти підходять до того напису, в якому числі вжито їхнє слово.
Однина: молоко, м'ясо зелень, цибуля, масло, борошно, олія, сало,цукор.

Як можна назвати всі ці предмети двома словами? Ці продукти харчування корисні для здоров`я, дають організму всі поживні речовини.
Хвилинка - цікавинка.
А чи знаєте ви, що за 65 років життя людина поглинає 24 вагони їжі, на споживання якої витрачає 6 років життя? В народі кажуть: « Їжа – друг, їжа - ворог». Тож давайте дотримуватись розумних меж харчування.

Множина: канікули, санчата, ковзани, лижі.
Усно складіть речення з цими словами. Чи допомагає такий відпочинок загартуванню?
VІІ. Долина гарного настрою.(слайд 5) ( Фізкультхвилинка під музику « Не сумуй!»)
VІІІ. Селище Вітамінів(слайд 6)
Попереду в нас селище Вітамінів. А що таке вітаміни? Це слово походить від латинського слова «віта», що означає життя. Виконавши вправу 64 ви знайдете в яких овочах є вітаміни.
Сильні учні пишуть ІІ абзац, а слабші – ІІІ.
Іменники вжиті в однині підкреслити 1 лінією, а ті, що в множині – двома. - До яких іменників не можна дібрати множини? В яких овочах багато вітамінів?
VІІІ. Місто Здоров`я(слайд 7)
Ось ми і дійшли до міста Здоров`я. Його мешканці також приготували для вас завдання .
І група. Скласти прислів`я з розсипаних слів.
Добре здоров`я краще за найбільше багатство
ІІ група. Скласти рекомендації щодо збереження здоров`я.
ІХ. Рефлексія.
Інтерактивна вправа « Голосування ногами»
Якщо до іменника можна дібрати відповідну форму числа – тупотіти, а якщо ні – сидіти тихо.
Футбол, гра, ворота, м’яч, дітвора, хлопчики, тренер.
Х. Домашнє завдання
Вправа 66. І в. – Скласти і записати розповідь за малюнком
ІІ в. - Записати іменники, визначити їх число















15