Урок 7. Тема. Використання води людиною. Охорона води. Мета.
Тема. Використання води людиною. Охорона води.
Мета. Розширити уявлення учнів про використання води людиною; довести необхідність охорони води; розвивати мову учнів; вчити економно використовувати воду.
ХІД УРОКУ
I. Організація класуII. Актуалізація опорних знань.
1. Запитання для повторення.
Розкажіть, яку роботу виконує вода в природі.
Назвіть причини утворення печер та ущелин.
Чи доводилося вам бачити яр? Розкажіть, як він утво¬рився.
Де швидше утвориться яр - на зораному полі чи луці, де ростуть густі трави? Поясніть чому.
Розкажіть, чому потрібно боротися з ярами. Якої шкоди за¬вдають вони господарству?
III. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся більше про використання води людиною.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота за підручником ( стор. 25-27 )
Пригадайте і назвіть! Які водойми є у вашому краї? Звідки надходить вода у ваше помешкання?
Учитель. Уся господарська діяльність людини пов'язана з водою. Тому міста і села виникали лише там, де були запаси питної води. Річки й інші водойми слугували «шляхами» сполучення із сусідами. Судно¬плавство та рибальство — найдавніші заняття людства.
Розгляньте малюнок 19 на стор. 26. Як людина використовує воду?
Дослідіть разом із дорослими, скільки води витрачає ваша родина на добу. На що ви використовуєте воду?
Як у вашій родині економлять воду?
Чому треба берегти воду? Наведіть докази без господарського ставлення до води.
Удома перевірте, чи не протікає водопровідний кран. Чи справний зливний бачок у туалеті?
ФізкультхвилинкаV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів.
1. Охорона води.
Усі річки, річечки, озера треба берегти! Адже основні запаси прісної води знаходяться в річках, озерах, в надрах землі. Запаси ці катастрофічно виснажуються (1/3 людства земної кулі користується привозною водою з інших регіонів світу) На кожні 100 літрів води Землі тільки 2 літри прісної води. Велике її кількість знаходиться в льодовиках.
На Землі стає все менше чистої води. Люди забруднюють воду!
Учені підрахували, що щороку у всьому світі у водойми потрапляє стільки шкідливих речовин, що ними можна було б заповнити 10 тисяч товарних потягів! У водойми потрапляють отруйні речовини з фабрик і заводів, а також вода, забруднена на фермах і в побуті. Через аварії танкерів, теплоходів у воду морів і океанів витікають тисячі тонн нафти. Іноді на берегах річок, озер, ставків люди миють автомобілі і забруднюють воду бензином. У брудній воді багато шкідливих речовин і хвороботворних бактерій. Вони викливають різні хвороби в людей. У такій воді гинуть рослини і тварини.
Як же зберегти воду чистою?
Щоб зберегти воду чистою, на підприємствах будують очисні споруди. Тут вода проходить крізхь фільтри. Вона звільняється від шкідливих речовин і чистою повертається до водойм.
Як не витрачати воду марно?
2. Робота у парі.
Поділіться спогадами про те, де ви провели літні кані¬кули. Які водойми знаходилися поблизу? Чи були вони забрудненими?
Учитель. Із часом значення води і водойм не зменшується, а, навпаки, зростає. Бо сучасна людина використовує для своїх потреб значно більше води. А незабруднених во¬дойм стає на Землі дедалі менше.
Робота у групі.
Складіть розповіді про використання води.
3. Продовження роботи за підручником ( стор. 27-28)
Робота в парі.
Ви ознайомилися з тим, як економно ви користовувати воду. Спробуйте доповнити ці правила власними.
VІ. Підведення підсумків. Рефлексія.
Прочитайте висновки на стор. 28
Чому в народі кажуть про воду «цариця-водиця»?
Чи можна отримати високі врожаї там, де мало воло¬ги?
Чому воду називають «великим санітаром»?
Як ви розумієте вислів «Водойми — це шляхи сполучення»?
Дослідіть: чи достатньо прісної води там, де ви живете?
VІІ. Домашнє завдання.
Стор. 25-28