Урок :Вид складнопідрядних речень

Українська мова
9 клас
Тема. Складнопідрядне речення. Види складнопідрядних речень, інтонація та засоби зв’язку в них.
Мета:
сформувати у дітей загальне уявлення про тему, навчити бачити явище цілісно, у взаємозв’язках;
дати опорні поняття, якими їм доведеться оперувати у межах теми;
розвивати усне мовлення, увагу, логічне мислення, уяву;
виховувати культуру мовлення.
Тип уроку: урок формування вмінь і навичок


Перебіг уроку

І. Організація класу
ІІ. Актуалізація опорних знань
1.Вправа на попередження типових орфографічних помилок
Словниковий диктант
Джміль, дзвінок, щільний, тьохкати, учень, пальця, рибалці, листок, деньок, веселий, вишневий, хлопця, улесливий, виїзний, агентство, шістнадцять, щастя, ванна, алея, тонна, синього, серйозного, знайомий, мільйон.
2. Повторення теми „Види складних речень”.
Інтерактивна вправа «Мікрофон»
(На таблиці написані питання, на які учні дають усні відповіді)
Які речення називаємо складними?
Які види складного речення вам відомі?
Сполучники сурядності поєднують
Сполучники підрядності поєднують
Чим відрізняються складносурядні речення від складнопідрядних?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Підготовка до сприйняття моделі складнопідрядного речення
Завдання: у поданих словосполученнях визначити головне і залежне слово, вказати вид словосполучення.

Яка?
х
Червона калина (Просте, іменникове, узгодження)

Х Звідки?
З’явитися з-за лісу (Просте, дієслівне, керування)
Як? х
Міцно зв’язаний (Просте, дієслівне, прилягання)

ІV. Оголошення теми, мети, завдання уроку.
Учні визначають цілі уроку:
визначення складнопідрядного речення;
як між собою пов’язані частини складнопідрядного речення;
розділові знаки в складнопідрядному реченні;
смислові відношення між частинами складнопідрядного речення.

V. Формування нових знань, умінь, навичок
Спостереження за інтонацією, будовою речень, смисловим зв’язком між складовими речення.

Вінок надії виплітали дівчата, яким не поталанило в коханні.
Які?

[ім], (яким)
Бувало і для того, щоб признатися в коханні нерішучому парубкові. Для чого?
[для того], (щоб)
Вважали, що любов прийде сама, коли такий вінок дівчина власноруч одягне на голову своєму обранцеві.
Що? Коли?

[], (що дієслово),(коли)
2. Бесіда.
Із скількох частин складається кожне із записаних речень?
Чи може кожна частина існувати як самостійне речення?
Визначте головні і підрядні частини, поставивши питання від головної до підрядної.
Чи схожі дані речення до словосполучень? Чим саме?
Визначте, де потрібно зробити паузу в реченнях
Які слова в реченнях виділяються логічним наголосом?
Де спостерігаються підвищення і зниження тону голосу.
Складання схем до речень
Робота з підручником
Опрацювання теоретичного матеріалу (с.35-40)
Виконання вправ на закріплення
а) Поясніть, чим різняться ці речення (усно).?

Як тільки зійшло сонце, хмари почали розходитися.
Хмари почали розходитися, як тільки зійшло сонце.
Хмари, як тільки зійшло сонце, почали розходитися.
б) Складіть схеми запропонованих речень.
Якщо зібрати сльози матерів,
Що пролились за дочок і синів,
Які навік у битвах полягли
І які за щастя юність віддали,
То море створиться від сліз отих.

в) лінгвістичний експеримент:
Доведіть, що виділене слово не є сполучником, для цього пригадайте правило, яка частина мови називається сполучником?
Хата, у якій розмістився музей, збудована ще в минулому столітті.
Зробіть синтаксичний розбір речення
(розповідне, неокличне, складне, сполучникове, складнопідрядне, означальне, складається з двох простих: 1 – поширене, двоскладне, повне, неускладнене; 2 – двоскладне, повне, поширене, неускладнене)
яка?

[ ... , (у якій), ... ]
Складання опорного конспекту «Блок-опора»

Складнопідрядне речення [головне] + (залежне)


означальні обставинні з’ясувальні

допустові наслідкові
способу дії, міри і ступеня місця
порівняльні часу
мети причини
умовні


такий, той Щоб, як, що, хоч, ніж,
там, звідти, мов, чи, тому, тому що
стільки дарма що

Сполучникове слово

[ ], ( ) [ ], ( ) i ( ) член речення

( ), [ ] що – логічний наголос

[ , ( ) , ]


[ ], ( ), ( ) – послідовна підрядність

[ ], ( ), ( ) – однорідна підрядність

[ ], ( ), ( ), ( ) – різні види підрядності

[, ( ), ], ( ) – неоднорідна підрядність


VІ. Підсумок уроку
Інтерактивна гра «Мікрофон»
Я зрозумів
Я дізнався
Я хотів би краще знати
VІІ. Оцінювання учнів
VІІІ. Домашнє завдання
Сторінки підручника 35-44, вправа 69, вивчіть напам’ять схему, складіть тести до теми.

















15