Математика 6-сынып. Саба? жоспары. Та?ырыбы: Бір айнымалысы бар сызы?ты? те?сіздіктер ж?йесі
Күні:
Сынып:
Тақырып: Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі
Мақсаттары: а) Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесінің шешімдер жиынын табуды және координаталық түзуде кескіндеуді үйренеді.
ә) Теориялық білімдерін практикада қолдана білу бейімділіктерін қалыптастырады. Есте сақтау қабілеттерін дамытады.
б) Топпен жұмыс істеуге, өзгенің пікірін тыңдай білуге үйрету. Пәнге қызығушылығын арттыру.
Көрнекілік: Үлестірме материалдар, бағалау парағы.
Сабақтың типі: Жаңа сабақСабақтың әдісі: Топпен жұмыс
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылардың сабаққа әзірлігін тексеріп, топқа бөлу, топ басшысын тағайындау.Бағалау шкаласын беремін.
II. Үй тапсырмасын тексеру
Үй тапсырмасының орындалуын тексеру./топ басшылары/
« Не білемін»
Санды теңсіздіктің қасиеттерін ата
Сан аралығының қандай түрлерін білесің?
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздік дегеніміз?
Теңсіздікті шешу дегеніміз не?
Мәндес теңсіздік дегеніміз не?
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктерді шешу жолы?
а=0 және в˂0 болса, теңсіздіктің шешімі қандай болады?
а=0 және в˃0 болса, теңсіздіктің шешімі қандай?
III. Қызығушылықты ояту
Есеп. Оқушы бүтін сан ойлады. Ойлаған санға оның 14 –ін қосса, 10-нан үлкен сан шығады. Егер ойлаған саннан оның 12-ін азайтса, 5-тен кіші сан шығады. Оқушы қандай сан ойлады?
Шешуі: х+14х>10х-12<5 , 54х>1012х<5 , 5х>40, х>8х<10 , 8˂х˂10, х=9.
IV. Жаңа тақырып. Мағынаны ашу
Әр топқа бірдей тапсырмалар беремін, оқушылар тақырыпты жұппен, содан соң топпен талқылап, өздері оқып меңгереді.
Ары қарай «Сұқ саусақ» стратегиясын пайдаланамыз. Бір топ ортаға шығып, қалған топтарға тақырыпты түсіндіреді.
Тапсырма:
1 – мысал. Оқушы 4 дәптер сатып алу үшін 200 теңгеден көп ақша төлейді.егер дәптердің бағасы 20 теңгеге қымбаттаса, ол 360 теңгеден аз ақша төлейді. Дәптердің алғашқы бағасы неше теңге?
Шешуі. х- дәптердің алғашқы бағасы
Есептің шарты бойынша: 4x>200,4x+20<360бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі құрылады.
Теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін жеке-жеке табайық:
4x>200, x>50 4x+20<360,x+20<90,
x<70.Теңсіздіктердің табылған шешімдерін бір координаталық түзуде кескіндейміз:
1517015272774191458025289621431802727742351626262835257050826283527792852330171685980262835354459828271333458153025913166911292652298800627277428091022727742600380292652240159830259121928762926522029708302591
1929130546100029711655461000138684011620500
50 70
Жүйедегі теңсіздіктердің екеуіне де ортақ шешімдер жиыны (50;70) аралығы (интервал) немесе 50<x<70.
Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешімі дегеніміз – жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысын тура теңсіздікке айналдыратын айнымалының мәндері
Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктердің шешімдерін табу үшін:
Жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін табу керек;
Табынған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндеу керек;
Координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табу керек.
Жүйедегі теңсіздіктердің барлығына ортақ шешімдер жиыны жүйенің шешімдері болады.
V. Дамыту кезеңі. Кубизм стратегиясын пайдаланамын
№1573 (ауызша), №1574, №1576
VI. Ой толғаныс. Семантикалық картаны толтырыңдар
-456113801700 Жауабы
Теңсіздіктер [-4;6] (5;7) Ø [-3;4) [-3;+∞)
3х<213х-6>9217805118524 4х+3<-13х+2>17223520149004 2х+7≥1х-3<124130073439 4х+9>-152-х≤518478572804
2х+3≥х-15х-22≤х+2184150117696 Сабақты қорытындылау: Топ басшылары оқушыларды бағалайды.
Үй жұмысы: №1575, №1581
Рефлексия.