Конспект уроку з української літератури С.Ф.Черкасенко.Маленький горбань.Краса й незахищеність людської душі. Образ Павлика-душевно красивого й щедрого хлопчика


Тема: С. Ф. Черкасенко. «Маленький горбань». Краса й незахищеність людської душі. Образ Павлика – душевно красивого й щедрого хлопчика.

Мета : ознайомити учнів із ідейно-художнім змістом твору та образом головного героя; допомогти сформувати власні поняття про красу зовнішню та внутрішню;
розвивати творчі здібності, вміння осмислювати вічні поняття краси й потворності, висловлювати щодо цього власну думку;
виховувати кращі моральні риси людини – милосердя, людяність, доброту, співчутливість, здатність до співпереживання.
Теорія літератури: жанр та композиція твору, проблематика, образи.
Тип уроку: формування та вдосконалення вмінь і навичок аналізу твору та характеристики головного героя
Обладнання: портрет письменника, оцінювальні листки, мультимедійна дошка, дидактичний матеріал, схеми.

Не залежить доброта від росту,
Не залежить доброта від віку,
Доброта з роками не старіє,
Доброта, як сонце, гріє.
О.Жовнір

Хід уроку
І. Актуалізація
Створення позитивної атмосфери навчання.
Метод «Подаруй квітку».
Учитель Добрий день, діти. Я вас вітаю із чарівною квіткою в руках. Вона в мене невипадково. Це певний символ. Як ви думаєте, чого?
Учні Це символ краси.
Учитель Так, це символ краси, а ще й добра. Саме про ці поняття ми поговоримо на нашому уроці. Цю квіточку я дарую вашому класу на згадку про мене, про наш урок, нехай вона принесе вам гарний настрій, тепло та ніжність.
Сьогоднішню розмову я почну словами українського поета Олександра Жовніра, які будуть епіграфом нашого уроку. (Читає вчитель епіграф)
Як ви їх розумієте?
Відповіді дітей.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель На минулому уроці ви познайомилися з твором С.Черкасенка «Маленький горбань», а сьогодні ми осмислимо це оповідання і розглянемо таку тему: «Краса й незахищеність людської душі. Образ Павлика – душевного красивого й щедрого хлопчика». Запишіть у зошитах
Сьогодні ми, аналізуючи твір, розкриємо образ головного героя – душевно красивого і щедрого хлопчика Павлика, сформуємо власні поняття про красу зовнішню та внутрішню, розвинемо творчі здібності.
Зверніть увагу на проблемне питання. Прочитайте його (дитина читає вголос). Запам’ятайте, бо протягом уроку нам треба його осмислити і в кінці дати відповіді.
Проблемне питання
До кого треба проявляти виняткову доброту?
Учитель Я підготувала вам оцінювальні листки, які лежать у вас на парті. Протягом уроку ви будете записувати в них отримані на уроці бали. Вони і будуть вашими оцінками за урок.

ІІІ. Формування і вдосконалення вмінь і навичок
Учитель Зараз пропоную перевірити, як ви зрозуміли твір С.Черкасенка «Маленький горбань»
Метод «Мозкова атака»
Визначте жанр твору. (Оповідання)
Сформуйте тему твору. (Зображення страждання шахтарського хлопчика Павлика через вади здоров’я (горб), що сприяло негативному, зневажливому ставленню до нього сільських хлопців)
Яка ідея цього твору? (уславлення дитячої доброти, щирості; засудження жорстокості у стосунках між дітьми, ставлення до навколишнього світу)
Передайте основні події твору.
(Павлик – малий горбань, хлопчик-каліка, що живе в убогій шахтарській халупі разом із матір’ю-вдовою та дідом Антипом. Він тягнеться до дітей, хоче з ними гратися, ділитися своїми радощами, але зазнає від своїх ровесників лише зневаги і знущання. Тяжко переживає Павлик своє каліцтво, гірко доводиться його матері, захищає внука дід Антип. Життя не озлоблює їх, вони залишаються добрими й чесними, терпляче зносять біду)
Наш твір складається з певних частин. Прочитайте ці частини. (На мультимед. дошці записані частини)
Робота біля дошки
Завдання: спробуй визначити послідовність подій твору.
Що було на початку? Які події розвивалися далі? Що було потім? Чим завершився твір?








