Открытый урок по предмету Правоведение 9 класс. Тема Адамдарды? ?зара ?атынас ?лемі.


Сабақ жоспары
Сабақ: әдебиет
ТАҚЫРЫБЫ: Адамдардың өзара қатынас әлемі.
МЕКТЕП: О.Бапышев ЖОМ
КҮНІ: 25.10.2016ж. МҰҒАЛІМНІҢ АТЫ-ЖӨНІ: Бесбаева М.С
СЫНЫП: 9 ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ: ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ:
ОҚУ МАҚСАТЫ: Сабақ барысында қарым – қатынас мәдениетін, адамдардың бірлесіп өмір сүру барысындағы қарым-қатынастың демократиялылығын түсіндіру.
.
САБАҚТЫҢ
МАҚСАТЫ: Барлық оқушылар жасай алады:
Қарым –қатынас мәдениетін анықтайды.
Оқушылардың көбі жасай алады:
Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады.
Оқушылардың кейбірі жасай алады:
Қарым –қатынастағы демократиялылықты зерттейді.
ТІЛДІК МАҚСАТ: Оқушылар тапқырлық арқылы,шешендік арқылы кез келген қиындықтан шығуға болатынына көз жеткізеді.
Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: өмір сүру,қызмет,еңбек,тәрбие
Тіл, қарым-қатынас, пікірлесу, ой бөлісу.
Сабақта диалог /жазу үшін пайдаланылатын тіл:
Талқылау үшін сұрақтар:
Адамдармен қарым-қатынас дегенді қалай түсінесің?
Тұлға аралық қатынастар дегенді қалай түсінесіңдер?
Алдыңғы білімдер Адам –мәдениетті жасаушы.

Жоспар
Жоспарланған уақыт Жоспарланған іс-әрекет
Дереккөздер
Сабақтың басы
8минут
2 минут
3 минут
3 минут
Шаттық шеңбері: «Ыстық лебіз».
Шеңберге жиналып, бір-біріне жылы лебіз, тілек айту,топқа бөлуҰжымдық жұмыс
Тіл және сөйлеу
қарым-қатынас
«Тіл және сөйлеу» тақырыбына кластер жасау. Үлгі:
Кластерді интерактивті тақтада толтырып, ой бөлісу.
«Ойлан-жұптас-талқыла» стратегиясы.
«ББҮ» кестесімен жұмыс.
Білемін Білгім келеді Үйрендім
Кестенің алғашқы екі бөлігін толтыру. Жұбымен ой бөлісіп, талқылау.
Көңілді әуен қосып қою.
Плакаттың көмегімен кластерді қолдану
«ББҮ» кестесімен жұмыс
Сабақтың ортасы
22 минут
7 минут
3 минут
1 минут
3 минут
5 минут
3 минут
2 минут
3 минут «Джиксо» әдісі.
1.Қарым –қатынас ұғымы
2.Қарым –қатынас жақтары.
3.Қарым-қатынас түрлері
4.Қарым –қатынас формалары
Қойылған проблемалық сұрақтың жауабын тауып, ой қорытып, кері байланыс жасау.
Өтіліп жатқан тақырып төңірегінде өзіндік ой-тұжырым, қорытынды шығару..
Сергіту сәті.
Қимыл тез ,жылдам орындалу керек екендігін ескертемін.Оқушылар бір бірімен тез-тез амандасады.
Сонымен қолмен... иықпен... аяқпен..арқамен...тіземен...өкшемен..
Сызбамен жұмыс жасап, сөйлемдерді толықтыру
«Толықтыр» ойыны.
сөйлеседі

Қарым
Қатынас
арқылы ...



