Тема: ПОДОРОЖ КОЛАМИ ВЛАСНОЇ ДУШІ (за поемою Данте Аліг’єрі «Божественна комедія».
Чтобы посмотреть этот PDF файл с форматированием и разметкой, скачайте файл и откройте на своем компьютере.Тема: ПОДОРОЖ КОЛАМИ ВЛАСНОЇ ДУШІ (за поемою Данте
Аліг‱єрі «Божественна комедія».
Мета
: розкрити сенс подорожі героя потойбічним світом; розглянути
вчинки людей з точки зору християнської моралі; визначити, чи сучасна ця
книга в наші дні.
Обладнання:
тек
сти поеми Данте «Божественна комедія» в перекладі
Є.Дроб‱язка; Біблія; ілюстрації Г. Доре та П. Каттанео до «Божественної
комедії»; аудіо запис «
Ave
Maria
у виконанні Робертіно Лоретті; конверти із
розрізними текстами.
Форма проведення
: урок
-
роздум.
О люди із здоровими думками!
Помисліть
-
но, яка наука вам!..
Данте Аліг‱єрі
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
На попередн
ьому уроці ми ознайомилися із «
Божественною комедією
Данте Аліг‱єрі, дізналися про історію створення, жанрові особливості,
композицію твору. І сьогодні продовжимо роботу над аналізом цього твору,
розкриємо авторське бачення світу, сенс подорожі героя ци
м світом,
спробуємо розглянут
и вчинки людей з точки зору
християнської моралі;
визначити, чи сучасна ця книга в наші дні.
Запрошую вас у містичний світ «Божественної комедії». Ми пройдемо
тим шляхом, яким тисячу років тому пройшов великий Данте. Налаштуйт
еся
на роботу. Нас чекає попереду багато цікавого.
І
І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
Запис учнями теми та епіграфа уроку.
Епіграф уроку
–
це наше проблемне завдання. Ми повинні зрозуміти, що
подарував світу великий Данте, адже Джованні Боккаччо назвав «К
омедію»
«божественною», а самого
Данте
«дарованим Божою милістю». (Саме
ім‱я
Данте п
ерекладається як «той, хто дає (дарує)»).
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
На планеті Земля живуть мільярди людей. Вони відрізняються мовою,
кольором шкіри, зовнішні
стю, характером. Одних людей ми називаємо
добрими, а інших
-
злими.
-
За якими ознаками ми розрізняємо добрих і поганих людей?
-
Як ми визначаємо, де добрі, а де погані люди?
-
Як ви вважаєте, чому люди грішать? (
Перестали розуміти інших
людей, розучилися любит
и, забули заповіді Божі).
Кожен із нас у чомусь грішний. Буває, ми заздримо, обговорюємо
поведінку чи вчинки якоїсь людини, сваримось, пліткуємо. Ми судимо
інших, коли самі грішні. Замість того, щоб допомогти людині знайти шлях до
спасіння, до виправлення
, іноді позбавляємо її останньої можливості
змінитися на краще.
У першосвященній книзі християнства «Біблії» є розповідь про Марію
Магдаліну. Люди звинувачували її в перелюбі й вирішили вбити, закидавши
камінням.
Тоді на захист Марії став Ісус Христос.
-
З
якими словами він звернувся до людей? (
Ісус Христос сказав: «Хай у
Марію Магдаліну кине камінь той, хто жодного разу не згрішив за
своє життя».
)
Жодна людина не посміла кинути камінь у жінку, бо немає безгрішних
людей. А Марії Магдаліні Ісус сказав, щоб на
далі вона була праведною.
Завдання не в тому, щоб знищити людину, а щоб допомогти її
виправитися.
Саме про це йдеться в поемі Данте.
І
V
. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1.
Бесіда
-
Як поет визначив жанр свого твору?
-
Який твір у добу Середньовіччя називався комедією?
-
Данте говорив, що твір має пряме й алегоричне значення. Що таке
алегорія (
інакомовлення, коли конкретний образ використовується
для вираження абстрактного поняття або судження).
-
У якому віці Данте заблукав у лісі?
2.
Робота груп.
Група 1:
розповісти, що трап
илося з Данте у лісі у алегоричному
аспекті.
Група 2: розповісти, що трапилося з Данте у лісі у моральному
аспекті.
-
Який шлях до спасіння пропонує Вергілій?
3.
