Конспект уроку з природознавства 1 клас на тему Тварини

Тема уроку. Тварини. Дикі тварини рідного краю(комахи, риби птахи, звірі)
Мета уроку. Розширити та уточнити знання учнів про різноманітність тварин, умови їх проживання. Вчити наводити приклади і розпізнавати тварин найближчого оточення. Формувати вміння порівнювати тварин, визначати їх спосіб пересування.
Розвивати спостережливість, мислення дитини, уяву, пам`ять, зв`язне мовлення.
Прищеплювати почуття шанобливого ставлення до тварин.
Обладнання. Малюнки тварин, картки « Хто де живе» ( для індивідуальної роботи), пазли «Тварина», слайдшоу «Тварини-рекордсмени», планшети, малюнки будиночка та природи


Хід уроку
І. Організація класу до роботи.
- Всі почули ви дзвінок на улюблений урок?
Кожен з вас підготувався на перерві, постарався?
Зараз сядуть всі дівчатка, а за ними і хлоп`ятка.
Усмішки посилаємо, працювати починаємо.
Зобразьте, будь ласка, на планшетах, з яким настроєм ви прийшли на урок.
ІІ. Фенологічні спостереження.
Який сьогодні день?
Яке число і місяць? Пора року?
Який стан неба?
Чи був вітер, коли ви йшли до школи?А опади?
Чи змінилась погода за останні дні?
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку.
Куди ми сьогодні вирушимо на уроці ви дізнаєтесь, прочитавши плутанку на дошці:
( Царство тварин)
Чого ви очікуєте від цього уроку? Відповіді починайте словами «Я хочу знати»
ІV. Робота над темою уроку.
1. Вправа « Мозкова атака»
Чи знаєте ви тварин? Назвіть їх.( Гра з м`ячем)
До якої природи належать тварини? Чому?
2. Дидактична гра « Упізнай тварину»
- А зараз ми подивимося чи зможете ви впізнати тварину, описану в загадках. На дошці малюнки тварин з номерами. Я загадую загадку, а ви № тварини-відгадки на «планшетах».
1) Літає крилами, ходить ногами, висить догори лапками (кажан)
2) Вік свій ходить з клунками та ще й сідають на нього з мішками.
( верблюд)
3) Сірий розбишака, схожий на собаку.
По полю гасає, овечок хапає.( вовк)
4) Ця комаха – трудівниця, їй без діла не сидиться.
Все над квітами літає, цілий день медок збирає. ( бджола)
5) Полює серед ночі, має круглі очі,
Гострий дзьоб і гострий зір,
Не вилазьте, мишки, з нір. ( сова)
6) В`ється вірьовка – спереду головка. ( змія)
- Яка з цих тварин не живе у нас?
На землі близько 2 млн. видів тварин, а на Україні їх більше 50 тис. видів. Вони дуже різні. А які, прочитаємо в підручнику.
3. Робота з підручником
Читання тексту « Тварини» (сильними учнями)
Відповіді на запитання: - Яка мурашка? Який лось?
- На що схожий метелик? Їжак? Вуж?
- А як тварини пересуваються?
- Розгляньте малюнок у підручнику і назвіть, як пересувається кожна тварина
( ланцюжком)
4. Робота в парах«
Склади тваринку з розсипаних частинок і назви як вона пересувається
5 Фізкультхвилинка.
Я показую малюнки тварин, а діти – як вони пересуваються.
Це тварини, яких залишилося дуже мало в Україні. Вони занесені до Червоної книги і потребують охорони всіма людьми.
6.Відео про тварин – рекордсменів:
А зараз ми подивимося, які тварини найбільші та найсильніші на Землі. Найбільша у світі тварина – синій кит. Його довжина до 33 метрів, а маса – 190 тонн.
Кит живе у воді, а на землі найбільша тварина – африканський слон. Його зріст досягає 4 м, а маса – 7 тонн.
Найбільший хижак – білий ведмідь. Він за розмірами як 3 тигри чи леви.
Найбільша земноводна тварина – гребнистий крокодил. Його довжина 7 м, як нашого класу.
Найдовша змія – анаконда. Її довжина досягає 11, 5 м
Найвища тварина на землі – жираф. Її зріст – 6 м.
А це – найменша пташка – колібрі. Її маса всього 3 г. Довгим дзьобом вона виїдає рештки їжі у пащі крокодила. Чистить йому зуби.
Перед вами – найстаріша у світі тварина – індійська гігантська черепаха Адванта. Вона прожила 255 років.
Найсильніші тварини – комахи. Цей жук - носоріг піднімає вагу у 850 разів більшу, ніж сам.
Найшвидше бігає і найвище стрибає гепард. Біжить він швидше від автомобіля, а стрибає на 4,5 м у висоту.
Пума займає друге місце, бо стрибає на 4 м у висоту.
А в довжину найдальше стрибає кенгуру. Його стрибок 13, 5 м.
Це як 2 наших класи
13. Сапсан найшвидше літає. 330 км/год – його швидкість, як літака.
7. Робота в зошиті з друкованою основою.
Гра « Хто найуважніший»
- Знайти 8 тварин, які заховалися на малюнку.
- А чому жаба, риба зображені внизу? Де вони живуть?
8. Робота по підручнику « Де живуть тварини?»
- Тварини живуть скрізь: у воді, на землі, у землі. на снігу, в горах, у пустелі.
- Назвати тварину і сказати де вона живе ( по 1 тварині «ланцюжком»)
9. Робота з картками ( в парах)
- Розкласти тварин за їх місцем проживання.
Як називають тварин, які живуть в природі?
А де ще вони можуть жити? Як їх називають?.
10. Інтерактивна вправа « Займи позицію»
У кожного на столі малюнки тварин. Їх треба поселити туди, де вони живуть.
Підійдіть до дошки і прикріпіть тваринку біля малюнка природи чи біля малюнка будиночка.
11. Узагальнення знань.
- Як треба ставитись до тварин? Чи можна руйнувати пташині гнізда? Чи можна забирати додому маленьких тварин, які відстали від мами?
- Послухайте, які цікаві вірші приготували для нас діти:
1. Світ прекрасний навколо тебе -
Сонце ясне і синє небо,
Птахи і звірі, гори і ріки -
Нехай так буде завжди, вовіки.
Нехай людина добро приносить,
Бо світ навколо любові просить.
2. Все на землі нам треба берегти:
Птаха і звіра, і оту травинку.
Не чванься тим, що цар природи ти,
Бо, врешті, ти – лише її частинка
V. Підсумок уроку.
- Чи на всі питання, які ви хотіли дізнатися, ви отримали відповідь?
- Що найбільше сподобалося на уроці.?
- Чи велике царство тварин, у якому ми побували?
Вікторина « Казкові герої»
Які звірі жили у дідовій рукавичці? (мишка. Жабка, зайчик, лисичка, вовчик, кабан, ведмідь)
Яких героїв з казки « Бременські музиканти» ти знаєш? ( Осел, Півень, Собака, Кіт).
Яка негарна на вигляд тварина перетворилася на прекрасну царівну?
15