Разработка урока по теме «Friendship» (6 класс, учебник М. З. Биболетовой “Enjoy English”)
МУНИЦИПАЛЬНОЕ БЮДЖЕТНОЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ
СРЕДНЯЯ ОБЩЕОБРАЗОВАТЕЛЬНАЯ ШКОЛА № 5
Разработка урока по теме «Friendship»
(6 класс, учебник М. З. Биболетовой “Enjoy English”)
Автор разработки: Тихомирова О.В.
учитель английского языка
МБОУ СОШ № 5
г. Муравленко
Аннотация
Урок опирается на сформированные лексические и грамматические навыки. Высказывания учащихся строятся на основе многих изученных ранее текстах (путь «снизу вверх») и сопровождаются презентациями в Power Point. Речь подготовленная. Диалоги носят ситуативный характер. Материал урока отобран с учетом социокультурной целесообразности. В уроке присутствует региональный компонент. Языковый уровень соответствует реальным возможностям учащихся данной группы. Используются разные источники создания мотивации: целевая, мотивация успеха, эстетическая. Соотношение речи учителя и учеников в пользу последних. Все учащиеся принимают участие в общении. Это достигается за счет фронтальных форм работы. Роль учителя – направляющая.
Цели:
- обобщение лексико-грамматического материала по теме «Характер человека», расширение и углубление объема знаний и умений;
- развитие творческих способностей учащихся через использование мультимедийных средств в обучении иностранному языку;
- создание условий для развития и воспитания в ребенке благородного человека путем раскрытия его личностных качеств, становления его познавательных сил.
Задачи:
- активизировать использование учащимися лексического материала по теме «Мой друг»;
- совершенствовать навыки говорения на основе применения технологии коммуникативного обучения;
- совершенствовать навыки аудирования иноязычной речи;
- формировать навыки работы учащихся с мультимедийными презентациями;
- воспитание толерантного отношения к окружающим.
(На доске посередине силуэт человека, записана тема “A True Friend”, слева помещен лист с новыми фразами: to become better (стать лучше), to have a role model (брать пример), to have common interests/hobbies, to overcome own backgrounds (исправить недостатки); справа – опорная фраза: I think, a true friend must be… Дети заходят в класс под музыку песни о дружбе и проходят на места)ХОД УРОКА
учитель ученик
I. Оргмомент.
1.Hello, friends! Nice to meet you! Sit down, please! How are you today?
Do you know the music? What is its name? It’s a song about friendship, isn’t it?
So, guess, what we are going to do at the lesson today?
2. Look! We have some guests at the lesson. They are your teachers and friends, too. Say “hello” to them!
(держу в руках лист с фразой “Don’t be afraid!”)
II. Ход урока.
1.Today we’ll speak about your friends and you’ll make a portrait of a true friend (указываю на доску). By the way, do you have a friend? What is his/her name? Is he/she your classmate?
2. What do you think – can parents be your friends too? Are you friends with your family? What can you say about your family?
Dima made up a story about his family. Look at the screen and listen to his story!
3. Do you agree with the statement:
“People can live alone without friends”?
OK, we’ll answer this question a bit later. And now we’ll play a game “Naughty kids”. (вызываю двух детей: один из них называет положительные черты характера человека, а другой – отрицательные. При этом они делают шаг навстречу друг другу. Побеждает тот, у кого в запасе остается слово, и он может ещё двигаться вперед, а другой – вынужден отступать).После игры я повторяю вопрос: Can people live alone? Why?
4. Why do people need friends? (привлекаю их внимание на доску и помогаю строить ответ)
5. Физкультминутка (под музыку песни о дружбе)
6. Помещаю на доске слова с позитивным значением черт характера: Use the phrase from the blackboard and say what an ideal friend must be.
7. There are a lot of proverbs about friendship. Make up and read one of them. (группе мальчиков и группе девочек даю конверты с разрезными пословицами. Они собирают предложения и читают ответы)8. Ann prepared a story about her friend. Listen to her and do the task on your sheets of paper.
