Урок української мови Рід іменників
Мета:
повторити відомості про іменники – назви істот та неістот, власні й загальні назви; удосконалювати вміння правильного написання великої літери у власних назвах;
формувати поняття про рід іменників, навчити визначати рід іменників за закінченням;
розвивати логічне мислення, спостережливість, пам'ять, усну й писемну мову учнів;
за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати культуру здоров’я та сприяти усвідомленню учнями, що дотримання всіх складових здорового способу життя – провідна умова збереження і зміцнення здоров’я;
здоров’язберігаючий аспект: проведення фізичних вправ, що сприяють поліпшенню функціонування мозку, відновлюють тонус м’язів, які підтримують правильну поставу, знімають напругу з органів зору і слуху, з утомлених від письма пальців.
Обладнання: мультимедійна презентація, предметні малюнки, фонограма, мˈяч, підручник, картки, стійки, мікрофон, кросворд.
Тип уроку: інтегрований урок засвоєння знань, формування умінь та навичок (українська мова та урок здоров’я).
Здобути і зберегти здоров'я
може тільки сама людина
М. М. Амосов
Хід уроку
І.Організація уроку, оголошення теми та мети уроку.
Слайд
Ось дзвінок нам дав сигнал –
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок мови починаймо.
- Як ви гадаєте, яким буде наш урок?
-цікавим-веселим
-пізнавальним-науковим-творчим- А ви на уроці якими повинні бути?
-дисциплінованими-уважними-активними-зібраними-творчими
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
-Сьогодні наш урок незвичайний, адже ми з вами, діти, будемо не тільки поглиблювати свої знання про вивчене на попередніх уроках, а і познайомимося з новими поняттями.
2. Каліграфічна хвилинка.
(Звучить музика для доктора Айболитя)
-Відгадайте, хто до нас завітав? Відгадайте загадку – і ви дізнаєтесь, про що він нам нагадає.
Що людина не може купити за будь-які гроші? (Здоров’я)
-Поділіть це слово на склади і каліграфічно запишемо кожен склад окремо. Який склад наголошений? Тепер запишемо це слово повністю.
ІІІ. Актуалізація знань учнів
Складання асоціативного куща.
Який розділ української мови ми вивчаємо?
З якими частинами мови ми познайомились?
До якої частини мови належить наше слово?
Що ми вже знаємо про іменник? (істоти і неістоти)
2.Розподільний малюнковий диктант . Слайди.
- Запишіть іменники, які відносяться до здоровˈя у 2 колонки: істоти - неістоти
Вітаміни, спортсмен , Андрій Шевченко, футбол, лікар , Айболить, фрукти, овочі, баскетбол.
-Що ще ми знаємо про іменники?( Бувають власні і загальні)-відкриваю запис на дошці.
- Знайдіть їх у диктанті. Власні підкресліть.
- З іменників можна утворить прикметники та дієслова
Гра «Ти мені- я тобі» з мˈячем.
(Спочатку утворюють прикметники, а потім іменники).
ІІ. Повідомлення теми уроку.
В нас залишилися ще не відкриті віконця. А щоб дізнатися про них ми разом з лікарем Айболитьом завітаємо в гості. Вігадайте, ким є члени сімˈї? (Слайд № )
Мама
Слайд
Не ракету, а ракетку
я тримаю своєю рукою.
Раз- і мˈяч летить за сітку
Два – і сет за мною. (Тенісистка)
Тато
Слайд
На повних трибунах крики і свист
Мчить до воріт із мˈячем …(Футболіст)
Маля
Слайд
Ходок по доріжці іде
А він по доріжці пливе …( Плавець)
Діти, у лікаря є Книга Здоровˈя. Який запис ми зробимо на першій сторінці, щоб бути здоровими, відвідавши цю сімˈю? (Заняття спортом)
Слайд
Складіть речення про кожного з них за схемою: Хто? Що робить? Де?
Запишіть у зошит ці речення. Визначте головні слова. Визначимо частини мови. Якими словами можна замінити іменники мама, тато , маля?
Як назвати цю сімˈю інакше.? Доберіть синонім. ( Родина)
Отже, і іменники як і люди мають свою родину- свій рід. Вони так і називаються: іменники чоловічого роду, іменники жіночого роду, іменники середнього роду.
Слайд
Ось це і є тема нашого уроку: Рід іменників: чоловічий, жіночий, середній.
Віднесення слова до одного з родів. ( Відкриваю закриті віконця)
Скорочується назва роду так: ч.р.; ж.р.; с.р.
ІІ. Робота над темою уроку.
Робота з підручником.
Проблемна ситуація.
Якими ще словами можна замінити іменники, щоб визначити рід?
а)Читання правила.
2.Гра «Дроворуби»
Раніше люди були набагато сильнішими, витривалішими й здоровішими, тому що більше часу проводили на свіжому повітрі й багато працювали фізично. Так взимку вони рубали дрова. Як ви гадаєте, скільки сил потрібно для того, щоб розрубати хоча б декілька дерев’яних чурок? Давайте спробуємо і ми. Давайте сьогоднішній урок почнемо з дихальної вправи, яка називається „Рубання дров”. Її виконання збагатить наш мозок киснем і змусить працювати його більш ефективно.
