Розробка виховного заходу Птахи -наші меньші брати


16292161 Успенська ЗОШ І-ІІІ ступенів Амвросіївської районної ради Донецької області
Виховна година для учнів 5-8 класів
ТЕМА:
«Брати наші менші»
Підготували:
Бойкова Н.Н.
Лукашова І.І.
Брати наші менші
Мета: Виховувати любов до птахів, тварин, прагнення вивчати таємниці живої природи й захищати її, розвивати непримиренне ставлення до жорстокості, садизму.
Обладнання: пісні та вірші про птахів, малюнки до теми виховного заходу, записи співі птахів, виставка книжок, дипломи переможцям малюнків про птахів, цукерки – нагороди, презентація з картинами видатних художників з птицями.
Хід заходу
І. Проголошення теми виховного заходу
Читання віршів про птахів
(На тлі фонової музики звучать вірші)
Учитель: Діти, ви здогадалися про кого ми сьогодні будемо говорити? Отже, т ема нашого виховного заходу «Брати наші менші».
Птахи стали символами і родинного щастя, і вірного кохання, і материнської любові, і козацької звитяги, і болю розлуки. Образи зозуленьки на калині, соловейка в гаї, голуба сизокрилого і орла сизого, лелеченьки і гусей, чаєчки – небоги невіддільні від образу нашої прекрасної землі з тихими водами і ясними зорями.
Особливо вона відчутна в багатьох віршах і творах Т.Г Шевченка. До вашої уваги виступ учнів 5 класу.

1 учень
Чи винна голубка, що голуба любить?
Чи винен той голуб, що сокіл убив?
ЧСумує, воркує, білим світом нудить.
Літає, шукає, дума – заблудив («Причинна»).
2 учень
А журавлі летять собі
Додому ключами… («Думка»).
3 учень
І на полі жайворонок,
Соловейко в гаї.
Землю, убрану весною,
Вранці зустрічають («Гайдамаки»).
4 учень
Чайка скиглить літаючи,
Мов за дітьми плаче («До Основ’яненка»).

5 учень
Защебече соловейко
В лузі на калині,
Заспіває козаченько,
Ходя по долині («Тополя»).
6 учень
Затихло все, тільки дівчата
Та соловейко не затих («Садок вишневий коло хати»).
7 учень
Ой зозуле, зозуленько,
Нащо ти кувала,
Нащо ти їй довгі літа,
Сто літ накувала? («Сова»).
Учитель:
Це – лише невеличка частина тих багатьох творів, у яких автор звертаючись до образів пташок, передає незрівнянну красу рідної землі, глибину людських переживань. А у скількох творах герої звертаються до своїх близьких, рідних ласкавими словами: «орле сизий», «голубонько», «лебідонько», «пташечко моя», «зозуленько»… На жаль, такі ласкаві слова дуже рідко почуєш зараз. Нині, коли гостро стоїть екологічна проблема, не меншою є проблема порятунку людської душі від жорстокості, цинізму, байдужості, егоїзму.
Будьте непримиренними до всього грубого, жорстокого. Не допустіть, щоб на ваших очах мучили пташок, собак, котів, та й самі цього ні в якому разі не робіть! Зупиніть того, хто руйнує пташине гніздечко або цілиться з рогатки. Будьте захисниками братів наших менших!
ІІ. Конкурс «Пташиний спів»
Учитель
Зараз ми проведемо конкурс «Пташиний спів». Уважно дивіться на малюнок та слухайте спів птаха. Вам потрібно вгадати, що за пташка співала.
(На дошці демонструється презентація «Пташиний спів». )

Учитель
Ви переконалися, мабуть, в тому, яке задоволення, яку насолоду приносить нам пташиний спів! Цікаво, а які ви знаєте пісні про птахів?
(Лелеченьки», «Чуєш, брате мій», «Закувала зозуленька», «Прилетіла ластівка», тощо.)
ІІІ. Виконання пісень про птахів
Учитель
А зараз прослухайте, будь ласка, у виконанні учнів 7 класу пісню «Щебетала пташенька».
У виконанні учениці 5 класу пісню «Не дразните собаку».
ІV. Аукціон «Вернісаж»
Учитель
А зараз до вашої уваги аукціон «Вернісаж». Давайте переглянемо картини видатних художників в яких є зображення птаха.

V. Виступ бібліотекаря
Учитель
Говорячи про птахів, варто знати, а в яких книжках можна про них прочитати. Давайте дамо слово бібліотекарю нашої школи Мірошниченко Л. О.
(Знайомство з виставко книг»)
Конкурс від бібліотекаря.
Відгадування загадів про птахів.
(Переможці нагороджуються солодкими призами.)
Цікавинки про птахів від бібліотекаря.

VI. Інсценізація байки
Учитель
А зараз до вашої уваги в виконанні учнів 5 класу байка Л.Глібова «Зозуля й півень».
(Учні показують інсценовану байку)

Учитель
А хто знає ще твори російських чи українських письменників в назвах яких присутні птахи?
(Відповіді учнів.)
VII. Конкурс малюнків
Учитель
На передодні свята був оголошений конкурс малюнків з даної теми, в якому прийняли участь учні 5-7 класів. Хто ж став переможцем? Це визначила вчитель малювання Калюжна Н.Є.
(Нагородження переможців конкурсу дипломами.)

VIII. Перегляд мультфільму
Учитель
А чи знаєте ви мультфільми де головними героями стали птахи?
(Відповіді дітей.)
Зараз до вашої уваги мультфільм «Влюбчивая ворона».
(Перегляд мультфільму.)
ІХ. Акція пташина хатка
Учитель
Недавно в нашій школі пройшов конкурс «Пташина хатка» . Давайте нагородимо переможців цього конкурсу за їх роботу.
І на закінчення послухайте вірш Д.Білоуса «Ніжні слова»
(Читає учень)
Зайшов я до дітей у клас:
А ну згадаймо з вами
птахів, котрі зовуться в нас
пестливими словами.
Збудилися жваві дітлахи,
підскочив Саша Мисик:
Є, - каже, - в нас такі птахи,
Наприклад, пташка грицик!
А ще, - гука Наталочка, -
Є голуба рибалочка!
А Владислав Толочко:
- А ще – волове очко!
- Стривайте, - каже Милочка, -
Є пташка ще кобилочка!
А Морозенко Алла
ще повзика назвала.
- Гаразд. Але цікаво, -
запитую весь клас, -
чом звуть їх так ласкаво,
ану, хто скаже з вас?
Цим, товариство миле,
підказує народ,
щоб знали ми й любили
чудесних цих істот.

Дякуємо всім за участь.