Цикл уроків Множення десяткових дробів
Цикл уроків з теми
“Множення десяткових дробів”
математика, 6 кл.
Пояснювальна записка
Цикл уроків з теми “Множення звичайних дробів” розроблено згідно чинної програми з математики (12-річна школа), за підручником “Математика 6”, автори І. Янченко, В. Кравчук.
Знання, які набувають учні вивчаючи предмет “Математика” в 5-6 класах, є фундаментом для подальшого вивчення алгебри, геометрії, початків аналізу в старших класах.
Матеріал закладений в програму сприяє розвитку розумових здібностей (логічного мислення, алгоритмічної культури, пам’яті, тощо), формуванню пізнавальної та самоосвітньої компетентності, здатності адаптуватись до умов , що змінюються, ініціативи, творчості.
В основу розробки представленої системи уроків покладені діяльнісна, особистісно-орієнтована й аксіологічна моделі навчання.
Вчитель спрямовує діяльність на розвиток розумової і пізнавальної активності, скеровує діяльність учнів на набуття практичного досвіду, формування ключових компетентностей школяра.
В розробці уроків розкриті зміст навчального матеріалу кожного уроку. виділені його основні структурні елементи, зазначена мета, передбачені різні форми й методи роботи з класом на різних етапах уроку.
Враховуючи тему. над якою працює учитель, вікові особливості шестикласників, система уроків розроблена із застосуванням ігрової ситуації: подорож екіпажу (класу) на кораблі із червоними вітрилами в просторі математичного океану.
Застосування ігрової ситуації – допоміжний засіб для збудження пізнавального інтересу в процесі формування пізнавальної компетентності.
У представленій розробці вміщені уроки таких типів: засвоєння нових знань; формування вмінь і навичок; комбінований; застосування знань, умінь, навичок; узагальнення та систематизація знань і вмінь; контроль і корекція знань і вмінь.
Використані наступні дидактичні ігри «знайди помилку» , “дешифрувальник”, “рибалка”, “ялинкові прикраси”, “математичний турнір”.
Дібраний дидактичний матеріал сприяє формуванню пізнавальних інтересів, розумових здібностей, мотивує до вивчення предмету.
Здійснюється диференційований підхід до домашніх завдань.
Урок № 1
Тема уроку: Множення звичайних дробів
Мета уроку: сформувати в учнів уявлення про алгоритм
знаходження добутку звичайних дробів, виробити
вміння виконувати множення дробів;
розвивати вміння самостійно вивчати новий матеріал,
увагу, пам`ять;
виховувати культуру математичного мовлення і письма.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку.
Організаційний момент.
ІІ. Аналіз результатів контрольної роботи.
Учитель повідомляє учням оцінки за контрольну роботу й аналізує помилки. яких вони найчастіше припускаються.
ІІІ. Мотивація, повідомлення теми i мети уроку. Актуалізація опорних знань.
Вступне слово учителя.
Підсумки мети “Додавання і віднімання чисел” ми підвели. А зараз я пропоную вам відправитись в подорож на цьому чарівному кораблі під червоними вітрилами. Ми будемо членами екіпажу цього корабля. А ось і наш капітан (малюнок-макет). Як колись Христофор Колумб вирушив навколосвітню подорож, щоб знайти невідому ще тоді європейцям країну Індію, так і ми вирушимо в заочну подорож математичним океаном. А шукати ми з вами будемо знання з теми “Множення звичайних дробів”.
Ітак, повний вперед! Розпочинаємо першу подорож “Множення звичайних дробів”. Будьте уважні під час подорожі! Бо наприкінці ми повинні чітко усвідомлювати алгоритм знаходження добутку звичайних дробів. Навчитися виконувати множення звичайних дробів.
Та щоб вирушити в подорож, треба підняти якір. А на ньому 5 важких камінців. Їх можна прибрати. Відповівши на написані на них запитання:
як називають числа а, в, с – в рівності а – в = с
114300067945001417320159385008686801593850086868015938500 2)
аа = 0,3; Р - ?; S - ?
132588024765007772402476500
11430003175008686809461500
3) записати число 7 у вигляді неправильного дробу.
50292014986000
4) 0,6 Р - ?;S - ?
