?дебиеттік о?у 4 класс.Тема:Алдарк?се мен Шы?бермес Шы?айбай.
Пәні Әдебиеттік оқу
Тақырыбы Алдаркөсе мен Шықбермес Шығайбай
Мақсаты Аңыз жанры туралы түсінік қалыптастыру; тіл байлығын дамыту, іздену, ойлау, өздігінен тұжырым жасауға баулу.
Міндеті Халық ауыз әдебиетінің бірі аңыз жанрының ерекшелігімен таныстыра отырып, оқушыны адалдыққа, батылдыққа, нысапшылыққа тәрбиелеу;
Күтілетін нәтиже Аңыздың негізгі идеясын таба білеміз,білім, білік, дағдылары қалыптасады. Сөйлеу тілдері дамиды.
7 модульдің қолданылуы АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық” Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту,Талантты,дарынды балалар
Қолданылатын әдіс-тәсілдер Ой қозғау,постер,Глоссарий,Венн диаграмма,Егерде мен....
Қолданылатын ресурстар Маркерлер, тақта, стикерлер,суреттер
Сабақ кезеңдері Тапсырма Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті
І.Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз. Қайырлы күн!Біз сәлемдесіп аламыз, Мақсатымыз- білім алу, Міндетіміз- еңбектену Еңбектену арқылы «5»- ке қолды жеткізу! Топқа бөліну.
Топбасшысын сайлау
Бағалау парағын толтыру,бағалау
ІІ.Үй тапсырмасы
Білу Ой қозғауҚорқытты қандай сауалдар көп ойландырды?
Қорқыт түсінде нені көрді?
Өлім туралы ойлануға бола ма?
Аңыз деген не?
Кімдер туралы аңыздар білеміз? Әр топ сұраққа жауап
береді
ІІІ.Қызығушы
лығын ояту Әңгімеге тарту
Алдаркөсе туралы не білеміз?
Бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы:«Алдаркөсе мен Шықбермес Шығайбай» Сабақта біз: Халық ауыз әдебиетінің бірі аңыз жанрының ерекшелігімен танысуды жалғастырамыз. Аңыздың негізгі идеясын таба білеміз.Өзбетінше және топпен ойлауды, ізденуді үйренеміз Балалардың назарын жаңа сабаққа аудару
ІҮ.Жаңа сабақ
Мағынаны тану
Түсіну Түсініп оқу
Постер
Глоссарий
Дарынды
Оқулықпен жұмыс
Бөлімдерге бөлуп оқыту: 1,2,3 бөлім
Балалар іштей оқыту
1 топ 2-шіге
2 топ 3-шіге(ақылдаса отырып бір баға қояды)
Не үшін баға қойғанын түсіндіреді
Тақтадан талдау,түсіндіру
Тауы шағылыпты-іске аспапты
әккіленіп алған-куланып алған
түзге-далаға
тулақ- төсеніш ретінде қолданылатын, жүні алынбаған мал терісі
Теңеу дегеніміз екі нәрсенің ортақ сипатын,белгілерін табу,ұқсату Балалар іштей оқиды
Әр топ оқыған бөлім бойынша сурет салады
қорғайды.
Постерлерді ауыстырып, бағалайды
Талдау,түсіндіру
Теңеуге:
Алдар Шығайбайдың үйіне кіріп келгенде , жасырып үлгеген тамақтарды нелерге теңеген?
Қолдану Сұрақтар
Үлгерімі төмен
Беинетаспа «Байдың сияпаты»
24 серия Әр топқа 1 сұрақтан тарату
1) Аңыздың басында Шықбермес Шығайбай туралы оқығанда ,көз алдыңа қандай адам елестеді?
2) Шықбермес Шығайбайды алдау үшін Алдар қандай құлық ойлап тапты?
3) Шығайбайдың үй іші түгелімен сараң адамдар екенін олардың қандай әрекеттерінен байқауға болады?
4) Бүгінгі күні Шығайбай секілді адамдар бар ма?
3 мин
Әрі қарай не болғанын білеміз бе? Топпен жұмыс жасау
Сұрақтарға жауап беру
Балалар мұқият қарайды
Талдау «Венн диаграмма»
әдісі
1) Алдаркөсе мен Шықбермес Шығайбай бұл не.......?
2) Байдың сыйапаты деген не.....?
3) Мазмұны бір-біріне ұқсай ма? Қалай басталады?
Не ортақ?
5) Аңыздағы кейіпкерлер?/ кімдер
Мультфилемдегі кейіпкерлер?
6) Екі әңгімеде жалпы Алдар қандай ?
7) Ал Шығайбай қандай? Ортақ ұқсастық:
Алдардың қулығы
бай мен бәйбішенің сараңдық туралы
VІ.Ой толғаныс:
Жинақтау «Егер де мен…» әдісі Оқушыны қиял әлеміне самғатып, шығарма соңын өз еркінше аяқтауға мүмкіндік туғызатын әдіс. Алдар болсам,
Шығайбай болсам
Бағалау Критеримен бағалау Топ жетекшісі бағалайды
Рефлексия Екі жұлдыз, бір тілек Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну Ұсынылған стикерді толтыру
ҮІІ.Үй тапсырмасы 39-42 бет оқу,түсінік
5- тапсырманы орындау Бағалау парағы
Аты жөні Үй тапсыр
масы Түсініп оқу
Постер
Сұрақтарға жауап беру Венн диаграмма «Егер де мен…» Топ тәртібі Бағасы
Бағалау парағы
Аты жөні Үй тапсыр
масы Түсініп оқу
Постер
Сұрақтарға жауап беру Венн диаграмма «Егер де мен…» Топ тәртібі Бағасы