Подорож колами Пекла.
-
За уявленням Данте, яку форму має Пекло?
-
Хто його володар?
(
Робота з ілюстра
цією
Вільяма Блейка.
Данте і Вергілій біля входу в
пекло
та Ежена Делакруа.
Данте і Вергілій у човні перепливають
пекельну ріку
)
-
У якому колі людські душі зазнають покарання?
-
А чому в першому колі немає покарань?
Завдання для груп:
Відтворит
и на таблиці кола Пекла.
1.
нехрещені
2.
перелюбники
3.
ненажери
4.
марнотратники
5.
гнівні
6.
єретики
7.
убивці
8.
злодії
9.
зрадники
Учитель.
Данте хоче послухати історію
однієї пари, яка нагадує йому
голубів. Що символізує голуб? (
Голуб
–
це символ вірності, чистоти, навіть
св
ятості й надії, життя).
Дивно, адже це пекло! Тут не може бути, здавалося б, нічого чистого.
-
Яка історія Франчески і Паоло?
-
Як сприйняв розповідь Франчески Данте?
-
Чому Данте знепритомнів? (
Сам був закоханий до нестями, тому
розумів почуття закоханих і спі
вчував героям).
-
(
Робота з ілюстрацією Вільяма Блейка.
Вихор закоханих
та Жана
Домініка
Паоло
і Франческа
)
4.
«Обери позицію»
Коментар.
Учні працюють у двох групах. Одна група повинна
надати аргументи, що звинувачують
коханців, а інша
–
що
виправдовують.
Прокурори
Адвокати
1.
Порушили дві заповіді
Господні:
-
н
е чини перелюб;
-
н
е бажай дружини ближнього
свого.
2.
Сам Данте помістив їх у
Пекло.
1.
У добу Середньовіччя дівчат без
згоди видавали заміж батьки.
2.
Шлюби укладалися за
розрахунком.
3.
Справжнє кохання
–
це дар
Божий.
4.
Автор порівнює коханців із
голубами
–
чистота і вірність.
5.
Данте знепритомнів, коли почув
сповідь Франчески, бо пожалів
молодих.
Висновок.
Данте вперше в добу Середньовіччя поставився до грішників
неоднопланово. Він не тільки засуджує їх, а й співчуває їм. У цьому
проявляється гуманізм автора.
Словникова робота
Гуманізм
–
(від лат.
humanus
–
людяний)
–
прославлення людини та ідеалу
земного щ
астя.
5.
Продовження подорожі Пеклом
-
Який гріх Данте вважає найстрашнішим?
-
Хто перебуває в 9 колі Пекла? (
Каїн, Ганелон, Птолемей, Іуда, Кассій і
Брут та інші).
6.
Рольова гра
Переказати від першої особи трагедію, що сталася з графом Уголіно
та його дітьми й
онуками.
(
Робота з ілюстрацією Жана Батіста Карпо «Уголіно та його
сини»)
7.
«Обери позицію»
-
Чи правильно вчинили з Уголіно та його дітьми?
Прокурори
Адвокати
1.
Прагнув до єдиновладдя.
Здав три замки Флоренції.
2.
Зрадив союзника,
батьківщину.
1.
Померли невинні
діти.
2.
Їх смерть жахлива.
3.
Поет закликає замислитися
над своїми вчинками.
Висновок.
Ми бачимо прояв гуманістичних тенденцій у творчості
Данте:
Граф Уголіно гріх вчинив незмитий,
Твої фортеці здавши для потали,
Але за віщо ж постраждали діти?
8.
Проблемне
питання.
-
Як ви можете пояснити той факт, що серед померлих душ, які
страждають у Пеклі, є ще живі сучасники Данте?
(
Данте робить це для того, щоб люди ще за життя змогли
спокутувати свої гріхи).
9.
Робота з картиною
Рембрандта «
Мойсей та Десять заповідей
.
-
Що вам відомо про Мойсея? (
Він 40 років водив євреїв по пустелі, через
нього Бог передав людям 10 заповідей на скрижалях. Назвіть їх).
-
Учні по черзі називають всі заповіді:
1.
Я Господь , Бог твій, нехай не буде в тебе інших богів, крім Мене.
2.
Не сотвори собі
ідола, і ніякого зображення …Не поклоняйся їм і
не служи їм.
3.
Не вимовляй ім‱я Господа Бога твого марно.
4.