0,8
5) скоротіть дроби 10 ; 6; 18
12 24 27
IV. Вивчення нового матеріалу.
Камінці скинуті і тепер можна підняти якір. Повний вперед. Швидко летить корабель океанськими просторами. А ось острів.
5029207493000
2 Яку форму він має?
3Як знайти його площу?
4
Але ж ми не вміємо виконувати множення звичайних дробів. Допоможе нам навчитися цьому п. 12 нашого підручника.
(Діти самостійно знайомляться з розв’язанням задачі №1 стор. 66)
Вчитель: Острів, який зустрівся нам на шляху утворив проблему, яку ви самостійно розв’язали за допомогою підручника. Хто готовий відповісти на запитання:
- як виконується множення звичайних дробів?
(Учні відповідають на запитання )
Вчитель підводить підсумок.
Слова вчителя Запис на дошці і в зошиті
формула приклад
Добутком двох звичайних дробів є дріб, чисельник якого дорівнює добутку чисельників цих дробів, а знаменник – добутку із знаменників а . с а . с
в а = в . а 5 . 2 5 . 2 10
7 9 = 7 . 9 = 27
Щоб виконати множення звичайного дробу на натуральне число, досить натуральне число записати у вигляді неправильного дробу зі знаменником 1 і застосувати правило множення дробів. в а в а . в
а с = 1 с = 1 . с =
= а . в .
с 3 2 3 2 . 3
2 11 = 1 11= 1 .11 =
= 6 .
11
Вчитель вивішує на мачту корабля вимпели – підказки з формулами множення звичайних дробів.
297180050165 в а . в .
а с = с
00 в а . в .
а с = с
-4953050165а . с а . с
в а = в . а
00а . с а . с
в а = в . а
2-3 учня повторюють класу алгоритми множення.
V. Формування вмінь.
Вчитель. Завдяки острову, який ми зустріли, екіпаж познайомився з алгоритмами множення звичайних дробів. Вимпели, які майорять над вітрилами нагадують нам алгоритм. І ми можемо спокійно продовжувати подорож.
Учитель записує завдання на дошці, які необхідно розв’язати для формування знань. Завдання поділяються на 3 групи:
Завдання для юнг № 355 (а. б, в, 3, 4)
Завдання для досвідчених моряків № 356 (а, б, в. г)
Завдання для морських вовків:
2 15 8
а) 7 14 + 0, 3 16 9
2 3 7
б) 27 ( 3 ) 8
Під час розв’язування вправ вчитель звертає увагу, що треба шукати можливості скорочення перед множенням; відповідь записують нескоротним дробом
VI. Підсумки уроку:
1) Вчитель: Ось і підходить до кінця 1-й день нашої морської подорожі. Що ж нового ви вивчили сьогодні?
Фронтальна робота з класом:
Чи треба зводити дроби до НСЗ виконуючи множення?
Чи треба шукати можливості скорочення перед множенням дробів?
д/з І № 357 (а - с)
ІІ № 368 (а, б, г)
ІІІ № 376.
Повт. Закони множення в довідниках.
Інструктаж з виконання д/з.
Урок № 2
Тема уроку: Множення мішаних чисел
Мета уроку: сформувати в учнів уявлення про алгоритм
знаходження добутку звичайних дробів, виробити вміння
виконувати множення дробів. сформувати уявлення про
взаємообернені числа. розвивати пам’ять і увагу;
виховувати культуру математичного мовлення і письма
Тип уроку: формування вмінь і навичок
Хід уроку.
I. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми, цілей уроку.
Учитель: Ми розпочинаємо другу подорож під червоними вітрилами в безкрайньому математичному океані. Ця подорож має назву: “Множення мішаних чисел”. Під час подорожі ми повинні навчитися виконувати множення мішаних чисел, а також дізнатися які числа називають взаємооберненими
III. Перевірка Д/з.
Але перш ніж відправитись в подорож ми повинні підняти якор. Сьогодні на якорі 5 камінців.
№ 365 (а, б, г) – виконує учень на дошці
№ 376 - виконує учень на дошці.
картка з індивідуальним завданням – виконує учень біля дошки.
