Конспект уроку з української мови Дієприслівники доконаного і недоконаного виду (7 клас)


Дієприслівники доконаного і недоконаного виду, їх творення
Мета: навчальна: поглибити знання учнів про дієприслівник як особливу форму дієслова, його значення, морфологічні та граматичні ознаки; навчити учнів утворювати дієприслівники доконаного і недоконаного виду та правильно писати дієприслівники з вивченими орфограмами; розглянути способи творення дієприслівників;
розвивальна: розвивати вміння аналізувати лексичні та граматичні відмінності різних форм дієслова; збагатити мовлення дієприслівниками;
виховна: виховувати любов до українського слова і повагу до традицій батьків.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: підручник, мультимедійна презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
Словниковий диктант.
Літаючий корабель, люблячі батьки, принести підручник, перемиваючи кісточки, святкуючи Різдво, сказавши щось, зшити спідницю, спостерігаючи за дітьми.
- Визначити форми дієслова. Назвати вид дієприслівника.
1 ряд – розібрати словосполучення зшити спідницю, літаючий корабель.
Зшити (кого? що?) спідницю – дієслівне, корабель (який?) літаючий – іменникове.
2 ряд – визначити фразеологізм, пояснити його значення.
перемива́ти (ми́ти) / переми́ти [усі] кісточки́ (кістки́) кому, кого, чиї і без додатка. Займатися пересудами, обмовляти кого-небудь.
3 ряд – розібрати дієприслівники за будовою.
перемиваючи, святкуючи, сказавши, зшити, спостерігаючи.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Перевірка домашнього завдання.

2. Бесіда за питаннями:
– Що таке дієприслівник? Наведіть приклади.(особлива незмінна форма дієслова, яка, пояснюючи присудок, називає додаткову дію і відповідає на питання що роблячи? що зробивши? )
– Граматичні особливості яких частин мови має дієприслівник? (ознаки дієслова: вид-доконаний і недоконаний; час - теперішній і минулий; ознаки прислівника: незмінність; синтаксична роль)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.Робота з підручником.
* Опрацювання теоретичного матеріалу, с. 177
* Виконання тренувальних вправ.
Вправа 321.

2. Творче конструювання.
Завдання: утворити від поданих дієслів дієприслівники недоконаного виду. Виділити суфікси. Увести 2 будь-яких дієприслівника в речення.
співати – співають – співаючи;
заглядати – заглядають – заглядаючи;
пасти – пасуться – пасучи;
кричати – кричать – кричачи;
недолюблювати – недолюблюють – недолюблюючи;
розмовляти – розмовляють – розмовляючи;
сидіти – сидять – сидячи;
спілкуватися – спілкуються – спілкуючись;
злітати – злітають – злітаючи;
ходити – ходять – ходячи.
2. Фізкультхвилинка.
Розіграти гумореску. Чому був здивований батько? Яку рису характеру сина висміює автор? Як би ви вчинили на місці сина?
Артист
Простий батько сина
Вивчив на артиста.
Мова в того сина
Ідеально чиста.
Як зі сцени скаже
Українське слово,
То аж дух займає —
Просто пречудове!
А в сім'ї артиста
Діти й домочадці
Чешуть по-російськи,
Неначе ленінградці.
Тож невчений батько
Й запитав у сина:
— Поясни, будь ласка,
В чому тут причина?
У театрі в тебе
Українська мова,
А у хаті в тебе —
Нашого ні слова.
Син великодушно
Посміхнувсь до тата:
— Ех, освіта в тебе,
Батьку, низькувата.
А тому, хто вчений,
Істина відома,
Що одне на службі,
Зовсім інше — дома.
Дома в мене мова —
Засіб спілкування,
А на службі мова —
Засіб існування.
Як же рідну мову
Я забуду, тату,
Як за неї маю
Непогану плату?
(автор висміює зневажливе ставлення сина до мови своїх батьків, традицій, звичаїв. Адже нехтуючи традиції рідного народу, забуваючи рідну мову, людина стає зрадником свого народу.
Дотримуючись народних традицій, вивчаючи рідну мову, ми виконуємо свій обов’язок перед батьками, народом.
Мова несе від покоління до покоління усі надбання народу, зберігаючи його традиції, етичні й естетичні ідеали, його творчі звершення.
4. Творче конструювання.
Завдання: від дієслів утворити дієприслівники доконаного виду минулого часу. Виділити суфікси. Увести 2 будь-яких дієприслівника в речення.
Вивчити – вивчивши;
сказати – сказавши;
запитати – запитавши;
розтлумачити – розтлумачивши;
посміхнутись – посміхнувшись;
забути – забувши.
5. Мовленнєва ситуація. Уявити ситуацію: ви прийшли до подруги (друга) запросити її (його) на прогулянку і стали свідком того, як кілька членів сім’ї прибирають у своїй оселі, готуючись до свята Водохреща. Розказати про свої враження від побаченого, використовуючи дієприслівники з попередніх вправ.
V. Підсумок уроку.– Як творяться дієприслівники недоконаного виду теперішнього часу?
(основа Теп. часу недок. виду + ачи, ячи; учи, ючи)
– Як творяться дієприслівники доконаного виду минулого часу?
(основа інф. док. в. + вши; ши)
– Яким способом творяться дієприслівники?(суфіксальним)
VІ.Домашнє завдання.Підручник, §28.
Достатній рівень: вправа 325 + морфологічний розбір читав – достатній рівень;
Високий рівень: проект «Не забувай рідну мову!», використовуючи дієприслівники доконаного та недоконаного виду.