Урок по чтению на тему ?азына к?терген бала(4 сынып)
Күні: 29.11.2014 ж
Сабақ жоспары: ана тілі пәні Сыныбы: 4 «Ә»
Тақырыбы: Әнуар Жапаров «Қазына көтерген бала»
Мақсаты: Білімділік мақсаты:Оқушыларды Қ.Сәтбаевтың өмірі жайлы әңгімемен таныстыру; Дамытушылық мақсаты: Қ.Сәтбаев есімімен байланысты кен орындарын білгізу,оқушыларды ізденуге, ойлауға жетелеу; көркем сөйлеу іскерлігін арттыру, танымын, елестету, сезіну қабілетін дамыту;
Тәрбиелік мақсаты: Туған ел байлықтарын қорғауға үйрету,ұлы адамдар өмірін үлгі ету;
Қолданатын модульдер:
1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер.
2.Сыни түрғыдан ойлау.
3. Оқытудағы ақпараттық -коммуникациялық технологияны пайдалану.
4. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
6.Оқытудағы басқару және көшбасшылық.
7.Талантты және дарынды баланы анықтау.
Сабақ түрі: топтық және жұптық жұмыс.
Сабақ типі: Жаңа сабақ .
Стратегиялар, әдіс-тәсілдер: Сергіту сәті «Шаттық шеңбері» жылы лебіздерін білдіреді.
Топтастыру( математикалық фигуралардың түстерімен мозайка қиылған суреттер бойынша)
«Қоржындағы сұрақтар», «Көршінді тексер», «Ойлан-бөліс-талқыла», «Бәйге», «Адасқан сөздер»
Күтілетін нәтиже:
- мәтінді талдай алады;
- тапсырмаларды толық орындай алады;
- автордың ойын таба алады.
Сабақ кезеңдері
Уақыты Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
Кіріспе бөлімі
Сабақтың басталуын ұйымдастыру
3 мин
БІЛУ
Қажетті өткен тақырыпты қайталау
11 мин Психологиялық көңіл-күйді реттеу. Мақсаты: жағымды эмоция орнату.Армысың, сұлу күн
Армысың,ашық аспан
Қайырлы күн,баршаға!
Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар және бүгінгі сабағымыздың көрермеңдері. Оқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру.
Мұғалім оқушыларға сәттілік тілейді:
Күннін шуағындай жылу тілеймін.
Қажымас қайрат тілеймін.
Таудай талап тілеймін. Сәттілік тілеймін.
Топқа бөліну
«Мозайка» суреттер қиындыларымен
Мақсаты: серіктестік қарым-қатынас жасауға ыңғайлы орта құру.
Оқушылар топта тұрған балалармен қолдарын ұстап алақан жылуы арқылы бір-біріңе жылы лебіздер айтып,сабағымызды бастайық.
1топ,2 топ,3 топ,4 топ.
Топтасады
1топ-«Ойшылдар», 2топ-«Тапқырлар», 3 топ-«Білімділер», 4 топ-«Алғырлар».
Әр топтан топ басшысы топтарға жылы лебіздер айтады.
Сабақтың ұраны:
Білекті бірді жығады,
Білімді мыңды жығады.
1 –аялдама:
1.«Қоржындағығы сұрақтар әдісі» бойынша үй жұмысын тексеру.
Сұрақтар қою.
1*.Мәтін неге жусан иісі деп аталған?
-Аянның Жусанды төбеге оралады деп тосу.Туған жерге деген ыстық сезім.
2*.Жусан иісіндегі кейіпкерлерді ата.
-Аян,Бапай,Есікбай.
3*.Жусан иісі мәтінін қандай бөліктерге бөлуге болады?
-а)Аянның қаралы қағаз алуы
ә)Аянның реніші
б)Аянның балалар үйіне кетуі
в)Достарының аянды еске алулары.
4*.Аянды қайда жібереді?Неге жібереді?
-Балалар үйіне жібереді.Себебі ол жетім қалады.
Әр топтан бір-бірден мазмұндау.?
Мақсаты: оқушылардың өткен сабақтан алған білімдерін жинақтау, қорытындылау, бекіту, оларды жылдамдыққа, ептілікке, алғырлыққа үйрету.
2-аялдама
2.Интербелсенді тақтада Қ.Сатбаев туралы бейнетаспа қарау.
Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы:
Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай екен? Кім туралы өтеміз?
-Қаныш Сатбаев туралы. Қазына көтерген бала.Авторы Әнуар Жапаров.
Мақсаты қандай болады?
Білімділік мақсаты:Оқушыларды Қ.Сәтбаевтың өмірі жайлы әңгімемен таныстыру; Дамытушылық мақсаты: Қ.Сәтбаев есімімен байланысты кен орындарын білгізу,оқушыларды ізденуге, ойлауға жетелеу; көркем сөйлеу іскерлігін арттыру, танымын, елестету, сезіну қабілетін дамыту;
Тәрбиелік мақсаты: Туған ел байлықтарын қорғауға үйрету,ұлы адамдар өмірін үлгі ету.
3<x<5 3
3
(3;5)
3<x≤5 5
5
(3;5]
3≤x<5 [3;5)
3≤x≤5 [3;5]
x<5 (-∞;5)
x≥-7 [-7;+∞)
Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Сан аралықтары». (оқушылар тақырыпты өздері айтады)
Сабақтың мақсаты: Оқушыларды теңсіздіктер шешімін сан аралығымен жаза білуге, координаталық түзуде кескіндей білуге қалыптастыру.
Оқушылар сәлемдеседі, өзара мұғаліммен көңіл күйімен бөліседі, жылы лебіздер айтады бір-біріне
Оқушылар өткен білімді еске түсіреді.