З яких частин складається твір?
Спробуйте сказати, яка частина буде зачином(1), розвитком дії(2), кульмінацією(3), розв’язкою(4).
Оцінювання

5.Ви всі прочитали твір С.Черкасенка, а чи були уважними, зараз перевіримо. Пропоную вікторину «Уважний читайлик» у вигляді тестів. Після виконання роботи ви зможете самі перевірити правильні відповіді, користуючись ключем. На виконання тестування даю вам
4 хвилини.
Тестові завдання
Перевіримо вашу роботу. Подивіться на мультим.дошку. Це правильні відповіді. Перевірте їх зі своїми. Якщо ваша відповідь співпала з правильною, то поставте +, якщо – ні, то -. Підрахуйте результати.
У кого вийшов бал високого рівня, підніміть руки. Достатнього?...
Перенесіть оцінку в оцінювальний листок.
(Самоперевірка. На мультим.дошці вказані правильні відповіді. Діти самостійно перевіряють тестові завдання, виставляють бали в оцінювальні листки).

Пригадайте героїв оповідання «Маленький горбань». Який персонаж є головним, а який другорядним? (Головний – Павлик, Захарко. Другорядні – мати, дід, дівчатка, Пронька)

ІV. Робота над характеристикою героя оповідання

Учитель Ви визначили, що головний герой Павлик. Спробуємо згадати, яким він постає у творі. Подивіться на таблицю. Серед числа правильних і неправильних відповідей спробуйте обрати ті, які дійсно притаманні зовнішності Павлика.
Вибіркова робота
Красивий

Бліде обличчя

Страшний, химерний горб

Дужий та сильний

Невеличка рідковолоса голівка

Веселі очі

Худі, гострі коліна

Журні сині очі

Ходив перехильцем, мов качка

Отже, ми залишили
Скажіть, наш Павлик зовні гарний, приємний? (Ні)
Чи однаково ставились до зовні непривабливого героя матір, дід, діти? (Ні)
Пропоную вам продемонструвати ваше домашнє випереджальне індивідуальне завдання. Ви повинні були скласти розповідь про Павлика від імені персонажів твору. Оцінюючи вас, я буду враховувати не тільки зміст характеристики, а й ваше вміння вжитися в образ персонажу.

Рольова гра
Отже, Павлик очима діда Антипа.
Мій онук Павлик – горбань. Мені боляче дивитися на його «худі, гострі коліна, великий химерний горб, невеличку рідковолосу голівку», на те, як він ходить, кумедно махаючи руками Ех, мати дала йому серце, та не дала вроди А нема вроди, нема й щастя. І за віщо покарав Господь? І неня ж гарна, добра людина вдалася, хай Бог дає на здоров’я. Вінце він, батько це через нього, п’яницю, Господь покарав калікою. Я дуже переймаюся майбутнім онука. Важко йому зараз серед бездушних дітей, нелегко буде жити і у жорстокому дорослому світі.
Я намагаюся не відпускати Павлика гуляти у хлопчаче товариство, тому що за великим Павликовим горбом діти ще не вміють побачити чудового серця його. Тому боюся, що пустуни зобидять хлопця: вже не раз доводилося мені, йдучи з роботи, рятувати Павлика й скубати за чуба напасників.
Оцінювання з коментуванням

Павлик очима матусі
Павлик – мій біль, моє щастя і горе. Мій соколик, мій синочок народився горбанем. Тяжко мені усвідомлювати це. Моя крихітка, моя кровинка, найрідніша людина – каліка. Але ж у нього добре чутливе серце! Ще зовсім маленьким він просив мене розповісти йому перед сном казку. Найбільше його вражала казка про Зайчика-Побігайчика. Його маленьке сердечко в покалічених грудях боляче стискалося від жалю до сердешного Зайчика, якого всі ображали. Лагідний, добрий, гарний світ казок зробив і думки Павлика лагідними, а серце чулим до всяких пригод, що траплялися створінням малим та беззахисним.
Оцінювання з коментуванням

Дівчатка про свого товариша Павлика
Ми любимо гратися з Павликом, тому що він дуже добрий, ніколи нікого не образить. З Павликом цікаво. Він знає багато казок, уміє цікаво їх розповідати. А ще хлопчик складає чарівні казки, в яких завжди перемагає добро.
Павлик не такий, як усі хлопці: в нього добре чуйне серце, він цінує усе прекрасне. Павлик любить звірят, пташок і плаче, навіть зомліває, коли при нім хто з хлопців розбиває яєчка або скручує голови горобеняткам.
Павлик - горбань, але ми не помічаємо його каліцтва. Ми бачимо його глибокі, розумні, променисті очі; в них – гарні-гарні думки і прекрасна душа цього хлопчика.
Оцінювання з коментуванням

