Урок по английскому языку на тему Дикая природа Казахстана (8 класс)
Загитова Светлана Николаевна, учитель английского языка, КГУ «Средняя школа №3» ГУ «Отдел образования Житикаринского района»
8 класс
Урок по теме “Wildlife of Kazakhstan”
Тип урока: урок изучения нового материала и первичного закрепления с практической отработкой умений и навыков.
Дидактическая цель: создать условия для осознания и осмысления блока учебной информации, ее применения в учебной ситуации.
Триединая дидактическая цель:
Образовательный аспект: знакомство учащихся с новой лексикой по теме «Дикая природа Казахстана» и употребление ее в речи учащихся, совершенствование навыков говорения, умений читать текст с извлечением основной информации, формирование коммуникативных умений и навыков.
Развивающий аспект: развитие языковых способностей и устойчивого интереса к изучению английского языка, навыков рефлексии.
Воспитательный аспект: воспитание активности в решении коммуникативных задач, формирование потребности в анализе собственной деятельности на уроке, к сотрудничеству и взаимопомощи при работе в парах, группе.
Задачи: обогащение и активизация словарного запаса.
Ожидаемый результат: учащиеся будут знать лексику по теме и употреблять ее в речи, уметь составлять 5 предложений по теме и выражать свое мнение.
Оборудование: презентация, карточки с заданиями, опоры с предложениями по теме
Ход урока
1.Организационный момент
T: Good morning, children. I’m glad to see you. What is the date today? What is the weather like today? How are you today? How do you feel today?
P1: I feel satisfaction/ bored/ fear etc (Slide # 2)
2.Введение в тему урока
T: look at these photos and try to guess our theme. What are we going to speak about?
P1: the theme is wildlife of Kazakhstan .
T: So we’ll get acquainted with P2: We’ll get acquainted with . P3: We’ll
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·uld we behave like guests?
P1: We should behave like guests because all woods are home for animals
P2: We should behave like guests because it’s a wild kingdom and we shouldn’t touch the birds nests. etc
2. Фонетическая зарядка.
[t] – coast, vast, hamsters, mountains;
[d] – desert, land, island, landscape, deep;
[r] – forest, river, rodents, dogrose, varied, barberry, tree, reptiles;
[w] – wood, world, wild, warm, dwell, wolf.
3. Активизация изученной лексики.
A) Teacher: Give me one word that means:
T: A large area of sand. – P1: a desert..
T: A narrow part of land at a sea or an ocean. – Р2: a coast
T: Something very big. – P3: extensive or huge
T: A large area of land that is thickly covered with trees – P4: a forest
T: A very high hill – P5: a mountain
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·ns
Huge Lakes
High Oceans
Wild Animals
4. Речевая зарядка (географическая картa Казахстана).
Teacher: Answer my questions, please.
1. What country is this?
2. Where is it situated?
3. What ocean is this country washe
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
5. Знакомство с новыми лексическими единицами и отработка их в речи.
T: Let’s practice the pronunciation.
Flora. Feather grass- разнотравно-злаковая трава, birch – береза, pine – осина, wormwood – полынь, sabshrub- полукустарник, saxaul –саксаул, reed – т
·ростник, foothill – предгорье, dogrose – шиповник, honeysuckle – жимолость, Barbary – барбарис, hawthorn – боярышник, coniferous forests– хвойные леса.
Fauna. Varied – разнообразный, mammals –млекопитающие, rodents – грызуны, gophers – суслики, hamsters – хомяки, sanderlings – песчанки, etc
6. Работа в группах. Чтение и извлечение информации о флоре и фауне Казахстана.
G 1 – reads about flora. G2 reads about fauna and answer the questions.
How many zones are there in Kazakhstan?
What are they?
What does it grow in deserts?
What does it grow in the North?
What can you find in the mountains?
G 2:
Why is wildlife of Kazakhstan varied?
How many species are there in Kazakhstan?
What animals can you find everywhere?
What animals can you find in the lowlands?
What can you say about species of birds?
T: Now G1 reads, gets information and then tells us about flora. G2 reads, gets information from the text and tells us about fauna.
Groups present their work. G1; G2;
T: I ask you to tell me what you know now. P1, P2, P3, P4, (опора)
Now I know that
7. Релаксация. Let’s move a little. Stand up and dance with music.
8. Активизация лексико-грамматических навыков. Степени сравнения прилагательных. Употребление прилагательных -исключения. (Слайд/презентация)
T: Now let’s remember the forms of the adjectives.
Positive
Comparative
Superlative
good
Better than
The best
bad
Worse than
The worst
little
Less than
The least
much
More than
The most
many
More than
The most
a) T: The task is to read and translate these adjectives in the sentences.
G1: 1.My book is better than your book.
2. Today the weather is better than it was yesterday.
G2: 1. The worst weather in our country is usually in January.
2. The book for Chemistry cost more than the book for History.
b) T: The task is to answer the questions.
G1: 1.Do you study better than your friend?
2. Who is the best in your class?
G2: 1.Is English more difficult for you?
2. What subject is the least important for you?
c) T: The task is to say it in English.
G1: 1.Я знаю английский лучше чем казахский.
G2: 1. Алмаз –мой самый лучший друг.
9. 7. Рефлексия. Подведение итогов урока.
T: T: Thank you, my dears! We’ve done everything perfectly. I’m very pleased with you. So our guests will know how to travel and which way of traveling is the best one.
Now count your scores! How many scores have you got? So, your mark is a 5.
T: How did you feel at the lesson and why?
P1: I felt satisfaction because I worked hard and got an excellent mark.
P2: I felt happiness because I.etc.
T: So, we practiced grammar, vocabulary, your pronunciation. Some more lessons will be devoted to the same topic. You’ll enrich your knowledge of English. To tell the truth, it was pleasure to work with you today.
8. Объяснение домашнего задания. (Презентация, слайд 7)
(Домашнее задание раздается с учетом способностей учащихся)
4
3
2
1