Урок з української мови на тему Відмінювання іменників 4 відміни(6клас)


Українська мова 6 клас
Автор:
Шовкопляс О.В . - учитель української мови та літератури Запорізької ЗШ № 65
Тема : Відмінювання іменників IV відміна.
Мета : навчити учнів писати відмінкові закінчення іменників четвертої відміни, сприяти зміцненню навичок відмінювання іменників IV відміни та позначити орфограми у відмінкових закінченнях,пояснювати їх за допомогою відповідних орфографічних правил; доречно їх вживати у власному мовленні ; розвивати пізнавальну діяльність школярів, спостережливість , вміння робити висновки ; виховувати любов до рідної природи .
Очікувані результати : учні відмінюють іменники; визначають форму іменника в реченні ; позначають орфограми у відмінкових закінченнях, пояснюючи їх за допомогою відповідних орфографічних правил; використовують іменники IV відміни у власному мовленні.
Тип уроку : вивчення нового матеріалу.
Обладнання : підручник, дидактичний матеріал.
Перебіг уроку
Організаційний момент
Перевірка домашньої роботи
Гра «Передай слово». Вставте потрібну букву і поясніть орфограму.
Гран…ю, пам’ят…ю, радіст…ю, зав’яз…ю, спірал…ю, вічніст…ю, тверд…ю, цвіл…ю, Любов…ю, причетніст…ю, осін…ю, гордіст…ю, відстан…ю, відстан…ю, блакит…ю, радіст…ю, прозоріст…ю, памороз…ю, свіжіст…ю, матір…ю, подорож…ю, щедріст…ю, тін…ю, ніч…ю.
Для вчителя ( Гранню, пам’яттю, радістю, зав’яззю, спіраллю, вічністю, твердю, увіллю, Любов’ю, причетністю, осінню, гордістю, відстанню, відстанню, блакиттю, радістю, прозорістю, памороззю, свіжістю, матір’ю, подорожжю, щедрістю, тінню, ніччю.)
Вправа 1
Перепишіть, подані в дужках іменники ставлячи в потрібній формі. Визначте їхні відмінки.1. Пильнуй, мій сину, заповіді батька свого, не відкидай навчання (мати) твоєї. (З Біблії). 2. Маю я святе синівське право з (мати) побуть на самоті. (В. Симоненко). 3. На сонці тепло, а біля (мати) добре. 4. (Мати) кожної дитини жаль. (Народна творчість). 5. Як на ті чорнобривці погляну, бачу (мати) стареньку. (М. Сингаївський). 6. У (мати) немає вихідних, шершавіють, немов коріння, руки. (М. Малахута). 7. Не шкодуй, моя мила (мати), що я степ рясний залишив. (Микола Хвильовий). 8. Дивлюсь я на дітей, на (матері). (В. Сосюра).
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Актуалізація опорних знань.
Пригадайте, на які відміни поділяються іменники ?
357894326926800Розгляньте малюнки.
Напишіть назви
маленьких тварин .

Які іменники належать до IV відміни. У чому їх особливість при відмінюванні?
Дослідження (вправа 112).Поясніть, чому іменники першого рядка належать до ІІ відміни,хоч мають суфікс –ят, а другого – до IV
Поросятко, орлятко – ІІ відміна.
Порося, орля – IV відміна.
Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
Робота з підручником
Відмінювання іменників IV відміни. Вправа 113.Слово вчителя.Більшість іменників відміняється як іменники теля і лоша . Як ім’я, відмінюється тільки племʼя та сімʼя.
Опрацювання теоретичного матеріалу с.45,с.46.
Тренувальні вправи
Вправа №1
Спишіть речення, ставлячи подані в дужках іменники у потрібному відмінку.1. (Теля) й справді було жарко, воно не паслося і важко дихало (Б.Комар).2. Дівчина погладила (лосеня) по голові, почухала за вухом. (Лосеня) це дуже сподобалось (Г.Скребицький).3. В старім гнізді танцюють (лелеченя) (Л.Костенко).4. Ой горе, горе тій чайці-небозі, що вивела (чаєнята) при битій дорозі (Народна творчість).
Вправа 2
Випишіть іменники тільки IV відміни і поставте їх у родовому і давальному відмінках однини.
Орля, левеня, зайченя, дитина, курчатко, малятко, ягня, зозуленя, дівча, дівчина, сім’я, дівчатко, дівчисько, лоша, дитинча. Складіть 2 речення із будь – якими словами із вправи
Закріплення знань умінь і навичок.
1. Усне опитування
- В яких відмінках однини іменники ІV відміни мають паралельні форми?(ім. із суф. – ен мають паралельні форми в О.в., іменем – ім’ям, племенем і плем’ям)
- В якому відмінку множини іменники ІV відміни мають паралельні форми?(ім.. ІV в. у зн. відм. множ. , що означають назви тварин, бачив левенят і левенята,ягнят і ягнята, племенем і племʼям)
2. Ігрове завдання «Четверте зайве»
Знайдіть «зайве слово», що випадає з ряду
тигреня, соколя, орля, поросятко
жабеня, дівчатко, циганча, немовля
вівця, тім’я, плем’я, зайченя
Підсумки уроку.Прочитайте скоромовкуБобер на березі з бобренятами бублики пік.
Рефлексія. «Мікрофон». Продовжіть речення
Я вмію… Я навчився…
VIII. Домашнє завдання
I. Високий, достатній рівень: Вивчити теоретичний матеріал§13.Складіть казку про курча й кошеня, які заблудилися від мам. Запишіть її, іменники IV відміни підкресліть.
ІІ. Середній рівень.Вивчити теоретичний матеріал. Виконати вправу 115.
Підручник : Українська мова для загальноосвіт. навч. закл. з навч. рос. мовою: підруч. для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл./ О.В.Заболотний, В.В.Заболотний .- К.: Генеза,2014.