А що ж скаже нам про Павлика Захарко?
Горбаня Павлика ми не часто беремо до своїх ігор. Він не може бігати так швидко, як ми; йому не подобаються наші розваги. Він, буває, кидається на нас з кулаками або ридає, коли ми розорюємо пташині гнізда. Тоді я можу дати йому по горбу. Хай іде жаліється дідові. А взагалі – йому з дівчатами гуляти, та й годі. Горбатий плаксій!
Оцінювання з коментуванням.
Герої твору нам охарактеризували головного героя. Зараз я пропоную послухати самого Павлика.
Розкажи нам, Павле, що сталося з тобою за вигоном. Що ти пережив? Чому ти пробачив своєму кривдникові Захарку?
Якось з хлопцями я пішов за вигін на панське поле шукати катран. Пронька і Захарко знайшли там гніздечко жайворонка та вирішили забрати пташенят від матусі-пташки. Я не міг цього допустити, тому ховав ці гнізда. Захарко, побачивши це, налетів на мене хижим звіром, огрів кулаком, а коли я впав, то придавив мене коліном і садив кулаками під ребра, під груди, по спині.
Коли опритомнів, то був вже вдома. Вранці дідусь привів Захарка, щоб я помстився йому за біль, який він мені наніс. Але я бачив, як злякався хлопчик, мені стало його шкода, боляче було дивитися на його заплакане обличчя. Я пробачив Захаркові, бо вірю, що він зміниться, стане кращим і ми потоваришуємо з ним. Я не можу відповідати на зло злом. Знаєте, як в Біблії написано? «Якщо тебе вдарили по правій щоці, підстав ліву. Люби ближнього свого, як самого себе». Захарко і я потоваришували.
Учитель. Дякую тобі, Павлусю.

Учитель Герої твору і сам Павлик нам дали можливість підійти до визначення внутрішніх душевних якостей головного героя. Давайте спробуємо скласти асоціативний кущ до поняття «Внутрішній світ Павлика».
Яким кольором позначимо внутрішній світ Павлика?
Жовтим. Чому? Що символізує цей колір?
Робота в групах
Пропоную попрацювати в групах. 1-й ряд – І група, 2-й – ІІ, 3-й – ІІІ. Визначення лідера. Він зможе призначити для відповіді члена своєї команди. Не дивлячись, що відповідати може тільки один учень, оцінку отримає вся група.
Завдання для всіх груп таке: виберіть серед наявних притаманні якості внутрішнього світу Павлика і методом «ПРЕС» доведіть, що він цією якістю володів.
Відповіді будуйте так:
Назвіть душевну якість.
Поясніть, чому ви так думаєте.
Наведіть приклади-аргументи з тексту.
Узагальніть свою думку, підсумуйте сказане.
(На дошку проектується слайд «Обґрунтуй думку»)
Я вважаю, що Павлусь .
Тому що
Наприклад
Отже
На виконання цієї роботи даю вам 3 хв.


Доброта, тому що вмів прощати зло. Наприклад, не помстився Захаркові за сильний біль, який причинив йому той. Отже, він мав велике, добре серце.


Мрійник, тому що любив уявляти щось незвичайне. Наприклад, дівчаткам подобалось слухати його цікаві побрехеньки чи довгі заплутані казочки. Отже, він маленький фантазер.


Розум, тому що мав повчальну, поважну мову. Наприклад, знав багато казочок, умів придумувати їх продовження. Отже, його можна назвати розумним.


Чуйність, тому що співпереживав навіть казковим героям. Наприклад, коли матуся розповідала казочку про те, як Лисичка забрала у Зайчика хатку, то Павлик плакав і уві сні допомагав Зайчикові. Отже, він був чуйним до скривджених.


Людяність, тому що любив матусю, діда, дівчаток, умів прощати навіть своїм кривдникам. Наприклад, до матусі звертався лагідно «неня», «ненечка», жодного лайливого слова не казав нікому. Отже, Павликові притаманна така якість – людяність.


Повага, тому що ніколи не ослухався дорослих. Наприклад, коли діти запропонували піти за вигін, він без дозволу діда не хотів туди йти. Отже, Павлик поважає своїх рідних.