13716019240500
443484079375003611880793750027889207937500196596079375009601207937500 1 1 3 2 1
4 + 2 2 4 3 8
4069080228600023317202286000324612022860001417320228600050292022860002
Картка розвитку памяти та уваги – учні працюють на місцях.
Картка “швидкої допомоги” – учні працюють на місцях.
6-й камінець: дуже великий. Спробуємо зняти його разом
Фронтальна робота з класом:
фронтальна перевірка № 357 (а-с)
фронтальне опитування
алгоритм множення двох звичайних дробів. (вимпел вчитель вивішує на матчу корабля)
чи треба шукати можливості скорочення перед множенням?
Знайдіть відповідність.
3900170-1238251/100
001/100
457201301753/10 х 5/9
003/10 х 5/9
3900170628651/6
001/6
457201123953/5 х 10/12
003/5 х 10/12
39001707048512
0012
457201200156/7 х 14
006/7 х 14
3900170400051/2
001/2
4572089535(1/10)2
00(1/10)2
3900170-25400
000
45720469900 х 1/7
000 х 1/7
Подайте у вигляді добутку двох дробів числа
8/15 ; 4/9
Всі камінці зняті і ми можемо нарешті вирушати.
IV. Актуалізація опорних знань.
1) Вирушив корабель в подорож, а це що? На нашому шляху айсберги! Великі крижані глиби, які утворюються зі снігу.
2) Зіткнення з айсбергом може бути трагічним для корабля. А на айсбергах запитання. Якщо ми зможемо відповісти на запитання то уникнемо зіткнення з айсбергами.
пригадайте закони множення;
знайдіть зайвий дріб:
5/9; 2/7; 11/15; 5/3; 4/5 Чому?
перетворіть на неправильний дріб:
1 5/7; 4 1/5; 7;
скоротіть дріб.
16/14; 3/9; 40/42.
Вчитель: Айсберг ми обминули і перед нами відкритий океанській простір Повний вперед!
V. Новий матеріал.
1)Вчитель:
А попереду архіпелаг. На карті його немає. Який же він цікавий. Всі острови прямокутної форми.
4254500603252 2/5 х 5/12
002 2/5 х 5/12
2413000603253 1/18 х4
003 1/18 х4
444500603252 ¼ х 5 1/3
002 ¼ х 5 1/3
Найбільший з них має розміри:
2 ¼ х 5 1/3 .
Як знайти його площу? Може в кого-небудь є пропозиції?
Послідовність розмірковувань учнів (або пояснення учителя)
Ми можемо множити звичайні дробі. А чи можна мішане число перетворити на звичайний дріб? (можна).
А тепер виконаємо множення отриманих звичайних дробів за відомим алгоритмом!
2) Робота в парах: учні працюють з підручником потім один одному розповідають правило.
3) Наступний острів має розміри 3 1/18 х 9. Знайдемо його площу!Чи є у вас пропозиції?
Послідовність розмірковувань учнів (або пояснення учителя)
3 1/5 х 4 = ( 3 + 1/5) х 4 = 3 х 4 + 1/5 х 4 = 62 + 4/5 = 12 4/5;
16 х 4
3 1/5 х 4 = 16/5 х 4/1 = 5 х 1 = 64/5 = 12 4/5;
4)Розміри 3-го острова 2 2/5 х 5/12. Знайдіть його площу.
Послідовність розмірковувань учнів:
2 2/5 х 5 / 12 =12/5 х 5/12=1
Висновок: Числа 12 і 5_ – взаємообернені числа.
5 12
Вчитель пропонує учням дати визначення взаємообернених чисел.
Продовжить фразу: числа називають взаємообрененими, якщо ...
VI. Засвоєння вмінь
Вчитель: Архіпелаг ми з вами подолали і перед нами безкрайній океанський простір. Отримавши нові знання ми можемо продовжувати плавання, виконуючи завдання, які вже підготував для екіпажу капітан.
завдання для юнг № 353
завдання досвідчених моряків № 360 (а. б, д, е)
завдання морських вовків 1) № 380
2) Збільшиться чи зменшиться добуток двох чисел. Якщо одно
з них помножити на 3
VII. Підсумки уроку.
Вчитель: друга подорож добігає кінця, що нового ви сьогодні дізналися?
Д/з І № 357 (а-5)
ІІ № 363 (д, е)
ІІІ № 381
Повт. властивості додавання.