«Қарым-қатынас арқылы адам тағы не істейді?» сұрағына жауап беріп, көп нүктенің орнына керекті сөздерді тауып, сөйлемді толықтырып айту.
Диалогке қатыса отырып, бір-бірімен қалай қарым-қатынасқа түскенін анықтау.
Әңгімелесу барысында адамдардың бір-бірімен қарым-қатынасқа түсуі үшін тілдесетіні, сөйлесетіні белгілі болады.
«Дүкенде» тақырыбы бойынша бірі сатушы, екіншісі сатып алушы рөлінде диалог құру. Сатушы мен сатып алушы не арқылы қарым-қатынасқа түскенін анықтау.
«Бинго» ойыны арқылы тақырып бойынша әңгіме құрастыру:
Оқушылардың өз кестесіндегі мағлұматпен баршаны таныстырып, ең қызықты деген оқиғаларын қысқаша әңгімелеп беру.
Сынып ішінде еркін қозғалыста жүріп, бір-бірімен жазғы демалысты кіммен, қайда және қалай өткізгені туралы әңгімелесу. Әрбір оқушы сыныптастары арасынан 7 оқушымен сөйлесіп, ақпарат жинайды, мәліметті төмендегі кестеге түсіреді. Оқушылар сыныптастарының есімдерін өздері жазады.
№ Оқушының аты-жөні Қайда? Кіммен? Қалай?
1 Айнұр 2 Данияр 3 Данажан 4 5 6 7 Ең бірінші болып 7 оқушыдан ақпарат жинаған оқушы «Бинго» сөзін айтады. Осы сәтте ойын тоқтатылады.
Ақпаратты қалай алғаны, не арқылы білгені туралы ой бөлісу.
Өз ақпараттарын қысқаша сыныпқа таныстыру.
Мәтін құрастырып жазу. Кестедегі ақпаратты қолданып, шағын мәтін құрастырып жазу.
Сөйлеудің адам өміріндегі маңызы туралы өзіндік пікірлерін айту.
Тақтадан тірек сызба көрсету.
Тақтадағы плакаттан «Бинго» ойынына қатысты жұмысты көрсету.
Оқушыларға кестені таратып беру
Қорытынды бөлім
15 минут
5 минут
2 минут
3 минут
Постер жасап, қорғау, талдау. Топ ішінде өз ойларымен бөлісіп, кері байланыс жасау.
Топтық жұмыс ұйымдастыру. Оқушылар сыныптағы кітап бұрышын, кеңсе тауарларын пайдаланады. Әр топқа әр түрлі бағыттағы тапсырмалар ұсыну. Тапсырма үлгілері:
«Қарым -қатынас» туралы мақал-мәтелдер;
«Тіл» туралы өлеңдер;
«Тіл» туралы ребус құрастыру;
«Тіл, қарым-қатынас» тақырыбына коллаж дайындау; т.с.с.
Топтық жұмыстарын топта жариялау.
Топ ішінде өз ойларымен бөлісіп, кері байланыс жасау арқылы ой қорытады. 3 минут
2 минут «Ойлан-жұптас-талқыла» стратегиясы.
«ББҮ» кестесімен жұмыс.
Білемін Білгім келеді Үйрендім
Кестенің үшінші бөлігін толтыру. Жұбымен ой бөлісіп, талқылау. Топта жариялап, диалог құру арқылы ой бөлісу.
Өзін-өзі бағалау:
Үлгі негізінде
Аты-жөні Диалокке қатыса алу Шығармашылық тапсырмаларды орындау Әңгіме құрастыра алу Негізгі ойды түсіну және қорыту балл
Ең жоғары балл – 3. Барлық балл – 12.
12-11 балл – «5»
10-9 балл – «4»
8-5 балл – «3»
«ББҮ» кестесімен жұмыс
«Өзін-өзі» бағалау кестесімен жұмыс
Қорытынды бағалау
Сабақтың ең ұтымды кезеңдері.
1: Оқушылар жылдам шешім қабылдай алады.
2: Қарым –қатынас мәдениетін жоғары деңгейде меңгерді.
Сабақты жақсартуға септігін тигізген екі сәт.
1: Өздігінен бағалау және дәлелдеу білуі.
2:Уақытты ұтымды пайдалануы.
Келесі сабақтың өткізуіне септігін тигізетіндей осы сабақтан сыныптағы және жеке оқушылар жайлы не білдім?