Розробка уроку з української мови в 6 класі Тема: “ Часи дієслів. Зміна дієслів у теперішньому, минулому та майбутньому часах.”


Розробка уроку
з української мови
в 6 класі
Тема: “ Часи дієслів. Зміна дієслів у теперішньому,
минулому та майбутньому часах.”

Сергієнко Ольга Вікторівна.
учитель української мови
і літератури

Тема: Часи дієслів. Зміна діеєслів у теперішньому, минулому та майбутньому часах.
Мета: 1) Поглибити знання учів про часи дієслів, з'ясувати, яку дію означають дієслова
в минулому, теперішньому та майбутньому часах.
2) Навчити учнів розрізняти часи, застосовувати вивчені правила в мовленні.
3) Розвивати усне і писемне мовлення, навички роботи в групах та
самостійної роботи.
4) Прищеплювати любов до природи, бажання її оберігати.
Тип уроку: Засвоєння нових знань і формування вмінь.
Методи: Групова робота, асоціативні завдання, КСВ, мікрофон.
Обладнання: Картки, таблиці, схеми, ілюстрації, підручники, музичне оформлення.
Очікувані результати:
учні зможуть розрізняти часи дієслів,
правильно утворювати особові форми,
використовувати їх у мовленні,
виконувати асоціативні завдання, КСВ.
Перебіг уроку
I. Оголошення теми та мети уроку, запис у зошитах.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Слово вчителя.
Сьогодні у нас не звичайний урок, а урок-подорож. А на чому ми з вами вирушимо в
подорож, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку:
В синьому небі пролітаю,
Швидкість я велику маю
Два крила, хоча не птах,
Називаюсь я ... (літак) .
Чому саме цей вид транспорту? ( відповіді учнів).
Уявіть собі, що ми помандруємо на літаку, (звучить музика).
Ми уже летимо над чудовою країною Дієсловією. Я буду командиром , а ви — членами екіпажів. На борту є стюардеса і фотокореспондент.
(Стюардеса просить підняти картки, колір яких позначає настрій).
Зелений — гарний, прекрасний настрій
Жовтий — не дуже гарний і не зовсім поганий
Червоний — тривожний, кепський
Давайте нагадаємо правила роботи в групах.
1. Говорити по черзі, а не всі одночасно.
2. Не перебивати того, хто говорить.
3. Поважати всі висловлені думки.
4. Критикувати ідею ,а не особу, що їх висловила.
5. Не змінювати теми дискусії.
6. Не сміятися, коли хтось говорить, за винятком, якщо хтось жартує.
Для злагодженої роботи екіпажів треба дати їм назву. А для цього кожній групі надаються тексти, де є дієслова. їх треба виписати, з перших букв дієслів дається назва.
I група
Дзвенять на шкільному подвір'ї веселі голоси дітей. Обніміть же, брати мої, найменшого брата. Бажав би я, мій рідний краю, щастя тобі і добра. Вересень розфарбував ліс яскравими кольорами. Жоден вітер серця не остудить.
(Добро)
II група
У зеленому садочку соловейко щебетав. Адресували листи нашим друзям. Моя Україно, білявко-хатино, з твойого вікна світить доля мені. Листя берези вересень торкнув золотом та багрянцем. З першими променями сонце яснішає на душі.
(Щастя)
III група
Нехай мати усміхнеться, заплакана мати. Співає рідна мати дитині колискову. Рідна мова починається з маминої колиски, з народної пісні, батьківського слова. Інформують нас про екологічні проблеми в державі. Ще у дитинстві я ходив у трави, в гомінливі трепетні ліси.
(Успіх)
Назви екіпажів є, треба тільки побажати щасливої дороги і безхмарного неба.
III Основний зміст роботи.
Питання вчителя, чим керувалися, коли обирали дієслова. Учні формулюють правило про дієслово як частину мови.
1. Оголошення теми. Робота з бортовим журналом(підручником), щоб знати маршрут
параграф 44, стор.190.
Кожна група готує матеріал про час дієслів.
«Добро» — минулий час
«Успіх» — теперішній
«Щастя» — майбутній
2. Літак пролітає над містом, яке виглядає незвичайно. Там багато предметів, тварин, але якось все переплутано. Необхідна ваша допомога.
« Добро» — даються предмети, треба їх назвати і підібрати дієслова на означення дії, яку виконують ці предмети.(пензлик, ручка, олівець, гребінець, ножиці, ключ, серветка).
Пензликом малюють, ручкою пишуть, олівцем креслять, гребінцем розчісують, ножицями ріжуть, ключем відмикають, серветкою витирають.
«Успіх» — на дошці малюнки, записати іменники, підібрати дієслова на позначення дії.
(корова мукає, жаба кумкає, півень кукурікає, ґава каркає, горобець цвірінькає, собака гавкає, кішка нявчить).
«Щастя — на дошці переплутані назви, треба переставити.
зозуля — кудахче
свиня — кряче
вовк — тьохкає
ведмідь — кує
курка — рохкає
соловей — реве
качка — виє
3. Звертаємось до журналу польотів, звіряємось з курсом. Кожному екіпажу
план-схема зміни дієслів
«Добро» — теперішній
«Успіх» — майбутній
«Щастя» — минулий час
(Учні формулюють правила)
4. Ми пролітаємо над морем. Воно спокійне, красиве. Але ж може бути й іншим. Зараз
кожний екіпаж одержить завдання з текстами творів Лесі Українки про море.
Треба поставити дієслова в певному часі.
«Добро»