Інструктаж з виконання д/з.
Урок № 3.
Тема: Множення звичайних дробів.
Властивості множення.
Мета: продовжити формування вмінь і навичок виконувати множення
звичайних дробів; сформувати уміння учнів застосовувати
властивості множення для спрощення виразів і обчислень у
найбільш раціональний спосіб, контроль і корекція знань учнів.
розвивати пам`ять, увагу, навички самостійної роботи, навички
робити зі зразками.
виховувати культуру математичного мовлення і письма.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Повiдoмлення теми i мети уроку. Перевірка д/з.
Вчитель: Ми розпочинаємо третю подорож на кораблі з червоними вітрилами. Ця подорож має назву: “Множення звичайних дробів. Властивості множення” Під час подорожі всі члени екіпажу повинні остаточно засвоїти алгоритм множення звичайних дробів, а також навчитись застосовувати властивості множення для спрощення виразів і обчислень у більш раціональний спосіб. Наприкінці уроку ми напишемо самостійну роботу.
Вимпели, які супроводжують нас в подорожі ми вивісимо (учні повторюють алгоритм).
Сьогодні ми легко впораємось з підняттям якоря.
Знімати камінці ми будемо разом.
(учні обмінюються зошитами і здійснюють перевірку д/з свого сусіда. Самостійно, за допомогою записів на дошці, які учитель виконує заздалегідь, помилки виправляють олівцем)
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Вчитель: якір вільний від грузна і ми можемо вирушати в подорож. Айсбергів сьогодні не видно. Островів теж, може порибалимо?
Гра рибалки.
І тур. Вчитель пояснює правила гри до дошки виходять учні і дістають з “моря” макети риб, на яких написані числа. Треба:
1-й учень-рибалка: знайти пари взаємообернених чисел.
2-й учень-рибалка: розкласти риб по трьох кучках: мішані, дробові, цілі числа.
36842709842502/5*4*5/2
002/5*4*5/2
ІІ тур. Вчитель пояснює правила гри: до дошки по черзі виходять учні, дістають з “моря” макети риб, на яких написані приклади; приклади учні розв’язують усно. Якщо приклад роз”язано вірно, риба кладеться в кошик. Якщо ні – риба випускається в море. А вірну відповідь шукають класом.
-189230-6353*1/2*1/3
003*1/2*1/3
18173701123957/9*12/19*9/7
007/9*12/19*9/7
48272701847857*2/5*1/7
007*2/5*1/7
2676525130175
1/31*10*31
00
1/31*10*31
1016001435103/4*5/6*3/3
003/4*5/6*3/3
Питання до рибалок:
- Які властивості множення ви використовували.
-Чи спрощує обчислення використання законів.
IV. Засвоєння знань.
Вчитель: Сьогодні море на диво чисте. Плавання математичним океаном відбувається спокійно, без перешкод. Капітан корабля багато знає і підготував для нас цікаву розповідь:
1) (Розповідь про ніть Аріадни. Потім учитель пропонує учням самостійно знайти вихід із лабіринту, картки з лабіринтами роздають учням)
Вчитель: пошук вихіда з лабіринту, це пошук найбільш раціонального шляху. Ми теж повинні найбільш раціонально намагатися розв’язувати приклади. В цьому нам допомагають властивості множення.
Учитель ще раз нагадує учням про властивості множення, записує їх на дошці. ілюструє прикладом (діти працюють в зошитах)
властивості формула приклад
переставна а в = в с сполучна (а в) с = а (в с) розподільна а (в + с) = а в + в с Вчитель на мачту корабля вивішує вимпели-підказки:
-20193036195а в = в с
00а в = в с
416052036195а(в+с)=ав + вс
00а(в+с)=ав + вс
181737036195(а в) с == а (в с)
00(а в) с == а (в с)
V. Формування вмінь.
Самостійна робота.
Вчитель пропонує учням виконати самостійну роботу під час якої учитель надає консультації учням в яких виникають проблеми.
