Відкритий урок Поділ іменників на відміни
Урок №
Тема. Поділ іменників на відміни
Мета:
повторити й поглибити знання учнів про іменник як частину мови, пояснити принцип поділу іменників на відміни, сприяти зміцненню навичок визначення відмін іменників, їх виділення й розрізнення в реченнях;
розвивати логiчне мислення, творчі вміння використовувати іменники у власних висловлюваннях;
виховувати любов до природи, людей.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалуОбладнання: підручник, презентація, відео експрес-уроку О. Авраменка, роздавальний матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Ці знання нам необхідні для того, щоб правильно змінювати іменники і писати їхні закінчення. СЛАЙД 1
Сьогодні ви повинні навчитися розрізняти та правильно визначати відміни іменників; застосовувати набуті знання на практиці;
ІV. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок школярів
Лінгвістична розминка «Продовж речення»
Морфологія – це рнпм, що вивчає…(слова як частини мови)
Іменник – це счм, що…(означає назви предметів і відповідає на питання хто? що?)
Іменник має рід…(чол., жін., середн., спільн.)
Іменник змінюється за…(числами і відмінками)
У реченні іменник виконує синтаксичну роль…(будь-якого члена речення)
На питання хто? відповідають іменники назви…(істот)
На питання що? відповідають іменники назви…(неістот)
Географічні назви, прізвища, імена, по батькові – це…(власні назви)
Рід іменників «роззява, ябеда, соня, невдаха»…(спільний)
Іменники «сани, парфуми, гроші, Суми» вживаються лише…(в множині)
Я знаю такі відмінки іменників…
V. Сприйняття й усвідомлення учнями нового матеріалу
Завдання: назвіть спільнокореневі слова до слова відміна.
3 учнів відмінюють такі іменники: І- лелека, бджола, плакса; ІІ – день, батько, добро, життя, поле; ІІІ – любов, честь, мати.( Р, Д, Ор.в.)
Слова вже на дошці; записують тільки закінчення
Зробити висновок про те, що об’єднує ці слова у відміни. (ст..111)
А які ж іменники належать до 4 відміни? СЛАЙД 2
Провідміняти іменники: курча, мавпеня, плем’я.(Р., Д. в., Ор. в.)
Порівняти особливості відмінювання слів «життя» і «дитя»
1. Відтворення теоретичних відомостей, застосування яких буде потрібним на уроці.
Розглянути теоретичний матеріал в підручнику с. 110-111 і дати відповідь на запитання:
- Що треба зробити, щоб визначити, до якої відміни належить іменник?
СЛАЙД 3 (Порівняти слова)
Дівча – дівчатко
Курча – курчатко
Теля – телятко
Лоша – лошатко
Чи до однієї відміни вони належать?
СЛАЙД 4
Не належать до жодної відміни такі іменники:
Незмінювані іменники: метро, меню, журі, пюре.
Іменники тільки множини: ножиці, двері, хрестини.
Іменники прикметникової форми: пальне, хворий, учительська.
VІ. Усвідомлення здобутих знань, удосконалення загальнопізнавальних умінь з теми
Розподільний диктант (подані слова записати за відмінами, слова, які не належать до жодної відміни, записати на четвертому рядку) СЛАЙД 5
Душа, серце, штани, сіль, плем’я, дощ, зозуля, нероба, бюро, мати, ведмежа, ім’я, кров, колискова, пальто.
Ролик: експрес-урок О. Авраменка стосовно слів «пальто» і «ситро».
Ситуативна вправа. СЛАЙД 6
Засперечалися два учні. Один із них доводив, що слово «канікули» належить до ІІ відміни, інший – до І. Раптом за спинами вони почули Андріїв голос: «Але ж це слово…»
Як ви думаєте, що хотів сказати Андрій?
Робота в парах (у запропонованому тексті знайти і підкреслити одною лінією всі іменники, визначити їхню відміну)
СЛАЙД 7,8
Зимовий ліс вабить загадковістю. Укритий шаром снігу, він, ніби вартовий спокою, охороняє все, що надовго заснуло.
Та сонячного морозного дня цю лісову тишу розвіє голос пташки, а маленьке зайченя залишить свій слід на білій сніговій скатерті.
Яке слово є іменником, але не належить до жодної відміни? (вартовий)
Учитель. - Сьогодні до нас завітала наука про мову, з якою ми вже знайомі. Це Лексикологія.
- Що вивчає лексикологія?
- Вона принесла таке завдання: за лексичним значенням впізнати назву предмета, визначити відміну іменника.
(Відповіді заздалегідь надруковано, учні прикріпляють їх на дошці під відповідною відміною)
Скляний ящик з водою для риб. (Акваріум).
Дитинча корови (Теля)
Рослина з великими жовтими зернами, які зібрано в качани.( Кукурудза).
Колекція засушених рослин.(Гербарій).
Найдорожча у світі людина (Мати)
Купа дров, або хмизу, які горять. (Вогнище).
Установа, в якій виготовляють і продають ліки. ( Аптека).
Лісова перелітна пташка, яка не в’є гнізда і підкидає свої яйця в чужі гнізда.
( Зозуля).
Прилад для визначення сторін світу. ( Компас).
Лісовий кущ, на якому ростуть горішки.(Ліщина).
Почуття задоволення, втіха, приємність (Радість)
Споруда з цегли або каменю, призначена для опалення приміщення, випікання хліба та інших борошняних виробів, варіння страв, напоїв і т. ін. (Піч)
Творче завдання. Скласти речення, які б містили іменники усіх 4 відмін.
(Н-д, Для людини найголовнішим скарбом є її совість та чесне ім’я.) СЛАЙД 9, 10
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Тестові завдання. СЛАЙД 11, 12, 13, 14, 15
1)До І відміни належать усі іменники варіанта
А староста, хлоп’я, вулиця
Б сестра, суддя, верба
В душа, дорога, мавпеня
Г кума, площа, чебуречна
2) До ІІ відміни належать усі іменники варіанта
А поріг, день, метро
Б вікно, пальто, мило
В барліг, брат, путь
Г кіно, дерево, щастя
3) До ІІІ відміни належать усі іменники варіанта
А якість, вість, куліш
Б постать, мати, стиль
В повінь, осінь, нежить
Г тінь, гармонь, лінь
4)До ІVвідміни належать усі іменники варіанта
А плем’я, полум’я, ім’я
Б маля, дівча, ластовенятко
В козеня, курча, слоненя
Г тім’я, ведмежа, дитятко
5)До жодної відміни не належать усі іменники варіанта
А немовля, алібі, жалюзі
Б Чернівці, леді, штани
В дощі, Черкаси, маестро
Г вечорниці, дно, депо
Синтаксичний розбір речення (якщо залишиться час)
Перший сніг кружляє над землею і тихо падає.(Розп., неокл., просте, двоскл., пошир., ускл. ОЧР) Морфологічний розбір слова «землею»(усно)
VІІІ. Підбиття підсумків уроку. Аргументація оцінок.
ІХ. Домашнє завдання. Опрацювати §33, вправа 266 (письмово)