Жамбыл Жабаев «Мені? ?мірім»
Сабақтың тақырыбы: Ж.Жабаев «Менің өмірім»
Сабақтың мақсаты: Ұлы ақын өмірінен сыр шерте отырып, қазақ даласының сырлы шежіресінен туған әуенді жырға сусындату
Сабаққа кірістірілген модульдер:
1. Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер
2. СТО
3.АКТ
4. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
Сабақтың түрі:
Сабаққа қолданылатын әдістер:
Блум таксономиясы
Инсерт стратегиясы
Түртіп алу жүйесі
Джиксо әдісі
Сабақтың көрнекілігі: портреттер, қималар құрастырғыш, суретті кеспелер, маркер, проектор, ребус, дидактикалық материалдар, стикер.
Сабақтың барысы: Ой ашар
(топқа бөліну, топ басшысын сайлайды)
Уақыты Мұғалімнің іс - әрекеті Оқушының әрекеті
2 мин Көтеріп жұмбақ, орман, тоғай тастың бәрін
Жапанда шөгіп жатыр үлкен қарым
Олай болса, биік белеске шығуды мақсат етейік Жұмбақтың шешуін табады
Блум таксономиясы 1 топ «Алатау» тобы
2 топ «Қаратау» тобы
3 топ «Алтай» тобы
4 топ «Орал» тобы Топтасады топ басшысын сайлайды
Білім
4 мин Үй тапсырмасына шолу
Өз өлкендегі жер – су аттары туралы қандай аңыздар естідіңдер! Білімдерін шыңдайды
Сұрақ – жауап әдісі арқылы пысықтайды
Түсіну
9 мин Жаңа сабақ
Слайд арқылы ақынның өмір жолымен таныстырамын
Ж. Жабаев (1846-1945)
«Жолбарс терісін
«Отан» жамылған батыр »
Шығармалары
«Ленинградтық
өлеңдерім»
Қақаған қар аралас соғып боран,
Ел үрей, көк найзалы жау торыған.
Байғара, Жамбыл, Хаида мен туыппын,
Қойыпты Жамбыл атын содан маған. Тірек сызбаны пайдаланып шығармаларымен танысады
Қолдану
7 мин Ж.Жабаев
1846ж. ақпан айы →1 топ
Домбыра ұстаған бала →2 топ
Сүйінбаймен жолығуы →3 топ
Жамбыл мұрасы →4 топ
Тест Ассоциацияны құрады
6 мин «Туған ел шежіресі»
Постерге бейнелей отырып, әңгімелеуге, суреттеуге мүмкіндік беремін
Сыр Сандық
Жарапазан – ораза айында үй аралап жүріп айтатын өлең
Әуес – әр нәрсеге үйір, құштар Флипчард
Тарқатылады өз ойларын топпен жұмыста пайдаланады
Тақтамен жұмыс жасайды
1 мин Сергіту сәті (әуен қойылады) бойларын сергітеді
6 мин 1. Жамбыл өз туған жерін қалай сипаттайды?
2. Ақынның өз әкесін «көшпенді кедей болған» дегенін қалай түсінесіңдер?
3. Жамбылдың басқа балалардан ерекшелігі неде
4.Оның атақты ақын болуына кім әсер етеді? Талдайды
ойларын қорытады
1 мин «Ребус» шешу Ребусты шешеді
Синтездеу -Топтаса отырып, сендер келесі топ мүшелерінен өз ойларыңның озық куәсі болғыларың келсе, мен сендерге сол мүмкіндікті бергелі отырмын. Топ мүшелері бір – біріңе сұрақ қойыңдар Диалог әдісі арқылы жауаптарға ой білдіреді
Бағалау
4мин Сендер жыр алыбы Жамбылдың өмір жолымен таныса отырып, оның артында қалдырған ұлы мұраларын қастерлеудің маңызын түсіндіңдер.
Елі үшін қызмет еткен халықтың перзенті – Жамбыл 100жыл ғұмыр кешкен
Ол – жырау, жыршы әрі айтыс ақыны
Өзін – өзі бағалайды (стикер тарқатамын) Косбасшысы
Ой пайымын зерделейді
Өздерін өзі бағалайды
Не үйренгендерін жазады
Ой қорыту
Үйге тапсырма: мәтінді әңгімелеу
Эссе
«Жүз жасаған бәйтерек» Қорытады
Кері байланыс
Мұғалім: Тұлпар тұяқ тепсініп, тасырласың,
Топырақтар бұршақтай сатырласын
Кемиі Жамбыл, тойыңа тағы да бір
Көк аспанда найзағай шатырласын
Омырауыңнан ақжарма күй ақтарып,
Туыпты айың көгіңнен қияқтаныс
Бүгін тағы тойыңда отыршы сен
Алатаудай дара тау сияқтанып