Завдання диференційоване:
юнги : № 370
досвідчені моряки: № 378 (а, е)
морські вовки: № 378 (з, и)
VI. Підсумки уроку (корабель в гавань)
Питання класу
Які властивості множення ми сьогодні використовували;
Для чого застосовують закони
Д/з І № 371
ІІ № 379 (а, в)
ІІІ № 379 (д, е)
Інструктаж з виконання д/з
Урок № 4
Тема: Задачі на множення дробів.
Мета: розглянути розв’язання різних типів задач, які
розв’язуються множенням дробів;
формування навичок практичного застосування отриманих
знань;
формувати пізнавальну компетентність учнів засобами
застосування ігрових ситуацій;
розвивати вміння працювати зі зразками, розвивати увагу,
вміння аналізувати, робити висновки;
виховувати культуру математичного мовлення, письма;
виховувати почуття відповідальності.
Тип уроку: застосування знань, умінь, навичок
Хід уроку.
І. Організаційний момент
ІІ. Аналіз самостійної роботи:
Учитель аналізує найбільш поширені помилки.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Перевірка Д/з.
Вчитель. Ми розпочинаємо 4 подорож на кораблі під червоними вітрилами. Ця подорож має назву “Розв’язання задач на множення дробів”. Давайте разом з’ясуємо чому ми повинні навчитися під час подорожі (За допомогою аналізу теми уроку і питань вчителя учні роблять висновки про мету уроку.)
Сьогодні ми легко впораємось з підняттям якоря. Знімати камінці ви будете індивідуально, за допомогою карток “швидкої допомоги”, які розкладені на партах (учні здійснюють перевірку Д/з, олівцем виправляючи помилки).
IV. Актуалізація опорних знань.
Вчитель: Якір вільний. Рушаймо в подорож. Що це в руках капітана - радіограма. Лише одно слово SOS. Це слово розуміють всі моряки - комусь потрібна допомога! Так, все зрозуміло: Допомога потрібна мешканцям острова Математика (слова зашифроване, діти відгадують)
Мешканці острова забули як виконують множення звичайних дробів і в їхньому житті виникли проблеми. Допоможемо? Тоді повний вперед.
1) А покі ми підпливаємо до острова повторимо відомі нам алгоритми множення, щоб нам не було соромно перед мешканцями острова. (робота в парах – учні один у одного перевіряють відомі алгоритми, підказки – вимпели – на мачту)
2) Капітан підготував сьогодні особливі завдання деяким членам екіпажу:
індивідуальні розвиваючі картки
індивідуальні картки швидкої допомоги (учні працюють самостійно на місцях)
3) А зараз невелике тестове завдання, щоб закріпити алгоритми множення на практиці
а б в
1 2
3 2 5 1 + 2
5 2
10
7 3
9 14 21
126 1
6 + 10
13
1 3
5 2 5 3
3 10 + 33
10 3
10
1
0,7 3 1
3 7
30 + 8
13
учні працюють самостійно, потім перевіряють правильність розв’язання за допомогою картки швидкої допомоги, яку на дошку вивішує учитель.
IV. Формування вмінь.
Вчитель. Перед нами остров. Ну що ж ми підготувались як слід, і я впевнена зможемо допомогти мешканцям острова. А ось і карта острова.
-15113010096500
4763770175895004763770425450043065704254500445897019494500430657042545002896870188595001537970163195001817370188595001360170188595001426845-22733000
289687093662500122047093662500-79883066992500263017051752500136017051752500-659130517525005525770631825005525770365125005525770479425004763770142875004306570142875004306570-9525003315970263525002896870263525001652270984250016776701238250015379702508250015125709842500137287098425001537970263525001372870250825001220470984250012141204127500-368309842500
На карті біля кожного об`єкта - картка з завданням.
Ц1на 1 кг яблук 4 ½ гр. Скільки коштує 2 кг.
2 1 5
Необхідно побудувати фундамент розміром 7 х 3 2 х 6 .
Знайдіть об`єм фундаменту.
Чи можна покласти в кімнату площа пола якої 6 м2 килим
1 9
прямокутної форми, одна сторона якого 2 3 м, а друга у 14 разів більше. 3 1
4) Туристи пройшли пішки 2 4 км, і проїхали автобусом 3 год. зі швидкістю 58 ½ км/г. Знайдіть, яку відстань подолали туристи.