Діти стають прямо, ноги ширші за плечі. Руки опущені, пальці зчеплені в замок.
- Підніміть руки вгору, вдихніть, прогніться назад.
Потім, різко видихаючи зі звуком „ха!” нахиліться, опустіть руки, як при ударі сокирою, поміж ніг і відразу підніміть їх вгору.
Повторити 5 разів. Дуже важливо, щоб звук „ха!” був результатом різкого видиху, йшов із грудної клітки. Тепер і в нашому класі буде тепло.
3. Фізкультхвилинка (під музику)
Перед тим, як далі працювати,
Хай спочинуть оченята.
Оченята блим-блим-блим,
Відпочити треба їм.
Вправо, вліво оченята,
Совенята будуть спати,
А ми будем працювати.
Подивилися навколо,
Потім вгору і додолу.
Сплять маленькі совенята,
А нам треба починати,
Починаймо працювати.
Яка друга сторіночка повинна бути у лікаря Айболитя після фізхвилинки? (Праця і відпочинок)
б) Виконання вправи 305.(усно)
в) Виконання вправи 306.(по рядах).
Іряд: ч.р.
ІІряд: ж.р.
ІІІряд: с.р.
- Визначте закінчення. Який висновок ви можете зробити? ( По закінченню теж можна визначити рід - відкриваю віконечка на схемі.)
ІІІ. Актуалізація знань учнів
1.Самостійна робота (на картках)
-Що ми називаємо закінченням? (Змінна частина слова)
- Відновіть вірш, вставивши закінчення. Для цього змініть слово, яким воно було спочатку.
Добре руки помилаДон__! Ручок не помила,А вже коржик__ вломила?І до стол__ хочеш сісти.Як ти будеш кашк__ їсти?В тебе ж пальчики й долоніВід пісочк__ аж червоні.Дон__ руки мила, мила,Білу пін__ з мил__ збилаІ водичк__ не жаліла.Як помила, аж зраділа,Поспіша до стол__ сістиПолуниц__ й каш__ їсти.
( Взаємоперевірка. Слайд).
У виділених іменниках визначимо рід.
Яка третя сторіночка повинна бути у лікаря Айболитя після вправи? (Гігієна тіла)
2.Гра «Займи позицію».( Спочатку виходять учні з малюнками чоловічого роду, потім жіночого, а потім середнього).
Ви отримали малюнки продуктів харчування. Займіть відповідну позицію. Назвіть ці продукти.
Яка четверта сторіночка повинна бути після цієї гри у лікаря Айболитя?
( Правильне харчування).
Слайд
Розшифруй слово
За+гат-т+р+ту-у+ов+ур-р+вад-д+н+ню-ю+я = Яка пˈята сторіночка повинна бути загартовування.
-Як ви загартовуєтесь?
3. Змагання в групах по рядам
- Час- 2 хв. Напишіть якомога більше слів за відведений час.
І ряд- іменники ж.р.
ІІ ряд- іменники ч. р.
ІІІ ряд- іменники с.р.
(Телефонний дзвінок).
-Діти, лікар Айболить впевнився, що ви засвоїли сьогоднішній урок. Але йому час повертатись до свої пацієнтів. А свою Книгу Здоров’я залишає нам. Він сподівається що ви будете переглядати її кожного дня і висловлює таке побажання:
Здоров’я — основа усього на світі,
Здоровими бути бажають всі діти,
Для цього потрібно щоденно вмиватись,
Робити зарядку і тепло вдягатись.
Себе гартувати водою і сонцем.
І солодко спати з відкритим віконцем.
І їсти усе, що на стіл подають,
Бо страви нам росту і сил додають.
Тому це запам’ятай й про своє здоров’я — дбай!
ІV.Підсумок уроку
1.Бесіда
- Прочитайте епіграф нашого уроку. Чи згодні ви з ним ? Поясніть.
2.Гра «Вірю – не вірю» з мікрофоном. (Дати повну відповідь)
Ми вивчали на уроці прикметник (ні)
Іменник не має роду (ні)
Існує чоловічий жіночий і дитячий рід (ні)
Рід іменників можна визначити за закінченням(так)
Людина не повинна дбати про власне здоров’я (ні)
Нові знання допоможуть нам у майбутньому навчанні (так)
V. Домашнє завдання. (на картках з кросвордом)
Кросворд «Іменник».
Записати слова-відгадки.
280283453726500
Назва істоти, чоловічий рід, споріднене до слова індичатко.
Назва неістоти, чоловічий рід, споріднене до слова металевий.
Назва неістоти, жіночий рід, споріднене до слова електричний.
Назва неістоти, середній рід, споріднене до слова намистина.
Назва неістоти, жіночий рід, споріднене до слова недільний.
Назва неістоти, жіночий рід, споріднене до слова криниченька.
Назва істоти, середній рід, споріднене до слова козенятко.
3 двома словами (на вибір) склади і запиши речення.
До слів-відгадок — назв істот добери і запиши споріднені іменники жіночого роду.
VI. Рефлексія
- Чи справдилися ваші очікування, які ви висловлювали на початку уроку? Покажіть картинкою ваші почуття. А тепер посміхніться, бо сміх-це запорука здоровˈя.