Безсполучникове складне речення. Змістові відношення між частинами БСР
ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ
УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ У 9-А КЛАСІ
Тема: Безсполучникове складне речення. Змістові відношення між частинами БСР
Мета: дати учням загальні уявлення про безсполучникове складне речення (БСР), вчити знаходити БСР у тексті, визначати його основні ознаки, смислові відношення між частинами БСР; розвивати вміння правильно будувати речення такого типу; виховувати повагу до традицій різних народів.
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Запитання до учнів?
Яке речення називається складним?
Розглянути схему «Основні групи складних речень» і з’ясувати, яка з цих груп ще не вивчалася учнями (це безсполучникові складні речення).
13 SHAPE \* MERGEFORMAT 1415
ІУ. СПРИЙНЯТТЯ І ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
На підставі наведеної вище схеми відповісти на запитання:
Чим відрізняються безсполучникові речення від сполучникових?
Якими засобами виражаються смислові відношення у складних безсполучникових реченнях?
Яку роль відіграє інтонація у складних безсполучникових реченнях?
Порівняти різні типи речень. Які з них – складні безсполучникові? Чим вони відрізняються від сполучникових і чим близькі до них? Як вимовляються?
Вітер війнув, і посипалося листя з клена. Вітер війнув посипалося листя з клена. Коли вітер війнув, посипалося листя з клена. Вітер війнув – посипалося листя з клена. Посипалося листя з клена, бо вітер війнув. Посипалося листя з клена: вітер війнув.
Опрацювання теоретичного матеріалу за підручником § сторінка
ІУ. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Практична робота
Визначте смислові значення між частинами БСР.
Защебетав соловейко – пішла луна гаєм (Т.Шевченко)
А ще таку я вирізьблю картину: зі всіх дворів збігається рідня. (Ліна Костенко)
Ще сонячні промені сплять – досвітні огні вже горять. (Леся Українка)
Раніше встанеш – більше діла зробиш. (Нар.творч.)
Яблуками ласують вивірки, їх носять в нори і миші. (З газети)
Мені відкрилась істина печальна: життя зникає, як ріка Почайна (Ліна Костенко)
Виконати вправу № сторінка .
Пояснити смислові зв’язки між частинами безсполучникових складних речень (одночасність, сумісність, послідовність дій). Як пов’язані між собою за змістом?
Техесенько вітер віє, степи, лани мріють. Між ярами, над ставами верби зеленіють (Т.Шевченко). З осокорів тихо сіяв морозний пил, галасувала навколо снігової баби дітвора; дзеленчав шкільний дзвінок. (Ю. Збанацький) На деревах бруньки лускаються, листячко розгортається. Сонце уже дуже пригрівало; запарувала земля, потім прокинувся, дмухнув вітер. (П.Дорошенко)
Висновок: складні безсполучникові речення емоційніші, інтонаційно багатші від складносурядних і складнопідрядних. Тому вони частіше вживаються в розмовному та художньому стилях і майже не застосовуються в науковому.
Творча робота
З простих речень утворіть БСР
Весело бриніли набубнявілими гілками осокори.
Задумливо погойдувала обважнілими косами береза.
Світило сонце.
Парувала земля.
У долинах рік стоять тумани.
Важкі хмари пливуть над селами і хуторами.
Доповніть уривки так, щоб утворилися БСР. Зважайте на типи смислових відношень між частинами, подані в дужках. Прочитайте утворені речення, правильно їх інтонуючи.
Мова наша є таємницею (доповнення)
Людина створила мову (протиставлення)
Святі слова, рідна мама і рідний тато, рідна мова і рідна школа тримають нас на світі (причина)
Отже, найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова (причина).
Виконати вправу № сторінка
Написати невеликий твір-мініатюру на тему «Свято жінок у моїй сім’ї», використовуючи тільки безсполучникові речення. Визначити смислові значення між частинами БСР.
У. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Фронтальна бесіда
Що таке безсполучникове складне речення?
На які основні групи поділяється БСР?
Які смислові зв’язки властиві безсполучниковим реченням?
Яку роль відіграє інтонація у БСР?
Практична вправа
Скласти 5 БСР з різними смисловими значеннями між частинами БСР.
УІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Вивчити теоретичний матеріал підручника § , сторінка
2. Виконати вправу № , сторінка
Безсполучникові.
Засіб зв’язку: інтонація
Складні
речення
Сполучникові.
Засоби зв’язку:
сполучники або сполучні слова;
інтонація
Складносурядні
Складнопідрядні