V. Підсумки уроку (корабель в гавань)
які знання нам сьогодні допомогли розв’язати задачі
Д/з І № 400
ІІ № 401
ІІІ № 402
Інструктаж Д/з.
Урок № 5.
Тема: Задачі на множення дробів.
Знаходження дробу від числа і відсотків вiд числа.
Мета: досягти засвоєння учнями алгоритму знаходження
дробу від числа і відсотків від числа;
\ розвивати пізнавальну компетентність учнів засобами
дидактичної гри.
розвивати увагу, вміння аналізувати, робити висновки,
навички самостійної роботи.
виховувати культуру математичного мовлення, письма,
взаємодопомогу, колективізм.
Тип уроку – комбінований.
І. Організаційний момент.
ІІ. Пов1домлення теми мети уроку. Перевірка Д/з, актуалізація опорних знань.
Вчитель: Ми розпочинаємо 5 подорож на чарівному кораблі в океані математики. Ця подорож має назву “Розв’язування задач на множення дробів. Знаходження дробі і відсотків від числа”. Давайте разом з’ясуємо, що ми повинні вивчити під час подорожі (за допомогою аналізу теми уроку і питань вчителя учні роблять висновки щодо мети уроку)
Сьогодні ми визволимо якір разом (фронтальна перевірка відповідей Д/з.)
Вчитель вивішує вимпели–підказки. Одночасно повторюючи алгоритми множення звичайних дробів.
Знайди помилку:
28803603175001% = 0,01 = 1/100 + 50% = 0,5 = 5/10 = ½ +
5% = 0,5 = 5/100 = 1/20 – 25
0,05125% = 1,25 = 1 100 = 1 ¼ -
12% - 0,12 = 12/100 = 3/25 -
ІІІ. Формування знань учнів
1)Вчитель: можемо піднімати якір і вперед.
Сьогодні капітан підготував для нас не розповідь, а задачу:
Робінзон Крузо знайшов на острові 30 колосків. 3/5 з них він посіяв. Скільки колосків посадив Робінзон.
Рішення: I.1) 30 : 5 = 6 (колосків) становить 1/5 від 30
2) 6 3 = 18 (колосків) – становить 3/5 від 30
ІІ вираз30 3 3
(30 : 5) 3 = 5 = 30 5 = 18
Висновок: замість дій можна помножити число на дрiб.
ІІІ. 3
30 5 = 18 (колосків)
Геометрична інтерпретація
30
┌----------------------------------┐
26974801549400022402801549400017830801549400013258801549400086868015494000_________________________
└------------------┘
3
5
Ще одна задача від Капітана. Всім відомий Барон Мюнхаузен прожив 70 років. З них 0,7 років він присвятив мандрам. Скільки років мандрував Мюнхаузен?
(учні за допомогою питань вчителя розв’язують задачу і складають алгоритм знаходження відсотка від числа).
Робота з підручником (стор 73 - правило) і в парах - закріплення правил.
Вимпели-підказки з алгоритмами на мачту.
-5829308890Щоб знайти дрiб вiд числа, потрiбно число мпмножити на цей дрiб.
00Щоб знайти дрiб вiд числа, потрiбно число мпмножити на цей дрiб.
29349708890Щоб знайти вiдсотки вiд числа, потрiбно записати вiсотки у вигляді дробу i помножити число на цей дрiб.
00Щоб знайти вiдсотки вiд числа, потрiбно записати вiсотки у вигляді дробу i помножити число на цей дрiб.
IV. Засвоєння вмінь.
Перед нами чистий океанські простори і продовжуючи подорож капітан пропонує завдання
юнги 403 (а, г)
досвідчені моряки № 410 (а, в, г)
морські вовки № 417
V. Підсумки уроку (корабель в гавань)
Бліц тест : знайдіть від числа 15: 2/5; 0,3; 20%
поясніть.
Д/з І № 404
ІІ № 411
ІІІ № 418
3) Інструкції з виконання Д/з.
Урок №6
Тема уроку:Множення дробів. Систематизація знань учнів.
Мета уроку: узагальнення і систематизація знань учнів з теми
«Множення дробів». Розвивати вміння працювати
За зразком. Розвивати пізнавальну компетентність учнів
засобами дидактичної гри. Виховувати коллективизм,
почуття “команди”,культуру математичного мовлення і
письма.