Море (заплакати)____________ голосом великим
Дужі хвилі ринуть, і ридають,
І здіймається все вгору, вгору, ...
... люто море (кинути)__________подолані хвилі
В чорну ніч... не видно, тільки
Чутно, як вони (розбитися)_________об землю
Леся Українка
«Щастя»
Буря (грати)____________на Чорному морі...
Гомін, стогін, квиління пташині,
(Битися)____________ хвиля, як в лютому горі
Вдариться вал і гукне, мов з гармати,
Скрізь по березі гук залунає;
Хоче море човна розламати,
(Трощити)______, (ломити)_________, піском (засипати)______
Леся Українка
«Успіх»
(Пролітати)______буйний вітер над морем,
По безмірнім, широкім просторі,
Білі хвилі (здійматися)_________високо,
І (знятися)________д вітру ще вище
(Загукати)________, як військо вороже,
(Заглушити)_______вони буйний вітер.
Леся Українка
Екіпажі на минулому уроці одержали завдання підібрати ілюстрації та музику,
використовуючи Інтернет.
Давайте переглянемо ілюстрації з виглядом моря. Які б поезії ви підібрали до них і яку
музику. Прослухайте мелодії, які асоціації вони у вас викликають?
5. Складання сенканів про море спокійне і бурхливе. Група вибирає найкращий і читає.
Сенкан 1
Море тихе Море бурхливе
Спокійне, лагідне, прозоре. Темне, холодне, люте.
Синіє, умиротворює, пестить. Тривожить, розчаровує, надихає.
Море – це спів душі. Море – це людина.
Сенкан 2
Чарівне, дивовижне, лагідне. Сердите, засмучене, люте.
Зачаровує, надихає, заспокоює. Сердить, розчаровує, втішає.
Море – це люстерко душі. Море – це друге я людини.
Сенкан 3
Веселе, божественне, блакитне. Жорстоке, сумне, нещасне.
Приваблює, голубить, розважає. Лякає, ненавидить, сумує.
Море – це стан душі. Море - це безодня.
6. Біля самого кордону з Україною чудернацьке місто, мешканці якого говорять тільки
дієсловами. Діти читають складені речення тільки з дієслів.
Народила, виростила, покинули, забули. Померла, повернулися. Плакали, звинувачували,
жаліли.
7. І нарешті наш літак приземляється на рідній землі. Прослухайте мелодію, назвіть
дієслова, в яких ми не можемо визначити час.
(Учні називають наказовий спосіб — мотивація матеріалу, який буде визначатися на
наступному уроці).
IV. Рефлексія. Що сьогодні вивчили? Які практичні навички сформували? Що
розвивали?
Який настрій зараз, чи змінився після подорожі? (учні показують кольорові картки)
Мої помічники розносять нагороди — не бали, а фрукти. А домашнім завданням буде
поміркувати, які асоціації викликають ці фрукти, яку оцінку ви заслужили.