Мужність, тому що не побоявся захистити скривдженого. Наприклад, коли Захарко бив Проньку, бо той не хотів гратися з ним в м’яча. Отже, Павлика можна вважати мужнім та сильним.


Терплячість, тому що зносив образи хлопців. Наприклад, його часто обзивали горбатим, плаксієм. Але хлопчик ніколи на зло не відповідав злом. Отже, Павлик був терплячим.

Учитель. Основними рисами, які допомогли Павликові перемогти злість, жорстокість і бездушність Захарка, були доброта та духовна краса.
З’ясуємо, лексичне значення цих понять.

Лексична робота
(Запис на мультим.дошці)
Добро – чутливе, дружнє ставлення до людей.
Духовна краса – сукупність ознак, притаманних людині з багатим духовним світом: доброта, чуйність, щедрість, милосердя, співчуття, толерантність.
Толерантність – терпиме, поблажливе ставлення до чиїхось думок, поглядів; сприйняття людини такою, якою вона є.

Дискусія
- Чи цінуєте ви доброту в людях?
- Чи хотіли б ви мати Павлика своїм другом? Чому?
- Чи доводилось вам переживати нещастя інших? Чи співчували, хотіли допомогти?
Учитель Я думаю, діти, ви погодитесь з тим, що письменник С.Черкасенко своїм твором «Маленький горбань» заслуговує на подяку за те, що він привернув нашу увагу до таких проблем, як вміння співпереживати, бути людяним, добрим. Тобто бережливо ставитись до слабших від себе, до інвалідів, розуміючи, що здоров’я – це божий дар і ми не повинні хизуватися ним перед слабшими за себе.
Напевне, не так уже й багато людей на світі, які живуть для блага інших.



Нині на жаль, здебільшого дбають про власний добробут. І на запитання, чи щасливі ви в житті, людина частіше відповідає негативно, бо не розуміє, що щаслива вже тим, що здорова фізично й розумово. А поруч із нами живуть люди, які не можуть пересуватися, бачити, чути, говорити, але інтересу до життя не втрачають, виявляють у собі
приховані таланти, знаходять бажання творити, хочуть бути потрібними суспільству.
3 грудня ми відзначали День людей з обмеженими можливостями. Ви могли бачити багато матеріалів про силу духу, життєві перемоги саме таких людей. Хочу зараз вам показати на мульт.дошці моменти неймовірних вчинків людей з обмеженими можливостями.
На фоні музики показ слайдів про досягнення людей з обмеженими можливостями
(Поетеса Ганна Дущак, яка через помилки лікарів багато років була прикута до ліжка; поет із Вінниччини Володимир Забаштанський замолоду втратив зір і обидві руки, але переміг свої вади, став членом Спілки письменників; переможець шоу «Голос країни» Іван Ганзера, який з дитинства втратив зір; учасники параолімпійських ігор
Про людей з обмеженими можливостями Веселівщини.

ІV. Підсумок уроку

Учитель. Давайте повернемось до нашого проблемного питання. Скажіть, до кого треба проявляти виняткову доброту? (До людей з обмеженими можливостями, до інвалідів, до людей похилого віку)
Учитель. Так, дійсно, ставитися до таких людей потрібно доброзичливо, не підкреслюючи їх вади, даючи зрозуміти, що вони рівні серед людей, до їх думок прислухаються, вони потрібна й цікаві не лише своїм рідним, а й друзям, знайомим і незнайомим.
Саме таке ставлення ми називаємо людяністю, гуманністю, милосердям, співчуттям, толерантністю.
Нехай добрими і милосердними будуть ваші серця!
Тож ніколи не забувайте творити добро,бо(читає епіграф уроку).
Я вам дякую за урок, за ваші міркування і вашу допомогу. Вашими оцінками є ті бали, які стоять в оцінювальних листках. На пам'ять дарую не лише квітку, але й буклети з яскравою назвою «Твори добро!».


Домашнє завдання : написати міні-розповідь «Чим мені сподобалось оповідання С.Черксенка «Маленький горбань?».
записати прислів’я та приказки про добро та милосердя.







2. Страждання Павлика через горб
Рішення дітей піти на вигін по катран

1. Знайомство з героями твору.

3. Сварка, побиття Захарком Павла за те, що останній боронив від знищення пташині гнізда.

4. Порозуміння між Захарком та Павлом



15