Тип уроку:узагальнення і систематизація знань і вмінь.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель об`єднує учнів в групи таким чином, щоб до груп входили учні однакового рівня підготовленості.
ІІ. Об`явлення теми, задач уроку, мотивація. Сьогодні ми з вами вирушаємо в подорож океаном математичних знань. Ця подорож має назву “Множення дробів. Систематизація знань учнів”. Впродовж 5-ти днів ми під червоними вітрилами в математичному океані шукатимемо и знаходитимемо знання, щодо множення звичайних дробів. А сьогодні ми повинні систематизувати всі отримані знання, щоб фінальна подорож, тобто – контрольна робота пройшла вдало. І в майбутньому у вас не виникало проблем з множеннями десяткових дробів.
ІІІ. Перевірка Д/з.
Сьогодні ми визволимо якір, тобто перевіримо Д/з., вже звичайним способом – звіряючи те, що написано в зошитах зі зразками, розкладеними на партах.
IV. Актуалізація опорних знань. застосування знань і вмінь.
Сьогодні в нас на кораблі свято. Ми довго працювали, допомагали мешканцями острова, долали айсберги, тощо. А сьогодні свято – Морський математичний турнір. А нагорода найкращій команді – найвищі оцінки з математики. Розпочинаємо.
(Вчитель пояснює правила гри)
І тур (на столах у кожній групі лежать вимпели-підказки з алгоритмами . Вчитель пропонує запитання – кожна група піднімає алгоритм, який вважають вірним. Група, яка швидше за інших підніме алгоритм першою вивішує алгоритм на мачту корабля.)
алгоритм множення звичайних дробів;
алгоритм множення дробів на натуральне число;
алгоритм множення звичайних дробів на мішане число;
алгоритм знаходження дробу від числа;
алгоритм знаходження відсотків від числа;
закони множення
ІІ тур. (на столах у кожній групі лежать картки–відповіді на ті приклади, які усно пропонує розв’язати учитель)
2 3 5 7 2 1 1 3
5 7; 2) 9 8; 3) 3 7 3; 4) 9 5 9.
1 2 3
5) 3 від числа 15; 6) 2% від 50 ; 7) 3 2
ІІ тур. (групи отримують картки-завдання, яке розв`язують, слідкуючи за тим, щоб кожен член групи міг пояснити розв`язання) Завдання для груп – різнорівневе, але кожна картка має рівну кількість завдань. Розв`язавши одно з завдань група делегує учня, щоб той записав розв`язання на дошці. Перемагає група, яка без помилок і швидше за всіх розв`яже всі завдання.
І група:
3
1) Запишіть число обернене числу 5; 14.
1 8 8 3
Виконайте дії: 3 4 13; 15 4;
Знайдіть 30 % від числа 200.
8
Розв’яжіть рівняння: а) 15 х = 1.
3 16
б) х : 4 = 27.
ІІ група
5 7
Чи будуть взаємно оберненими числа: а) 7; 5;
10
б) 0,3 і 3
2 5 1
Обчисліть 2 3 + 6 1 2
Скільки становлять 33% від 800
4 49
Розв`яжіть рівняння: х : 2 7 = 50
ІІІ група
Чи будуть взаємно оберненими числа
1 1 2
а) 3 2 і 2 2; б)15,5 і 31;
1 2 7
Обчисліть:2 16 (3 5 – 1 10 ).
Сплав містить 9% цинку. Скільки кілограмів цинку у 270 кг. сплаву.
3 1 _5
Розв’яжіть рівняння: (х + 7 ) : 2 2 = 15
IV група
1 5 4
Запишіть числа, взаємно-обернені числам : 3; 2; 3 7; 9 і розташуйте їх у порядку зростання.
4_ 1 1 2
Обчисліть (4 9х + 3 6 ) 3 - 9 3х , якщо х = 2 5.
Сплав містить 36% заліза. Скільки кілограмів заліза в 320 кг сплаву.
2 4
Розв’яжіть рівняння: ( х – 5 5) : 0,2 = 9 .
V. Підсумки уроку
Підводячи підсумки уроку учитель називає переможців змагань. Роздає дітям на столи картки-інструкції, щоб діти могли перевірити якість виконаних вправ.