Пам‱ятай день суботній, щоб святити його.
5.
Шануй батька і матір твою, щоб тобі було добре і щоб
продовжувалися дні твої на землі.
6.
Не вбивай.
7.
Не чини пер
елюбу.
8.
Не кради.
9.
Не свідчи неправдиво на ближнього свого.
10.
Не бажай дому ближнього твого, ні поля його, ні раба його, ні
рабині його, ні вола його, ні осла його, нічого, що у ближньог
твого.
-
Людина повинна виконувати ці заповіді Божі, щоб не потрапити у
Пе
кло.
10.
Побудова асоціативного куща «Пекло»
Пекло
–
стогін, жахи, гріх, страждання, вогонь, сльози, муки, біль, холод,
темрява, покарання.
11.
Складання
синканів
до «Пекла»
Пекло
Темне, страшне
Мучить, карає, виправляє
Плата за власні провини
Вічн
ість
12.
Подорож Чис
тилищем і Рає
м.
13.
Завдання для груп:
-
Відтворити на таблиці кола Чистилища:
1.
Пихаті.
2.
Заздрісники.
3.
Гнівні.
4.
Ледарі.
5.
Скупі.
6.
Ненажери.
7.
Перелюбники.
-
Хто перебуває у Чистилищі? (
Хто за життя усвідомив свої помилки і
почав їх спокутувати).
-
Коли Д
анте подорожував Пеклом, він спускався вниз, а тепер
піднімається нагору. Як ви вважаєте, чому?
(
Гріхи тягнуть людину вниз, а коли вона усвідомлює свої помилки, її
душа починає очищатися, добро в ній починає перемагати зло).
Потім Данте потрапляє до РА
Ю. Хто тут є його провідником?
-
Чому Вергілій не може потрапити до Раю?
14.
Створення асоціативного куща «РАЙ»
Рай
–
радість, насолода, щастя, любов, св
ітло, небеса, янгол, БОГ, Божа
М
атір.
15.
Складання
се
нканів
до «Раю»
Рай
Світлий, радісний
Рятує, вті
шає, оберігає
Блаженна таємниця Буття
Вічність
V.
П
ІДСУМКИ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
1.
Вправа
-
Що потрібно людині, щоб із пекла потрапити до раю?
Коментар.
На столах у конвертах лежать картки із словами, з них
необхідно скласти речення. Ці речення і будуть відпов
іддю на
поставлене запитання. Групи зачитують вислови по черзі.
1.
Людина має усвідомлювати і спокутувати свої гріхи.
2.
Людина має перестати грішити.
3.
Людина має робити тільки добрі справи.
4.
Кількість добрих справ повинна перевищувати погані..
-
Середньовічна ц
ерква зображувала Рай на небесах. У Данте ж РАЙ є
ЗЕМНИЙ і НЕБЕСНИЙ .
-
Як ви думаєте, до яких
висновків
хотів підвести Данте своїх
співвітчизників?
( Данте хотів показати, що РАЙ можливий уже за життя. Якщо
людина зрозуміє свої помилки, очиститься, спокуту
є гріхи, вона
зможе жити в раю вже на землі).
2.
Прослуховування аудіо запису пісні «
Ave
Maria
.
-
Що таке «аве»? ( Аве Марія
–
лат. Радуйся, Маріє)
–
католицька
молитва до Богородиці, названа за її початковими літерами.
Учні під музики перераховують свої пог
ані звички, яких вони хотіли б
позбутися.
3.
Підсумкове слово вчителя
Сьогодні ми здійснили подорож у потойбічний світ разом із Данте. І я
сподіваюся, що кожен із вас пройшов подумки колами власної душі.
Кожному з нас властиво помилятися. Але людина повинн
а пам‱ятати
про те, що , поки вона живе, вона може змінитися на краще
.
Сподіваюся, що і до ваших сердець зміг достукатися Данте, людина, яка
вказала людству щлях до спасіння ще за часів Середньовіччя.
Скоро почнеться ВЕЛИКИЙ ПІСТ і хочу звернутися до вас
словами
пророка Єзекіїля (18, 30
-
32):
Покайтеся і відверніться від усіх ваших гріхів, і не буде вам провина на
спотикання! Поскидайте з себе всі ваші гріхи, якими ви грішили і сотворіть
собі нове серце та нового духа!
4.
Оцінювання.
VI.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
_____
_________________________________________________________