Логика ж?не таным Та?ырыбы:Миллиондар класы.К?п та?балы сандарды о?у ж?не салыстыру. Саба?ты? ма?саты:
Логика және таным Тақырыбы:Миллиондар класы.Көп таңбалы сандарды оқу және салыстыру. Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларда «класс» деген түсінікті қалыптастыру, көп таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру дағдыларын бекіту, разрядтық қосылғыштарға жіктеу және олардың құрамын атау туралы білімдерін бекіту.
2.Есептеу дағдыларын,өзіндік,шығармашылық белсенділігін дамыту. 3.Пәнге деген сүйіспеншілігін арттыру, ұқыптылыққа, шыдамдылыққа тәрбиелеу. Көрнекілігі:сызбалар, карточкалар,кестелер жинағы.
Түрі: жаңа сабақ. Сабақтың барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі.Сабақтың мақсатын хабарлау. Математикалық диктант.Құрамында: -4жүздік, 5 бірлігі; -2жүздік,8ондық,4 бірлігі; -9жүздік ,7 бірлігі; - 3 мыңдығы; -6 мыңдық,5 жүздігі бар сандарды жазыңдар. –Жазылған сандарды үш және төрт таңбалы қандай екі топқа бөлуге болады? Жаңа материалмен танысу: - Балалар бәрің кестеге қараңдар,сіздер не байқадыңдар? (бірліктер, мыңдар,миллиондар класын байқадық).Бірліктер,ондықтар және жүздіктер бірінші класты немесе бірліктер класын құрайды.Бірлік мыңдар, ондық мыңдар, жүздік мыңдар екінші класты немесе мыңдар класын құрайды.
- Сендер қалай ойлайсыңдар,тағы кластар бар ма?
- Енді 999 999-дан кейінгі келесі санды атаңдар. -1 000 000- миллион. Миллион санын қалай жазу керек? Бірлік миллион, ондық миллион және жүздік миллион үшінші класты-миллиондар класын құрайды.Енді кестеде жазылған сандарды оқыңдар,разрядтар және кластар кестесін қараңдар.Миллион- бұл алып сандардың бірі.Бұл сөзді құрастырушы-венециандық көпес Марко Поло. Миллион сөзі бұл – «мыңның мыңы»дегенді білдіреді.
Разрядтар 3класс 2-класс
1-класс
Жүзд. Онд. Бірл. Жүзд. Онд. Бірл Жүзд. Онд. Бірл
9-шы 8-ші 7-ші 6-шы 5-ші 4-ші 3-ші 2-ші 1-ші
3 2 1 4 5 6 7 8 9
2 1 4 5 6 7 8 9
сандар 1 4 5 6 7 8 9
4 5 6 7 8 9
5 6 7 8 9
6 7 8 9
7 8 9
8 9
9
Осы көп таңбалы сандарды дұрыс оқу үшін, оны ойша кластарға бөліп алу ыңғайлы, ол үшін оң жақтан үш цифрдан бөлу керек.Көп таңбалы сандарды сол жақтан оңға қарай класс атауымен оқиды.мысалы,167 345 132(жүз алпыс жеті миллион үш жүз қырық бес мың жүз отыз екі (бірліктер класын атамайды).
Енді есептер шығарайық: 1.Сандарды оқыңдар және өсу ретімен жазыңдар: 55 097,775 000,505 097 000,55 097 999,56 098 000 989,56 908;
2.Төмендегі сандарды жаз: 6 ондық мың 715 бірлік; 3 миллион 2 жүздік мың,4 миллион 6 мың: ; 3.Салыстыр :16 780* 10 000 58 170*58 185 998 997 * 1 000 000 670000* 67 000 485 000*1 215 748 33 000 * 105 000 4.Сандарды разрядтық қосылғыштарға жікте: 15 002 407 165 1 235 156 14 120 385 53 645 165 600 5.Қызықты есептер: 1.Столдың төрт бұрышы бар еді.Біреуін аралап тастады. Неше бұрыш қалды?(5).
2.-Сен нешедесің?- деп сұрағанда, Еркін:-Егер ең кіші үш таңбалы саннан ең кіші екі таңбалы санды азайтып, оның оннан бір бөлігін алсаң,менің жасымды табасың,-деп жауап берді. Еркін нешеде?Шешуі: 100-10=90; 90:10=9; Жауабы: 9 жаста.
Қорытындылау:-Біз не үйрендік? -Сабақ ұнады ма?