Д/з. І № 412
ІІ № 424
ІІІ 426
Інструкція з виконання Д/з.
Урок № 7.
Тема уроку: Множення дробів.
Знаходження дробу від числа
Мета уроку: перевірити якість засвоєння теми уроку;
провести корекцію знань і вмінь учнів.
Тип уроку: контроль і корекція знань і вмінь учнів.
Хід уроку.
Органiзацiйний момент.
Об’явлення теми та мети уроку. Актуалізація опорних знань.
Учитель:Сьогодні ми з вами завершуємо подорож на нашому чарівному кораблі. Мандруючи математичним океаном ми знайшли багато знань, навчилися застосовувати отриманні знання.
Пригадаємо що ми вивчили.
Учні повторюють всі алгоритми. Вимпели - підказки - на дошку.
А сьогодні капітан пропонує контрольне плавання.Кожен учень буде працювати самостійно, всi запитання, які у вас виникають, ви можете задати учителю. Контрольне плавання розпочинаймо.
Перевірка домашнього завдання.
(наприкiнцi уроку учитель збирає зошити i перевіряє д/з)
Застосування знань і вмінь учнів.
Самостійна робота.
Самостійна робота на 2 варіанта.
Завдання – тестові.
Виберіть правильну, на вашу думку, відповідь.
В а р і а н т 1
Виконайте множення :
2 3
5 7
5 6 14 5
А 10 Б 35 В 15 Г 21
Обчисліть
2 1
3 7 3
6 2
А 3 Б 7 В 7 Г 2
3. 1/3 від числа 15 дорівнює:
3 1
А 45 Б 15 В 5 Г 15
4. 55% від числа 200 становлять:
1
А 55 Б 100 В 110 Г 1 10
5. Розв”яжіть рівняння
8
15 х = 1
8 8 7 7
А 15 Б 1 15 В 1 15 Г 15
6. Автобус проїхав 120 км. Із них 5/6 по шосе, а решту – грунтівкою. Скільки кілометрів він проїхав грунтівкою?
1
А 119 6 Б 100 км
В 20 км Г 24 км
7 Спростіть вираз:
1 4 7
2 х + 5 х - 8 х
28 11 7_ 17
А 80 Б 15 В 2 40 х Г 40 х
Обчисліть:
4_
5а 3 15 b 3 с
49
А 5 abc Б 49abc В а р і а н т 2
5 7
7 8
12 12 35 40
А 17 Б 72 В 72 Г 63
1 3
9 5 9
3 27 3 2
А 5 Б 5 В 9 Г 45
3. ¼ від числа 16 дорівнює :
1 4
А 4 Б 64 В 10 Г 16
4. 33% від числа 800 становлять:
А 33 Б 80 В 264 Г 2640
7_
12х = 1
7 7 _ 5 5
А 12 Б 1 12 В 12 Г 1 7
6. Хлопчик прочитав 5/8 книжки, у якій 320 сторінок. Скільки сторінок йому залишилося прочитати?
3
А 319 5 Б 40
В 200 Г 120
5 7 11
24 х + 12 х - 36 х
1 22 35 2_
А 36 х Б 36 В 72 х Г 2 35 х
1 7 2
2 16 а 4b х 10 3 c
32 8
А 3 abc Б 3 abc
.
49
В 12abc Г 3 abc
Сплав містить 9% цинку. Скільки кілограмів цинку у 270 кг сплаву?
А 243 Б 2,43 кг
В 24,3 кг Г 23,4 кг
Розв”яжіть рівняння:
5 1_
х – 5/6 : 12 = 1 3
7 7 5 5
А 18 Б 1 18 В 9 Г 18 В 88abc Г 33 abc
9. Сплав містить 36% заліза. Скільки кілограмів заліза в 320 кг сплаву?
А 124,2 кг Б 1,252 кг
В 12,52 кг Г 115,2 кг
2 5 5_
х + 7 : 26 = 1 8
5 3 5 67
А 112 Б 1 12 В 16 Г 112
V.Підсумки уроку (корабель в гавань).
1)Учитель збирае зошити на перевiрку.
2) Д/з І № 416
ІІ № 422
ІІІ № 423
3) Інструкція з виконання Д/з.