Презентация Буыная?тылар саба? жоспары


Буынаяқтылардың көптүрлілігін, жәндіктердің негізгі ерешеліктерін ұғындыру, шаянтектестердің тіршілігі және сыртқы, ішкі мүшелерінің қызметін толық меңгерту.Дамытушылық: Сабақта оқытудың жаңа технология элементтерін қолданып, оқушы белсенділігін арттыру, оқушылардың іс - әрекетін басқару арқылы ой таласын туғызу, білім – білікітілігін дамыту.Тәрбиелік: Оқушылардың өз бетімен ізденісін қалыптастыру, ойлау қабілетін дамыту. Сабақтың мақсаты: Көрнекілігі: Тірек сызбалар, суреттер, электронды оқулықтан үзінді, кестелер Сабақтың түрі: Топтастыра іздестіру сабағы Сабақтың әдісі: Дәріс-сұхбат, өзіндік жұмыс, кітаппен жұмыс Сабақтың жоспары: Ұйымдастыру (1-минут)Пысықтау (5-6 минут)Жаңа тақырып (өзара оқыту) (15 минут)4. Бекіту (10-минут)№ 3 зертханалық жұмыс “Өзен шаянының сыртқы құрылысын зерттеу” (9-10 минут)6. Бағалау (2-минут)7. Үйге тапсырма (1-минут) Сабақтың жүру барысы І. Ұйымдастыру кезеңі.ІІ. Пысықтау. “Ой толғаныс”Сұрақтар:Былқылдақденелілер деп аталуы неге байланысты?Былқылдақденелілер типі неше класқа бөлінеді?Былқылдақденелілердің мүшелер жүйесі туралы не айтуға болады?Буылтық құрттармен салыстырғандағы ерекшеліктері қандай?Табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы қандай? Тест сұрақтары 1. Қосжақтаулы былқылдақденелілердің тыныс алу жүйесі: а) желбезек б) өкпе және теріә) өкпе в) желбезек және тері 2. Тоспа ұлуы қалай тіршілік етеді: а) тері – бұлшықет қапшығы арқылы жорғалап жылжидыә) суда тез жылжып, тіршілік етедіб) дененің бауыр жағында орнадасқан бұлшықетті аяғы арқылы жорғалап жылжидыв) топрақтың терең қабығында өмір сүреді. 3. Ауылшаруашылық өнімдеріне зиян келтіретін былқылдақденелілер: а) тоспа ұлуы б) жалаңаш шырыштарә) айқұлақ в) кальмар 4. Тоспа ұлуының қаны қандай? а) түсі жоқ б) көгілдірә) қызыл в) жасыл 5. Айқұлақтың дернәсілі қалай аталады? а) трохофора б) глохидийә) велигер в) науплиус Тест сұрақтарының дұрыс жауабы: 1 2 3 4 5 а а б а б Буынаяқтылар типі Шаянтәріздестер Өрмекшітәріздестер Бунақденелілер Буынаяқтылар Аяғы бунақталған Екі жақты симметриялы Көпжасушалы жәндіктер ІІІ. Жаңа тақырып Хитин дегеніміз – жасуныққа ұқсас ағзалық зат. Буынаяқтылар типі (1-1,5 миллионға жуық) Шаянтәріздестер(30 000-ға жуық) Жапырақятылар Өрмекшітәріздестер(40 000-ға жуық) Ескекаяқтылар Теңаяқтылар Онаяқтылар Өрмекшілер Отауықтар Құршаяндар Кенелер Бунақденелілер (1 миллионға жуық) Шаянтәріздестер Өрмекшітәріздестер Кесте Қантарату жүйесі Зәр шығару жүйесі Жүйке жүйесі Көбеюі Тыныс алу жүйесі Шаянтәріздес-тер Жүрегі және қантамырлары қанды дене қуысына айдайды. Қантарату жүйесі тұйықталмаған қантарату жүйесі Бездер арқылы жүзеге асады. Дененің бас бөлігінде орналасады Көру, иіс сезу, сипап сезу және тепе-теңдікті сақтау мүшелері едәуір дамыған Басым бөлігі дара жынысты және олар жынысты жолмен көбейеді Суда тіршілік ететіндіктен желбезек арқылы тыныс алады Өрмекшітәріз-дестер Ашық жүйелі Көпшілігі сатан без және мальпигий тамырлары арқылы қажетсіз заттар бөледі Құрсақ жүйке тізбекшелер, жүйке түйіндерінің іріленуінен түйінде жүйкесі түзіледі сезім мүшелерінің құрылысы едәуір күрделі Дара жынысты іштей ұрықтанады Өкпе қапшығы және демтүтік (трахея) арқылы тыныс алады ІV. Сабақты бекіту. 1. Топтастыру (оқушылар жұмыс дәптеріне орындайды) Шаянтәріздестер 2. Толғаныс. Парта қатары бойынша А, Ә, Б тобы деп бөлінеді. А – тобы “Венн диограммасы” Ә – тобы “Кубизм әдісі” 1 Зерттеңіз Буынаяқтылар түрлерін 2 Салыстырыңыз -буынаяқтылар құрылысы -Қызметін -Тіршілік әрекетін 3 Суреттеңіз Шаянтәрізділер мен өрмекшітәріз-дестердің сыртқы құрылысын Б – тобы. Шығармашылық жұмысТақтада жәндіктердің суреті шығады. Оқушылар бір-бірден келіп өздеріне керекті жәндіктерді таңдап, аталуын дене құрылысын айтады. Сапа – 60%Үлгерім - 100% VІ. Бағалау VІІ. Үйге тапсырма - § 46 Ой қорыту Балалар, бүгінгі сабақты меңгеруде қандай қиындықтар туындады? Туындаған қиыншылықтарды жеңуде атқарған іс-әрекетіңіз? Сабақ барысында нені меңгердіңіз? Алдағы уақытта нені үйренгіңіз келеді?