Әр топ сұрақтарға жылдам жауап беру тиіс.
ЖЕ,ОЖТ
Оқушылар қоржындағы сұрақтарға жауап беріп үй жұмысын қорытындылайды.
1*.Мәтін неге жусан иісі деп аталған?
-Аянның Жусанды төбеге оралады деп тосу.Туған жерге деген ыстық сезім.
2*.Жусан иісіндегі кейіпкерлерді ата.
-Аян,Бапай,Есікбай.
3*.Жусан иісі мәтінін қандай бөліктерге бөлуге болады?
-а)Аянның қаралы қағаз алуы
ә)Аянның реніші
б)Аянның балалар үйіне кетуі
в)Достарының аянды еске алулары.
4*.Аянды қайда жібереді?Неге жібереді?
-Балалар үйіне жібереді.Себебі ол жетім қалады.
Әр топтан бір-бірден мазмұндау.?
Бағалау:Қолпаштау
Сұрақтар қою:1.Бейнефильмде не көрдіңдер?
2.Кім туралы айтылған?
3.Қаныш С. Кім?
Бағалау: Басбармақ арқылы бағалау.
СТО,ОүБОБ,АКТ,ТжД,
Тұсау кесер бөлімі
ТҮСІНУ
5 мин.
Талдау
5 мин 3-аялдама:
Мәтінмен жұмыс:Мәтінді оқып шығу.Түртіп алу. «+», «-»Сөздікпен жұмыс жасау. Бөлікке бөлу.Әрбір бөлікке ат қою.
4-аялдама:
«Бәйге» әдісі бойынша жұбына әңгімелеу.Топта талдау,топтарға сұрақ дайындау.Басқа топқа барып әңгімелеу.Қысқаша мазмұнын айту
Бөлінген бөліктер бойынша тапсырмаларды орындау.
1.Мәтінді оқып шығады.Сөздікпен жұмыс жасау.
Бөліктер:Болжамды түрде:
1.Құпия қапшық
2.Табиғат көрінісі бейнеленген сурет
3.Ұстаздың қуанышы
4.Қанышты еске алу.
Бағалау:Бағдаршам арқылы топтар бір-бірлерін бағалайды.
Топтар сұрақтар дайындау:
Балалар қапшықтың ішінде не бар деп ойлады? Неліктен?
Қапшықтың ішінен не шықты?
Қаныш қандай сурет салған екен?
Оның әр нәрсені білуге ынтазар бала болғанын неден аңғаруға болады?
Әңгімеден Қаныштың бойындағы қандай қасиеттерін байқадыңдар?
Қаныш туралы ұстазы не деді?
Қаныш тастарды неге әкелді деп ойлайсыңдар?
Бағалау:Жұбын бағалау.(кесте боынша)
Жұбыңның түсінігін қаншаға бағалар едіңіз? Осы бағаны неліктен таңдадыңыз? СТО,ОүБОБ,ТжД,
Негізгі бөлім
ҚОЛДАНУ
14 мин
Сергіту сәті. Мақсаты:
5-аялдама:
«Ойлан-жұптас-бөліс» стратегия. Мақсаты:
топтық білімді жинақтау,ынтымақтаса жұмыс жасай отырып, өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету.Әр топ мүшелері берілген тапсырмаларды орындайды.. Содан соң топтан бір-екі оқушы шығып, тапсырманы қалай орындағандарын айтады.
Тапсырма орындау.Постер жасау
1-топ:Қаныш Имантайұлы Сатбаев туралы кластер құрау.(Ғаламтордан мағлұмат алу)
2-топ: Мәтіндегі Қ.Сатбаев туралы салған суретті тауып, түсіндіре алу.(Кітаптан)
3-топ: Кесте толтыру.(Қ.Имантайұлына)
4-топ: Мәтінге композиция құру.(Сұрақтарға жауап бере отырып) Мақсаты: Ойды және дене мүшелерін сергіту
«Музыкалық әуенімен ».
1.Құпия қапшық
2.Табиғат көрінісі бейнеленген сурет
3.Ұстаздың қуанышы
4.Қанышты еске алу.
Топпен бірігіп жұмыс жасайды.Топтар бір –бірін тексереді
СТО,ОүБОБ,ТжД, ОБ жК
Бағалау:Түсті стикерлермен бағалау.
Жинақтау.
4 минут
6-аялдама:
«Адасқан сөздер»әдісін орындау.
1-топ:
1.Әлгі бала қаптың аузын ашып,қолын салып жібереді де,......алып шықты.
2.Суретті ......алып қарай бердім.
2-топ:
1.Жолда ......... өндіріске соқтым.
2.Бәрі де ......өміріне таңырқай қарап қызықтай бастады.
3-топ:
1........жайлы ұзақ айтуға болады.
2.Кейін де ұзақ келмей жүріп,....бір соқса,төбем еөкке жететін.
4-топ:
1.Көптің ішінен кішкентай........көрінбейді.
2 ........мені тыңдап тұрып,төмен қарап қысыла түсті. Топтар адасқан сөздерді қоя отырып мәт
Жауап парағы арқылы тексеру.Топтар өздерін тексереді толықтырады.
Бағалау:Бағдаршам
СТО,ОүБОБ,ТжД, ОБ жК
Қорытынды бөлім
БАҒАЛАУ
Рефлексия
2мин Стикер арқылы сабақта не ұнағанын жазу.Тағы не білгісі келеді? Оқушылар сабақта алған әсерлерін жазады.
Бағалау парағы
1ұпай- «3», 2 ұпай-«4», 3 ұпай-«5»
№ Аты-жөні Білу
Түсіну
Қолдану
Талдау Жинақтау Қортынды баға
Үйге тапсырма
1 мин Бет 104-106 оқу, класер құру,композиция құру.