Read what you know about Ann’s friend.
III. Подведение итога урока.
Friends, did you like the lesson? How are you now? Чему вы научились? Что нового узнали? Thank you very much for your work at the lesson. Good-bye! Приветствуют учителя садятся. С помощью карточек «Настроения» отвечают на вопрос.
It’s from the cartoon “the Bremen Musicians”.
We are going to speak about friends and friendship.
Дети приветствуют гостей и читают на листе фразу.
Отвечают.
Yes, of course.
My family is friendly.
My family is very close…
Дети смотрят и слушают презентацию ученика.
Класс, следя за игрой, повторяет изученную ранее лексику.
Of course, not. When people are rude, impolite, cruel or unsociable they are usually alone.
People need friends to become better, to have a role model, …
I think, a true/ideal friend must be intelligent, trustful, careful, …
Работают в группах.
Слушают рассказ и заполняют пропуски в предложениях задания.
Читают полученную информацию.
Рефлексия.
Приложение.
Фото с силуэтом человека.
Фраза “Don’t be afraid!”
Лист с фразами и переводом: to become better (стать лучше)
to have a role model (брать пример)
to have common interests/hobbies
to overcome own backgrounds(преодолеть недостатки)
Фраза “I think, a true friend must be…”
2 конверта с разрезными пословицами:
“A Friend In Need Is a Friend Indeed”
“Friendship Is a Doing Thing”.
Смайлики с настроением.
Примерный рассказ о друге для аудирования:
My Best Friend.I’ve got a lot of friends, but the best one is Yulia. We’ve been friends since our childhood. My friend lives rather far from Muravlenko, in my native town of Kogalym. Yulia is also 11. she does swimming and, I think, she’s a good swimmer. She is a very interesting person: she’s fond of reading. Her favourite genres are books about animals, adventures and discoveries. That’s why she is a clever and bright student at school. Yulia is always ready to help me and other classmates with the studies. She is trustful and can keep secrets. She’s light to deal with. Sometimes she is shy, she never tells lie, she’s honest.
Yulia has got pets: hamster Shustrik and a naughty kitten Musya. Yulia loves them very much and is careful about them.
Yulia lives in a friendly family. She always helps her mother about the house because she’s a hard-working person. My friend is beautiful: she is a rather tall, slim, blue-eyed, dark-haired girl. I like her very much and wrote a poem about her:
She is nice, she is bright,
She is clever, she is light.
She is beautiful and kind,
Helpful, careful but shy.
She is honest, friendly, brave,
Trustful, generous and safe.Задания для аудирования:
Listen to the story and fill in the gaps:
Ann has a …
Her friend is …
She is …
She lives in …
Her hobby is …
Julia has pets: a … and a …
She is …, …, … and …
Фонограммы детских песен о дружбе.
Приложение №2 Презентация “My Family” и примерный рассказ:
This is my family. We are four: Mum, Dad, my elder sister and me. I am Dmitriy. My surname is Tikhomirov. I’m 11 and I’m a student of the 5th Form. I’m a tall boy with a blond hair, blue eyes a straight nose. I am good at studying at school and I’m fond of it. My favourite subjects are English and Maths. My hobby is sports and Arts. I’m keen on playing basketball and drawing.
My Dad is Vladimir. He is an oilman. His hobby is swimming and fishing. My Dad is a good driver, too. We have a big nice car and often go on a picnic together. My Dad is my best friend.
My Mum Olga is a teacher of English. She is always busy with her work but she is a good housewife. Mum is fond of flowers, cooking and writing poems. Mum always helps me when I need help. She is a friend indeed.
My elder sister Dasha is 20. She’s a student and studies Economy at the university. My sister is beautiful, clever and hard-working. Dasha is fond of reading and travelling. She travels much and tells me a lot of interesting. We are best companions.
This is what I want to tell you about my family. You see how friendly we are and I’m proud of it.